Hellboy 2: Zlatá armáda / Hellboy 2: The Golden Army (2008/120/USA, Německo/Akční, Dobrodružný, Fantasy) 73% -Blu-ray-

28.09.2018 13:37
JEDNOU VĚTOU
„Princ z elfí říše se chce přestat skrývat, vyvolat obávanou Zlatou armádu a porazit lidstvo. Jedinou naději je Hellboy a jeho parta podivných příšer."

OBSAH
O tři Oscary bohatší (za fantastický Faunův labyrint) režisér Guillermo del Toro se po čtyřech letech vrátil k tomu nejďábelštějšímu ze všech komiksových hrdinů. Pekelnou výhní doruda rozpálený Hellboy (Ron Perlman) zbožňující dobré doutníky a ohnivou krásku Liz, bude znovu drtit záporáky a k tomu trousit jednu drsnou hlášku za druhou. Nejproblematičtějšího zaměstnance přísně tajného Úřadu pro paranormální výzkum a obranu tentokrát čeká opravdu náročný úkol. Syn vládce podsvětí, princ Nuada, totiž porušil křehké příměří, které panovalo mezi lidmi a jeho říší, čímž nastartoval příslovečné peklo na Zemi. A má být ještě hůř – Nuada se snaží zkompletovat sbírku artefaktů, jež mu mají pomoci oživit Zlatou armádu, nezničitelná mostra, která za pár minut udělají z lidstva ohrožený druh. Aby toho nebylo málo, Hellboye rozptyluje i lehce italská domácnost, kterou má se svou Liz. Tváří v tvář ohrožení světa musí jít rodina stranou, a tak se zaměstnanci nejtajnějšího ze všech tajných úřadů vypraví do tábora nepřítele, aby zastavili Zlo, ještě než se stačí vyvalit na Zem. Vy se vydáte s nimi, a protože vás povede režisér s nedozírnou výtvarnou fantazií, připravte se, že uvidíte, co jste asi ještě neviděli. Přestože první Hellboy celosvětově vydělal přes sto miliónů dolarů, del Toro se nespokojil s prostým pokračováním tam, kde jednička skončila. „Samozřejmě jsme měli výhodu v tom, že jsme nemuseli znovu vysvětlovat kdo je kdo a stačilo prostě skočit do děje. O to víc jsme chtěli propracovat samotný příběh,“ odmítl del Toro hned v počátku tradiční neduh dvojek, které spíš než na novou invenci spoléhají na setrvačnost. Film tak opustil šílené vědce a ještě šílenější nacisty toužící po nesmrtelnosti a otevřel úplně nový, fantastický svět podzemní říše, obydlené kreaturami s velmi originálním designem, jejíž korunnímu princi se zachtělo vlády nad světem. Mezi nimi všemi ale vyniká titulní hrdina, i když… „Hellboy je v podstatě úplně normální chlap, který by se nejradši jenom válel na gauči u telky a chlastal u toho pivo. Shodou náhod ale má schopnosti, které ho nutí se z toho gauče občas zvednout,“ popisuje svého hrdinu poměrně nehrdinsky jeho představitel Ron Perlman.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Obávám se (a současně do budoucna doufám), že Zlatá Armáda je odsouzena k roli jakési nezbytné výplně před megalomanským finále, které nás čeká v Hellboyově pokračování třetím. Výplně sice výtvarně neskutečně nabité a obsahující několik velmi zásadních okamžiků, ale jako celek zážitkově dosti chabé. To je asi zbytečně tvrdé hodnocení, protože jako komedie funguje Hellboy 2 naprosto perfektně, a není to zásluha jenom ektoplazmatického Johanna KrauSSe, jehož "eine kleine Krankenschwester" byla naprosto zdrcující:) Bohužel dějově je to už takové jakési onaké. Jednu chvíli jsem si připadal jako v Princezně Mononoke, a byla to scéna velmi silná, nesoucí pořádnou myšlenku - tu, kterou jsem tak nadšeně odchytával z jedničky, a o které to vlastně celé je. Ale nějak se stalo, že ty emoce, které tu u jedničky byly, mě tentokrát obešly. Jestli to bylo tím, že mě na úkor všeho ostatního zahltily figury rovnocenné těm z Gaimanových fantazijních výplodů, nebo tím, že chyběl Marco Beltrami a jeho pod kotel mocně přikládající žesťové kompozice - btw světe div se, Danny Elfman mi přišel jako hodně slabá náhrada - to se mi nepovedlo rozklíčovat. Snad to vyjde při repríze, zatím ale nemůžu jít přes sedmdesát, protože příběh životní energií propojených dvojčat a Abeovy lásky je předvídatelný už od první chvíle. A co se hlavního záporáka týká - Luke Goss je sice lepší než v Bladeovi II a vypadá fakt cool (správně fantasy cool, aby bylo jasno), ale bohužel si na sebe Guillermo upletl bič v podobě toho ultrahajzla Kroenena. Což při vědomí toho, že byl vlastně jenom poskok, pročež bychom ho měli srovnávat s tou hroudou, co měla pazouru na řetězu, a dala se příliš lacino, hovoří v neprospěch Zlaté Armády ještě víc. Zkrátka Schade a ode mě jenom 70%. (Gemini) 3*

Stává se často, aby dvojka pokořila jedničku? Často asi ne, ale Hellboyovi se to určitě podařilo. Možná už nehláškuje tolik jako v prvním díle, a i ten příběh není tak stylový (to ani první díl nebyl), ale všecko je to tak hezky efektivní, a masky tak originální, že se na to člověk musí koukat. Příjde mi, že Gullermo del Toro se stále učí a snaží se, aby jeho filmy byly lepší a lepší. Faunův labyrint ho leccos naučil a v tomto filmu to je dle mého i dosti vidět, hlavně tedy v maskách. Fakt je, že tenhle film není nic novýho, ale je to stylové, pobaví to a rozhodně nebude nudit, a to je na filmech nejpřednější. Jen by mě zajímalo jestli se opře do třetího dílu a zakončí to vše trilogií. Příjde mi to, že těch filmů už je přemnoženo. Alespoň, že je Ron Perlman v roli Hellboye takový sympaťák, jinak by mi to přišlo už jako naprostá zbytečnost, takhle jsem se ale příjemně na dvě hoďky zabavil. (Malarkey) 4*
Guillermo del Toro po druhé pokouší své rudé štěstí. Nejde o druhé šlápnutí do stejné řeky. Bohužel... Del Toro se pokusil ukázat svůj pohled na Hellboye a jeho život. Není na tom nic špatného, dokud se nezačne zbytečně věnovat romantickým záležitostem, které vyvrcholí v závěru. Osobně bych si představoval film více černo humorný jako první díl, minimálně stejně akční a stále stejně odvážný. Tentokrát uvidíme velkou hromadu prapodivných postav, které jsou chvílemi možná až na hraně trapnosti a geniality (ukázkový příklad Johann Krauss, který působí zábavně a v jedné scéně trochu nuceně trapně...). Velké překvapení jsem zažil při setkání s Andělem smrti, který je fantastický a poukazuje na obsah příštího dílu, jehož se doufám del Toro dočká a dokončí svou pekelnou trilogii. Tempo je slušné, ale chvílemi se ve filmu nic moc neděje. Závěr filmu odhadnete už velmi brzo, jen jeho forma bude efektivnější. Přesto nejde říct, že je druhý díl horší než první. Je prostě jiný. Více se v něm mluví, je v něm více lásky, romantiky i zbytečností. Doufám, že ve trojce se vše promíchá do neodolatelného mixu, protože tím druhý díl není ... (Djkoma) 4*

VELKÁ RECENZE
Po Temném rytíři už comicsové filmy nebudou takové, jako dosud. Batman vtrhl do kin a minimálně v Americe za sebou nechal výraznou stopu v podobě výdělků, které hollywoodským účetním zamotaly hlavu. A semlel všechno, co mu stálo v cestě. Bohužel jednou z jeho obětí byl i druhý Hellboy, který za mořem startoval o týden dřív a skončil na Batmanově podrážce. Byla by však velká chyba na sympatického ďábla s kamennou rukou zapomenout. Spolu s Temným rytířem totiž ukazuje, kam v nejbližších letech budou s největší pravděpodobností směřovat comicsové adaptace.
Kdo už si na nového Batmana do kina vyrazil, ten se mohl kochat inteligentním a dospělým filmem s dobře propracovanou psychologií postav, seriózní zápletkou a nepříjemně mrazivou atmosférou. Hellboy 2: Zlatá armáda na to jde přesně opačně. Guillermo del Toro má svého rudého rohatce evidentně moc rád, protože po oscarovém úspěchu Faunova labyrintu dostal několik nabídek, za které by jiní režiséři obětovali vlastní děti. On ale zůstal u svého oblíbence. Hellboy však nikdy nebyl comicsová postava se silou Spider-Mana nebo Batmana, takže rozpočet byl podstatně nižší, než bývá v tomhle žánru obvyklé. A to mohl být pro film, ve kterém se skupina podivných tvorů snaží zabránit nebezpečnému elfovi, aby oživil armádu pětimetrových kovových monster, docela problém.
Del Toro ale znovu dokázal, že po audiovizuální stránce patří mezi absolutní režisérskou špičku. Druhý Hellboy totiž vypadá, jako kdyby do něj producenti nasypali třikrát tolik dolarů. Del Toro umně maskuje momenty, ve kterých by mohly být vidět slabší triky, a předhazuje divákům jednu vizuální lahůdku za druhou. Scéna, kdy se hrdinové vydají na podzemní trh, kde narazí na dobrou dvacítku originálních a zajímavých monster, která tu „prostě jen jsou,“ ukazuje, jaký je režisér hračička. To, co by si většina jiných filmařů šetřila jako své trumfy, del Toro předhazuje divákům jakoby nic. Originálních potvor, neokoukaného prostředí a scén, při kterých vám ústa samovolně spadnou k podlaze, je tu opravdu hodně a například moment, kdy se ze země vydrápe třicetimetrové monstrum, aby si to s hlavním hrdinou (a jeho příručním kanónem) rozdalo uprostřed města, by v téměř každém jiném filmu byl akční peckou na závěr. Tady je to „jen další akční scéna.“ Del Toro si zkrátka hrál a na jeho práci je radost se dívat.
Bohužel se ale potvrdilo to, co už si spousta lidí myslela u Faunova labyrintu. Del Toro sice získává body k dobru za jednotlivé scény, ale jako vypravěč a budovatel emocí poměrně zklamává. Druhý Hellboy by evidentně chtěl být chytřejší, než ve skutečnosti je a předkládá před hrdiny několik zajímavých dilemat a otázek, které prověřují jejich lidskost a povahu, ale bohužel to příliš nefunguje. Koukat se na dvojku Hellboye je prostě jako jet na horské dráze. Sešup dolů, při kterém si hlavní hrdina pohazuje s padouchy, je super. Jakmile se ale začne šplhat zpět nahoru a řešit osobní problémy, je to trošku slabší. Párkrát sice emoce zapůsobí na diváka tak, jak by režisér chtěl, ale většinou se to bohužel nepodaří.
Del Toro podle všeho ale ví, že emocionální scény nejsou jeho nejsilnější stránkou, a tak se rozhodl trochu si vypomoci humorem. Nutno přiznat, že hellboyovský humor je dost často poněkud infantilní, ale přesto se pár vtipů hodně povedlo. Ron Perlman už v jedničce hláškoval jako o život a i když tady je jeho hrdina trošku zastrčený do pozadí na úkor kolegy Abeho Sapiena, o jeho pekelný cynismus nepřijdete. Jak už bylo řečeno, někdy jsou vtipy skutečně lehce dětinské, ale pokud se po bizarním úvodu naladíte na tu správnou vlnu a nebudete čekat hororový comics, nejspíš vám to problém dělat nebude. Je velmi příjemné zjistit, že filmaři jsou nohama na zemi a vědí, že netočí nejzásadnější filmové dílo všech dob, ale jen příběh o rudém frajerovi, který v hodně dobrých akčních scénách mlátí mýtická monstra. A že si z toho (a ze sebe) dokáží udělat občas i srandu.
Druhý Hellboy si zkrátka udržel úroveň prvního dílu. Guillermo del Toro opět ukázal, že jako režisér má v Hollywoodu své místo jisté na dlouho dopředu a že i s malým rozpočtem se dá natočit film, vedle něhož se dvakrát tak drahé spektákly musí krčit v koutě. Typicky přestřelená del torovská atmosféra plná příšer a někdy až absurdně stylizovaného prostředí se tu možná trochu nečekaně setkává s humorem a nadhledem. Je ale trochu škoda, že film ztrácí dech ve scénách, v nichž nikdo nikoho nebije.
Druhý Batman s druhým Hellboyem zkrátka ukázali budoucnost comicsových adaptací. Ten první je seriózní a tváří se skoro jako klasický thriller, v němž je navíc nějaký ten maskovaný hrdina. Ten druhý je přeplácaný a přestylizovaný vizuální nářez, který však myšlenkově zůstává nohama na zemi a nemá větší ambice než pobavit. Dohromady sice nemají Batmanův a Hellboyův svět téměř nic společného, ale v budoucnu se nejspíš začnou objevovat následovníci pro oba dva. A pokud budou stejně dobří, vyděláme na tom jen a pouze my.

O FILMU
V roce 2004 představil vizionářský režisér a scénárista Gullermo Del Toro světu komiksového hrdinu Hellboye. Utajený, přerostlý a svalnatý detektiv s rohy, ocasem a tvrdým přístupem je obyčejný chlapík, který se stal hrdinou fanoušků po celém světě. Del Toro představil váhavého bojovníka proti zločinu divákům ve filmu Hellboy. Vtip, akce a důmyslné efekty přinesly přízeň kritiků a mimořádný úspěch u komikových fanoušků i diváků obecně.
Výpravná odysea nyní pokračuje akčním thrilerem Hellboy II: Zlatá armáda, který navazuje na Oscary ověnčený mistrovský kousek Faunův labyrint. Náš červený hrdina, jehož největší zálibou je pletení, je zpět. A s ním ještě větší svaly, nebezpečnější zbraně, davy příšer a mnohem horší padouch.
Hellboy plní rozkazy svého zaměstnavatele na výbornou. Zaměstnává ho Úřad pro paranormální výzkum a obranu (známý také jako B.P.R.D., utajovaná organizace, kterou v roce 1943 založil Roosevelt, a která používá tajné technologie a mimořádné síly.) Pro úřad pracují lidé s nadpřirozenými silami, kteří ochraňují svět před zloduchy disponujícími schopnostmi ještě děsivějšími. Hellboy by byl ale mnohem raději někde zalezlý se svojí pyrokynetickou přítelkyní Liz Herman, cigaretou, pár plechovkami piv a svými kočičími miláčky. Osud pro ně ale má větší plány.
Poté, co je narušeno pradávné příměří mezi lidstvem a původními potomky Země, rozpoutá se skutečné peklo. Anarchistický prince podsvětí Nuada je unaven po století zachovávající úctou k lidské rase. Zosnuje probuzení spící armády zabijáckých nestvůr, které mají za úkol vrátit jeho lidem, co jim patří. Jen Hellboy dokáže temného vládce zastavit a zachránit svět před úplným zničením.
S vtipným, žlutookým démonem a jeho ohnivou přítelkyní se vrací i další postavy z předchozích dílů o Hellboyovi. Zpět je vynikající, empatický a vodu milující Abe Sapien a úředník B.P.R.D. Tom Manning. Uznávaný John Hurt se vrací jako náhradní Hellboyův otec (a jeho zachránce před nacisty) - profesor Trevor Broom. Nový v týmu je dříve přísně utajovaný protoplazmatický mystik Johann Krauss, kterého střídavě hrají John Alexander a nováček James Dodd; hlas Kraussovi propůjčil Seth MacFarlane.
Nuadova touha po pomstě je vyvažována vznosnou povahou jeho dvojčete princezny Nualy. Jejich úzkostného otce krále Balora hraje Roy Dotrice. Brian Steele hraje princovu pravou ruku pana Winka a některé další malé postavy. S těmi mu pomáhá akrobat Jones, jmenovitě ztvárňuje například postavu nejvyššího královského soudce Chamberlaina a ohromující zjevení se jménem Anděl smrti.
Kvůli této bitvě musí B.P.R.D. cestovat pod zemský povrch do skryté kouzelné zóny, kde vládnou děsivé příšery. A Hellboy, stvůra v obou světech, který nepatří nikam, si musí vybrat mezi životem, který zná a lákavým osudem.
První Hellboyova dobrodružství byla vydána v roce 1994. Ještě o rok dřív natočil Guillermo del Toro svůj režisérský debut - kritiky vyzdvihovaný horor Stroj času. Myšlenku natočit film podle díla Mika Mignoly nosil v hlavě poměrně dlouho.
Jeho verze Hellboye se velmi podobala tomu, jak ho viděl sám Mignola - řemeslník, možná instalatér nebo zámečník, který přijde a řekne: „Tak kde to teče?“ a mlčky to opraví. Zároveň to ale je unavený, zdráhavý badatel, který se snaží přijít na to, jak přeprat příšery.
Režisérův záměr proměnit padoucha ve filmovou hvězdu překvapil pragmatického Mignolu, který byl přesvědčen, že jeho anti hrdinové zůstanou jednou pro vždy na papíře.
V dnešní době, která fandí dokonalé kráse, diváci přivítali, že kladná postava bude vypadat, řekněme to na rovinu, zrůdně. Producent Mike Richardson k tomu říká: “Hellboy není klasický superhrdina. Je to postava s rohy a ocasem, která vypadá jako zlý démon. Snaží se zbavit se svých rohů, aby vypadal co nelidštěji. Je to průměrně statečný hrdina, který touží být jedním z nás.
Celých pět let před začátkem natáčení prvního Hellboye se kreativní tým komiksu rozhlížel, kdo by byl nejvhodnějším režisérem. Stálo o to mnoho lidí, ale až Guillermo svými filmy Princ bez království a Blade 2 producenty přesvědčil, že on je ten pravý.
První díl byl poměrně úspěšný a celosvětově vydělal 100 miliónů dolarů. Produkovalo ho studio Revolution. Po jeho zániku se realizace ujalo studio Universal, které už na Hellboyovi kdysi začalo pracovat.
Del Toro chtěl, aby se v druhém díle objevilo více postav, které Mignola vytvořil. Namaloval více než polovinu všech skřetů, trolů a kreatur, které potom ztvárnili herci v důkladně vytvořených maskách a kostýmech.
Kromě postav z Mignolova vesmíru jsou ve filmu i postavy, které vymyslel sám del Toro. Je to například princův oddaný sluha, trol Wink nebo záhadný, okřídlený Anděl smrti.
Mignola i del Toro chtěli, aby měl v Hellboyovi II příběh více vypravěčských rovin, než tomu bylo v prvním dílu. Nebylo to obtížné, nemuseli se držet původního příběhu, který byl dobře pokryt prvním filmem. V komisech o Hellboyovi se objevují i mytologie a báje a pověsti, které vůbec nebyly zapracovány do „jedničky“. Takže teď, místo Rasputina, nacistů a vědců se tvůrci rozhodli využít nadpřirozené jevy.
Od vymyšlení linky příběhu trvalo del Torovi dva a půl roku než dokončil scénář. Ignoroval obvyklé náležitosti pokračování, jak sám říká, nebyla potřeba znovu představovat jednotlivé postavy. Vycházel z toho, že je lidé znají z předchozího dílu. Místo toho se soustředil na příběh, na temnou pohádku plnou tajemných příšer, které žijí v neznámém světě, ale mají emoce velmi podobné lidským.
Zachraňovat svět je pekelná práce, ale Hellboyovi to nevadí, je to jeho poselství, jeho smysl života. Pomoc k němu přichází v podobě různých bláznů.Všichni společně se skrývají v moderně vybaveném úkrytu na základně B.P.R.D. v New Persey. B.P.R.D. oficiálně neexistuje, ale několik udivených civilistů zahlédlo rudého „gangstera“ a jeho mimozemské parťáky v akci. Takže, ať chcete nebo ne, je čas představit Hellboye veřejnosti.
Když jsme ho naposledy viděli, Hellboy zachraňoval lidstvo před starým šíleným mnichem, který velmi usiloval o zničení Země. Tentokrát se Hellboy setká s princem, který postupně připravuje armádu hrozivých kreatur, aby mu pomohly získat zpět, co bylo kdysi jeho. V soukromém životě má Hellboy ještě větší trable. S Liz chodí rok, počáteční zamilovanost je dávno pryč a přichází nuda všedních dní.
Hellboy by nebyl Hellboy bez Rona Perlmana.Herec se ke své oblíbené roli vrátil velmi rád. Sám svoji postavu popisuje jako „ne moc schopného, líného lajdáka… průměrného Američana, který má rád pivo a fotbal, a který nemá žádnou touhu stát se super hrdinou.“ “Náhodou má mimořádné schopnosti, které přiměřeně odpovídají tomu odkud je a kdo vlastně je. Ideální den pro něj znamená hodně pizzy a piva u televize. Jeho nadlidské vlastnosti jsou náhodné, není to nic, o co by sám usiloval.”
Hellboy se samozřejmě nemohl vrátit bez své něžné, sarkastické a romantické polovičky, Liz, kterou čeká další kolo oslnivé pyrokinetiky. Perlmanovou partnerkou je opět Selma Blair. V komiksu je Liz pořád zasmušilá, hloubavá, zdá se, že se nikdy neuvolní a Selma Blair to zahrála naprosto přesně. Kvůli strachu, že by někoho náhodou zapálila, zůstává v prvním dílu krásná Liz nedotknutelná. Jen ale do chvíle než potká Hellboye. Kromě toho, že ve vztahu zažívají stejné problémy jako obyčejní lidé, musí se vypořádat s nástrahami, které číhají na démony a zapalovačky s nadpřirozenými silami. Malicherné věci se v jejich případě násobí. Když se pohádají, není to jen: „Jdu se projít, přijdu za chvíli.“, je to „Rozbiji kuchyni a pak se půjdu projít.“
V roli Abe Sapiena, který jí zkažená vajíčka, znovu uvidíme Douga Jonese. Tento napůl savec, napůl ryba může stejně jako delfíni přijímat a přenášet informace a obrázky, které přečte v jiných objektech. Abeho postava se v novém dílu více rozvíjí, poprvé ji uvidíme se zbraní ruce a poprvé se opravdu zamiluje. Jeho vyvolenou je princezna Nula. Jediným problémem je, že je navždy spojena se svým zlým dvojčetem.
Doug Jones nehraje jen Abeho, ale díky pětihodinové práci v maskérně se proměňuje i v otylého soudce Chamberlaina a okřídleného Anděla smrti.
Vedení z Washingtonu poslalo do B.P.R.D. nového šéfa, který dokáže urovnat pozdvižení spojené s Hellboyovým prozrazením na veřejnosti. Tým už se nemůže déle schovávat v Trentonu pod smyšleným jménem jiné společnosti. Nový šéf Dr. Johann Krauss dřív býval normální člověk, teď existuje jen díky plynu uvnitř jeho obleku. Je to učebnicový příklad šéfa a stejné chování očekává i od svého týmu, především od reptavého Hellboye. Naneštěstí pro Krausse, pokaždé, když promluví se svým německým přízvukem, v Hellboyovi se začne vařit krev a vidí rudě. Johannův oblek vypadá jako předpotopní skafandr a hlavu má ukrytou v skleněné bublině. Má zvláštní schopnost znovuoživit cokoliv svým ektoplazmatickým kouřem, který mu vychází z rukavice na rukou.
Vrací se i agent Tom Manning a s ním herec Jeffrey Tambor. Tambor, který měl jako dítě komiksy zakázané, si teď plní své dětské sny. Podle něj je stěžejní myšlenka Hellboye ve vědění, že všichni jsme Hellboyové, Liz a Abe. Všichni si o sobě myslíme, že jsme škaredí, ale zároveň v sobě máme lásku.
Celé B.P.R.D. je na nohou, když zaregistrují nebezpečí přicházející od zapovězeného syna Země, prince Nuada Silverlanceho, žijícího doposud v exilu. Princ se vrací na zemský povrch, aby změnil rovnováhu v rozložení sil, a to i za cenu, že se vzepře svému otci a svoji milovanou sestru vystaví nebezpečí. Princ je mimořádný padouch - je velmi nebezpečný a výborný bojovník, dodržuje ale vysoké morální zásady. Hraje ho Luke Goss, kterého jsme viděli jako upíra Nomaka ve filmu Blade 2. Princ se nevrátil se na Zemi s úmyslem střetnout se s Hellboyem. Ale když k tomu došlo, využije toho a rozhodne se připoutat si ho fyzicky i psychicky. Přesně zná Hellboyova slabá místa a když přijde správná chvíle, zavolá si ho a přinutí ho podívat se, kdo vlastně je a jaké jsou jeho povinnosti. Hellboy se musí ptát sám sebe, proč pracuje pro agenturu, která likviduje kreatury, jež jsou stejné jako on.
Princeznu Nualu hraje britská herečka Anna Walton. Princezna se musí potýkat s vlastním svědomím.Miluje svého bratra, ale ví, že ho nesmí nechat zvítězit. Díky Anně Walton zůstává princezna éterickou bytostí, která dokáže mít vztah s rybou… tedy s Abe Sapienem.
John Hurt se v novém filmu opět objeví jako Hellboyův otec profesor Trevor Broom a Roy Dotrice si zahraje krále Balora. Brian Steele se ujal hned čtyř rolí najednou: zpodobnil princova nohsleda Winka, prodavače svitků, ženského trola Fragglewumpa a dalšího trola jménem Cronie.
Tým superhrdinů provede sérií výprav do tajemných nových světů, o jejichž existenci se již dříve spekulovalo, ale nikdy nebyla prověřena. Tyto krajiny byly detailně rozkresleny ve všude přítomném notesu režiséra del Tora, který je namaloval dlouho před začátkem natáčení. Dát těmto skečům skutečnou podobu byl úkol pro designéra Stephena Scotta.
Tentokrát se Hellboy se svými dobrodružství dostane do nových míst. V prvním díle se pohybovali jen v kanálech a podzemí, teď se musí zorientovat ve “vyšších” sférách - mezi lidmi ve volném prostranství.
Nepochybně nejzvláštnější prostředí je příznačně pojmenovaný trh trollů. Místo pod Brooklynským mostem, kam se dostanete jen přes řeznictví, je jedno z mála míst, kde se zrůdy necítí jako vyvrženci. Koupíte zde všechno, co jen bytost z podsvětí může potřebovat: vyřazené věci z nadzemního světa, novinky na trhu jako lidská kůže, holičství, opiové doupě, ohromný mlýnek na maso nebo černou tabuli na psaní. Najdete zde vše, dokonce věci, které nejsou na prodej. Je to samozřejmě místo přeplněné trolly, je jimi ucpaná každá štěrbina. Trollí trh vznikl v ohromné jeskyni nedaleko od Budapeště, která do té doby sloužila hlavně k pěstování hub. Vzhled trollů byl pečlivě vytvořen tak, aby si je diváci nemohli spléct s “obyčejnými” lidmi. Trollové mají hrby vepředu i vzadu, ohromná břicha, ruce se třemi prsty, vysoké boty...
Jak trollí trh,tak impozantní komnata Zlaté armády byly navrženy v ostrém kontrastu s nadzemním lidským světem. Pozemní svět je lineární, s rovnými čárami a ostrými hranami, zatímco v podzemí je všechno zakulacené. V komnatě je ukryta “zbraň masového ničení”, kterou před mnoha stoletími sestavil král Balor. Chtěl armádu, která nepotřebuje jíst, pít, spát ani odpočívat. Tak vznikla armáda ohromných strojů zabijáků. Jako stroje nerozlišují, zda je jejich cílem muž, žena či dítě, zda je to voják nebo nevinný civilista. Ve chvíli, kdy si vládce uvědomí nebezpečnost svého konání, zamkne Zlatou armádu jednou provždy, aby nemohla nikdy škodit. Bohužel jen do doby než ji zpět k životu přivede jeho syn. Komnata byla postavena v nepoužívané sportovní hale jedné budapešťské univerzity.
Natáčení začalo v červnu 2007 v Budapešti. Ulice New Yorku byly postaveny v ateliérech. Ve scéně, kdy Hellboy uniká před Nuadou, musí se vyšplhat po kývajícím se hotelovém neónovém nápise. Pro tuto práci dubléra byl osloven maďarský šampión v rychlostním lezení Csaba Komondi. S botami, koženými kalhoty, těžkým kabátem, ohromnou zbraní, ocasem, rohy a kamennou rukou, nemluvě o nemluvněti, které zachraňoval, vážil o téměř čtyřicet kilo víc než normálně.
B.P.R.D. tým také navštívil legendární Obrův chodník v Irsku. Skutečný chodník byl použit jen na leteckých záběrech, detaily byly natočeny na maďarském venkově. Sídlo agentury B.P.R.D., kde superhrdinové i bydlí, bylo postavaeno u Budapešti.
V doupěti Anděla smrti je na zemi vyryto schéma vesmíru. Pozorný divák si ve filmu všimne několika symbolů a schémat. Nejdůležitějsí je vyrytý piktogram, který na pokraji zkázy lidstva objeví Hellboy. Stane se spasitelem nebo poslem zániku lidstva, podle toho, jak ho budete číst...
Režisér del Toro má rád filmy, ve kterých je hlavním hrdinou příšera. Tato záliba je patrná i v novém Hellboyovi. V prvním díle útočily ohromné příšery, teď si režisér pohrál s myšlenkou, jaké by to bylo, kdyby najednou zaútočily malé potvůrky, které jsou vlastně roztomilé.
Proto se zrodili zubatí skřítci. Tito tvorečci mají pramálo společného se svým hezkým názvem. Mají neutuchající chuť na železo a nejraději ho získávají z lidského masa.
Další z mimořádných stvůr je jako rostlina vypadající Elemental, dosahující až 70 metrů. Původem pochází z Nuadovi zahrady. Po styku s vodou se rozroste do ohromného pralesa a požírá vše, co má v cestě. Původně sloužila elfům při udržování rovnováhy ekosystému, ale vymkla se kontrole.
Většinu bojových scén točily dvě hlavní “živé” postavy - Hellboy a princ Nuada - sami. Pro některé náročné prvky mrštného, rychlého prince bylo pro Luka Gosse potřeba najít dubléra. Dnešní doba umožňuje takové „zázraky“ jako zadat slovo akrobat do internetového serveru YouTube a kýžený akrobat je na světě.
Pro Guillerma del Tora a kameramana Guillerma Navarra je Hellboy II: Zlatá armáda pátou vzájemnou spoluprací. Poslední Faunův labyrint přinesl v roce 2007 Navarrovi Oskara za nejlepší kameru.
Na závěr slova režiséra: “Hellboy je netypický dobrák, se zvyky dělníka a velkým srdcem. Má výjimečnou práci, ale mentalitu pracujícího dělníka. Bojuje se svými vnitřními démony a vzpírá se tomu, čemu ostatní říkají osud. Mísí se v něm povaha a výchova, což jednoduše ukazuje, co to znamená být člověkem. Byl bych rád, kdyby si v Hellboyovi každý našel svoji příšeru. Všichni je potřebujeme, abychom mohli snít.”

O POSTAVÁCH
Hellboy
Narodil se v plamenech pekla a na Zemi byl přiveden jako dítě, aby páchal zlo. Z magických spárů nacistů ho vytrhl laskavý doktor Trevor Broom a vychoval z něj nejnepravděpodobnějšího hrdinu. Nyní je na nejdrsnějším, nejneústupnějším hrdinovi planety, který zbožňuje pletení, aby zničil mstivého prince a jeho armádů zabijáků. Možná je rudý, rohatý a těžko pochopitelný, když ale potřebujete, aby bylo něco správně udělané, je pravý čas pro Hellboye. Tento ohromný rudý rváč má na pravé ruce obrovské kamenné prsty, které v bojích použivá jako palici. Když ta nestačí, má “Velký bejby” - napůl brokovnici, napůl revolver s náboji velkými jako skleničky od dětské přesnídávky.
Liz
Pyrokinetická Liz Sherman si teprve začala zvykat na své mimořádné schopnosti, které se poprvé objevily, když jí bylo 13 a tragicky ovlivnily životy její rodiny. Už jako dítě se kvůli svým dovednostem stranila ostatních. V B.P.R.D. našla nejen domov, ale i svoji životní lásku Hellboye. Jelikož už jí unavovalo žít jako utajovaný blázen, zdráhavě přijala roli odtajněné hrdinky. Když je potřeba, tak říká: “Oheň není můj nepřítel, je mojí součástí,” a začne pálit hořící šrouby na všechny, kteří ohrožují její přátelé nebo nevinné.
Abe
Téměř 150 let starý vodomil, mimořádně citlivý Abe Sapien má psychogenetickou schopnost číst minulost i budoucnost ostatních. Je ukázkovým gentlemanem a jeho bezmezná dobrota je narušována jen jeho vášní pro shnilá vajíčka. Rybovitý savec musí používat vodní plíce, aby mohl dýchat, když je na suchu. Ve svém srdci má tajemnou princeznu Nualu, která má podobnou povahu a stejný smysl pro spravedlnost.
Johann
Protoplasmický mystik Johann Kraus je nejnovějším členem B.P.R.D. Dokáže ovládat živé i neživé objekty a měnit jejich nervové reakce. Ovládá telepatii. Chrání ho tlustý oblek, který uvnitř udržuje plynovou ektoplasmu nutnou k životu. Jeho schopnost nahlížet do mysli neživých věcí pomáhá Hellboyovi a jeho kolegům v boji proti příšerám, které se objevují převážně v noci.
Manning
Specialní agent Tom Manning je hlavní spojkou mezi FBI a B.P.R.D., který strávil desítky let utajováním existence skupiny superhrdinů před veřejností. Ačkoliv odvrátil několik katastrof ohrožujících tajný tým (a odrážel nekonečný houf novinářů dychtivých ulovit senzační zprávu o “ďábelském” muži), po Hellboyových činech na Manhattanu byl Manning uklizen do ústranní. Teď, když je existence B.P.R.D. odtajněna, Manningovo místo je v ohrožení, neboť vládá žádá, aby tajnou agenturu na veřejnosti zastupoval Johann Krauss.
Princ Nuada
Krutý vládce, který žije ve světě nahoře i pod zemskou kůrou, vyzval své potomky, aby probudili k životu neporazitelnou armádu kreatur známou jako Zlatá armáda. Z exilu se vrátil do království Bethmoora, aby získal zpět zemi a svobodu, kterou mu podle něj vzali jeho lidé. Nuada ví, že aby se mu to podařilo, bude potřebovat pomoc dobrých, zlých... a těch nejhorších.
Princezna Nuala
Věčně krásná princezna Nuala je zvláštně podobná svému brutálnímu dvojčeti, princi Nuadolvi. Jen na tváři má jizvy, které kazí její dokonalý obličej. Ona je laskavá yin a její bratr zlý yang. Nuale byla jako oblíbenému dítěti krále Balora svěřena královská koruna království Bethmoora, která buď zajistí mír celému vesmíru nebo způsobí absolutní zničení.
Wink
Nuadův obludný nohsled, skřet pan Wink, plní příkazy svého zkaženého pána bez ohledu na to, jak děsivé jsou instrukce. Od osvobození davu zubatých skřítků, kteří se pak vrhnou na nevinný dav na trhu trollů, Wink je ohromná a odporná příšera. Má obrovskou mechanickou pěst, se kterou má i Hellboy a jeho kamenná ruka co dělat.
Anděl smrti
Nesmrtelný a uchvacující Anděl smrti čeká ve svém podzemním doupěti už mnoho let, aby sdělila Liz a Hellboyovi tajemné proroctví, které ovlivní jejich životy a budoucnost celého světa. Má srdce z prachu a písku a společnost jí příležitostně dělá jen skřítek z království. Anděl smrti dá Hellboyovi a Liz na výběr jen dvě možnosti: získat nový život nebo se proměnit v smrtelný prach.

Ocenění:
Academy Awards
2009 - Makeup (nominace)

The Saturn Awards
2009 - Nejlepší horor
2009 - Mike Elizalde (Nejlepší masky) (nominace)
2009 - Adrian De Wet, Andrew Chapman, Eamonn Butler, Mike Wassel (Nejlepší speciální efekty) (nominace)

DABING
1.DABING (DVD)
V českém znění: Pavel Rímský - Ron Perlman (Hellboy), Pavel Vondra - Doug Jones (Abe Sapien), Dana Černá - Selma Blair (Liz Shermanová), Tomáš Juřička - Seth MacFarlane (Johann Krauss), Jaromír Meduna - Jeffrey Tambor (Tom Manning), Ernesto Čekan - Luke Goss (princ Nuada), Simona Vrbická - Anna Walton (princezna Nuala), Miloš Hlavica - John Hurt (profesor Trevor 'Broom' Bruttenholm), Robin Pařík - Montse Ribé (malý Hellboy), Radovan Vaculík - Brian Steele (troll), Jitka Moučková - Szonja Oroszlán (žena s dítětem), Zdeněk Mahdal - Mike Kelly (agent Marble), Zuzana Skalická - Jeanne Mockford (stará paní), Jakub Saic - Jeremy Zimmerman (licitátor), Bohdan Tůma - Iván Kamarás (agent Steel, titulky) a další
Překlad: Martin Gust
Zvuk: Martin Hořejší
Produkce: Leoš Lanči
Dialogy: Zdeněk Podhůrský
Režie: Bohdan Tůma
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska 2008

2.DABING (Prima Family)
V českém znění: Pavel Rímský - Ron Perlman (Hellboy), Martin Zahálka - Doug Jones (Abe Sapien), Dana Černá - Selma Blair (Liz Shermanová), Libor Hruška - Seth MacFarlane (Johann Krauss), Jaromír Meduna - Jeffrey Tambor (Tom Manning), Libor Bouček - Luke Goss (princ Nuada), Jitka Ježková - Anna Walton (princezna Nuala), Jan Šťastný, Václav Knop, Regina Řandová, Michal Holán, Otakar Brousek ml., Bohuslav Kalva, Ivo Novák, Kateřina Březinová, Vojtěch Hájek, Petr Gelnar, Jitka Moučková a další
Překlad: Petr Zenkl
Zvuk: Petr Kočík
Produkce: Libuše Witzová
Vedoucí výroby: Kristýna Pavlíková
Dramaturgie: Petr Anderle
Vedoucí dramaturg: Lucie Musílková
Šéfproducent: Jaroslav Richtr
Dialogy a režie: Václav Knop
Vyrobilo: Studio Audiotech pro FTV Prima s.r.o. 2011

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 4.9.2008 Bontonfilm
Premiéra USA: 11.7.2008 Universal Pictures US
Premiéra Německo: 16.10.2008 Universal Pictures Germany
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 8.12.2008 (DVD) Bontonfilm
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: 12.1.2009 Bontonfilm
Poprvé na DVD: 8.12.2008 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 12.1.2009 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 7 423 796
Tržby celkem - $ 168 300 000
Návštěvnost v ČR 68 136
Náklady (Rozpočet) - $ 85 000 000

BONUS (Blu-ray)
• Komentář režiséra: Guillermo del Toro, Komentář s herci: Jeffrey Tambor, Selma Blair & Luke Goss
• Animovaní průvodci uživatele
• Režisérův zápisník
• Návštěvy na natáčení
• Galerie výtvarných návrhů
• Vytvořte si svůj komiks
 
ROZLIŠENÍ Blu-ray
16:9 / 1920x1080p (FULL HD) / 1.85:1
Český DTS 5.1, Anglický DTS-HD Master Audio 5.1, Portugalský 2.0, Maďarský DTS 5.1, Španělský DTS 5.1, Polský 5.1 VO, Ruský 2.0 VO, Thajský DTS 5.1, Turecký 2.0
anglické, bulharské, české, čínské, hebrejské, chorvatské, islandské, korejské, maďarské, polské, portugalské, rumunské, ruské, řecké, španělské, thajské, turecké
 
FILMY V SÉRII
Hellboy gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-01/
Akční / Dobrodružný, USA 2004
Režie: Guillermo del Toro, Hrají: Ron Perlman, Selma Blair

Hellboy 2: Zlatá armáda gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-02/
Akční / Dobrodružný, USA / Německo, 2008
Režie: Guillermo del Toro, Hrají: Ron Perlman, Selma Blair

Hellboy gastonrolinc.webnode.cz/news/hellboy-hellboy-2019-121-usa-akcni-fantasy-dobrodruzny-sci-fi-55/
Akční / Fantasy, USA 2019
Režie: Neil Marshall, Hrají: David Harbour, Milla Jovovich
 
Tvůrci a herci
Guillermo del Toro (Režie), Lawrence Gordon (Produkce), Lloyd Levin (Produkce), Mike Richardson (Produkce), Danny Elfman (Hudba), Guillermo Navarro (Kamera), Bernat Vilaplana (Střih), Jeremy Zimmermann (Casting), Zsolt Csutak (Casting), Stephen Scott (Scénografie), Sammy Sheldon (Kostýmy), Martín Hernández (Zvuk), Michael Prestwood Smith (Zvuk), Chad Waters (Masky), Mike Elizalde (Masky), David Martí (Masky),, Montse Ribé (Masky), Stephen P. Robinson (Zvuk), Mark Taylor (Zvuk), Guillermo del Toro (Scénář), Mike Mignola (komiks) (Předloha), Ron Perlman (Herec), Selma Blair (Herec), Doug Jones (Herec), Luke Goss (Herec), John Hurt (Herec), Roy Dotrice (Herec), Jeffrey Tambor (Herec), Anna Walton (Herec), Jamie Wilson (Herec), Matt Rippy (Herec), Colin Ford (Herec), Seth MacFarlane (Herec), Santiago Segura (Herec), Brian Steele (Herec), Iván Kamarás (Herec), Judit Viktor (Herec)
 
2008/120/USA, Německo/Akční, Dobrodružný, Fantasy
 
Zajímavost k filmu
- Pôvodne sa zamýšľalo, že Hellboy bude bojovať proti štyrom "titanom" z rôznych kútov sveta, ktorí by zobrazovali 4 základné elementy (oheň, voda, zem, vzduch). Nakoniec ich však nahradila zlatá armáda.
- Místo, kde odpočívá zlatá armáda, bylo nejdříve zamýšleno pod vodou, což nutilo hlavní protagonisty filmu, aby k ní doplavali. Od toho se nakonec ustoupilo kvůli rozpočtu.
- Reportérka, která dělá interview s Hellboyem před aukčním domem, je Blake Perlman, dcera Rona Perlmana.
- Jednooký troll Mr. Wink dostal jméno podle mazlíčka Selmy Blair, jednookého psa jménem Wink.
- Roy Dotrice (Král Balor) a Ron Perlman (Hellboy) spolu hráli v seriálu Beauty and the Beast (1987).
- První Hellboyova komiksová dobrodružství byla vydána v roce 1994.
- Guillermo del Toro nosil myšlenku natočit film podle díla Mika Mignoly poměrně dlouho. Jeho verze Hellboye se velmi podobala tomu, jak ho viděl sám Mignola - řemeslník, instalatér a zámečník.
- V prvním díle útočily ohromné příšery a tak si režisér pohrával s myšlenkou, jaké by to bylo, kdyby najednou zaútočily malé potvůrky, které jsou vlastně roztomilé. Zrodili se z toho zubatí skřítci, kteří mají neutuchající chuť na železo a nejraději ho získávají z lidského masa.
- Ulice New Yorku byly postaveny v ateliérech.
- Ve scéně, kdy Hellboy uniká před záporákem Nuadou, se musí vyšplhat po kývajícím se hotelovém neonovém nápise. Pro tuto práci dubléra byl osloven maďarský šampión v rychlostním lezení Csaba Komondi. S botami, koženými kalhoty, těžkým kabátem, ohromnou zbraní, ocasem, rohy a kamennou rukou, nemluvě o dítěti, které zachraňoval, vážil o téměř 40 kg víc než normálně.
- Protože studio přesunulo premiéru a film "obětovalo" Temnému rytíři, neměl film zdaleka takový úspěch, jak se čekalo.
- První, co Del Toro o filmu řekl, bylo: "Chci víc příšer. Mnohem víc."
- Del Toro tak dlouho nemohl najít vhodnou předlohu, až se rozhodl vymyslet originální zápletku a do příběhu přidal pohádkové postavy.
- Plameny které šlehají z Liz Shermanové v prvním díle Hellboye jsou modré, ve druhém díle se barva změnila na rudou. Guillermo del Toro to vysvětluje tím, že Liz je nyní mnohem vyzrálejší a proto ta změna barvy.
- Doug Jones, který ve filmu hraje hned tři postavy (Abea Sapiena, Chamberlaina a Anděla smrti) je tentýž herec, který ztvárnil postavu Fauna v předchozím del Torově snímku Faunův labyrint.
- Líčení Rona Perlmana trvalo 3-6 hodin denně.
- Skladateľa Marca Beltramiho, ktorý zložil hudbu k jednotke, v dvojke vystriedal Danny Elfman.
- I druhý Hellboy se natáčel ve střední Evropě, bohužel Prahu vystřídala Budapešť kvůli lepším finančním podmínkám. Navzdory tomu tvořili velkou část štábu čeští profesionálové, s nimiž měl del Toro výbornou zkušenost při natáčení jedničky.
- Režiséra Guillerma del Tora inspirovaly při návrhu nových stvoření japonské a arabské pohádky.
 
Odkazy