Cela 211 - Vězeňské peklo / Celda 211 (2009/110/Španělsko, Francie/Drama, Thriller, Akční) 79%

19.12.2018 12:42
JEDNOU VĚTOU
„Juan se omylem ocitne ve vězení, kde začíná vzpoura“

OBSAH
Chodit do práce o den dřív se nevyplácí, zvlášť když jste vězeňský dozorce. Může se stát, že skončíte na špatné straně mříží. Mladý vězeňský dozorce Juan Oliver chce v nové práci udělat dobrý dojem, do věznice se tedy dostaví o den dříve. Během prohlídky nejpřísněji střeženého oddělení se však nešťastnou náhodou zraní a ocitne na momentálně nepoužívané cele 211, zatímco kolegové jdou shánět pomoc. Když se dezorientovaný Juan probere, je všechno jinak. Ve věznici zuří vzpoura a chovanci lační po krvi. Juan má jedinou naději: vězni ho zatím neznají. Jedinou šancí je tedy splynout s prostředím a předstírat, že je jedním z nich. Je ale jen otázkou času, kdy jeho lest vyjde najevo...(Česká televize)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
KOMENTÁŘ OBSAHUJE ÚDAJNĚ SPOILER !! Film má v sobě neskutečnej tah na bránu, působí realisticky a mou pozornost si pronajal po celou dobu svého působení na obrazovce. Jediný s čím mám problém je věrohodnost, nemyslím s prostředím vězení či chování jak muků tak fízlů, to působilo věrohodně, ale nevěřím, že ženská v pokročilé fázi těhotenství po té, co si uvědomí, že jde do tuhého intuitivně nehledá bezpečí a tady jsem viděl jak se chovala naprosto pitomě a jelikož to byla dost klíčová scéna, tak to samozřejmě ovlivnilo můj náhled na celek, navíc na mě nepůsobila moc důvěryhodně ani váhavost státu a první "akce-neakce" zasáhovky. Ovšem připoutat diváka tenhle film umí o tom žádná. (Enšpígl) 3*

V subžánru vězeňských dramat se rodí skutečně hodně povedených snímků a Cela 211 patří bezesporu k těm nejlepším. Silný většinou dosti naturalistický náboj, syrové podání a ryze maskulinní svět se svými vlastními pravidly, specifickou morálkou s důrazem na čest a charisma (jazykem filmu ,,koule") hlavních postav. Cela 211 má navíc velmi umně vystavěnou originální zápletku, jejíž dějová rámec rozehrává hodně zajímavé paralely mezi světem venku a uvnitř za mřížemi - který svět je vlastně čestnější, ten ryzí živočišný nebo ten politicky korektní, v němž praxe a teorie morálních zásad nejsou vždy zcela v harmonii? Režisér Daniel Monzón navíc dokázal udržet svůj snímek po celou dobu jeho trvání mimo obvyklé neduhy podobných filmů - žádné sentimentální pasáže v závěru, žádné moralizující soudy, žádné zbytečně akční efekty rvaček, žádné exhibování trestaneckých muskulatur, tady jde čistě o silný a neotřelý příběh (vzdáleně podobný Redfordovu Brubakerovi) a fyzické herectví zúčastněných herců - každému jsem jeho roli bezezbytku uvěřil... Vězeňské snímky jsou zpravidla hodně sociálně kritické a ani ten Monzónův není výjimkou ve své reflexi toho, jak zkostnatělý je systém nejen španělského vězeňství, ale důležité jsou i přesahy do politické situace a reflexe autonomních pnutí uvnitř Španělska, konkrétně Basků (ETA) či ve filmu přímo nezmíněných Katalánců. Evropské pojetí subžánru je navíc trochu odlišné od zaoceánského, v tom je snímku hodně blízký skvělý francouzský Prorok, který oplývá podobnou atmosférou, tady ovšem chybí občasné poetické scény, což je ku prospěchu věci. Cela 211 je mimořádně napínavý snímek, jehož přednosti shrnují dva body - originální dějová zápletka a herci, kteří mají skutečně ony ,,koule"... (Radek99) 5*

První den ve vězení bývá těžký. Nedíváte se do očí, žvýkáte žvýkačku, staráte se o své a pak se stejně dostanete na celu ke stopadesátikilovému chlupatému Hispánci, co vám oznámí, že vás za chvíli zbaví análního panenství a protože o sobě tvrdí, že je ohleduplný, zeptá se, jestli to chcete s Krémem nebo bez. Pak je otázka, jestli je horší, že Krém je přezdívka jeho spoluvězně s kapavkou a nebo že ve věznici vypukla vzpoura a vy jste vlastně nový dozorce, co se ocitl v nepravý čas na nepravém místě. Nastává čas rozehrát partii s cílem přežít, ale to nakonec možná nebude to nejobtížnější.. Herecky obstojné, hlavně Luis Tosar v roli kápa Malamadreho, navíc obvyklé klišé vězeňských dramat zůstalo pěkně pod zámkem na samotce, ale hlavně v druhé půli mi scházelo přesvědčivější režisérské vedení, které by mě více vtáhlo do děje a pomohlo uvěřit pohnutkám hlavních postav. Jinak další důkaz toho, že se do práce nemá chodit dřív a už vůbec ne o den. Vždyť ona není zajíc, aby někam utekla.. (Gilmour93) 3*

VELKÁ RECENZE
Španělský thriller s názvem Cela 211 - Vězeňské peklo bychom na MovieZone pravděpodobně přehledli, kdyby se před několika dny neobjevila zpráva, že jeho remake chystá oscarový scénárista a spolutvůrce Casino Royale Paul Haggis. A byla by to docela škoda. Tenhle film si totiž odnesl sedm cen Goya, což je španělská obdoba Českého lva. A zasloužil si je.
Samotná zápletka je ve své jednoduchosti geniální. Umístěte jednoho klaďáka do budovy plné padouchů a máte o napětí postaráno. V případě Cely 211 však žádné béčko nečekejte. Tohle je poctivé a dobře napsané drama s nejednoznačnými postavami, kdy jsou svině na obou stranách barikády a zároveň ne každý je takový hajzl, jak se na první pohled zdá. Sám Juan moc dobře ví, že když jednou špatně zareaguje, skončí jako rukojmí. Pokud bude mít kliku. A tak lže, mluví, přetvařuje se a snaží se na sebe neupozorňovat. Zároveň ale musí držet rozjeté vězně na uzdě a zajistit, aby neudělali žádnou hovadinu, jako je třeba podříznutí rukojmích. V tom případě by totiž do kriminálu naběhla policejní jednotka, kterou by osud jednoho zapomenutého bachaře moc nezajímal. A zjišťuje, že ne všichni vězni jsou jen monstra, která patří za mříže.
Cela 211 hodně těží z originální zápletky, dobrých dialogů, zajímavých charakterů a vynikajících herců. Hlavní hrdina je sice tak trochu posera, ale chová se uvěřitelně a i v okamžiku, kdy musí během několika vteřin přepnout z módu "ten tichý vzadu" na "poteč krev a ta moje to nebude", mu budete všechno věřit. Ještě zajímavější je však postava vraha a vůdce vzpoury Malamadreho. Tomu je jedno, jak to celé dopadne, protože už si něčím podobným prošel. Dobře ví, že se z vězení nedostane živý a že buď skončí s kulkou v hlavě teď, nebo zemře stářím na své cele. Tak proč si trochu neužít a nedonutit bachaře a vedení věznice k nějakým těm ústupkům, jež by vězňům usnadnily život? Luis Tosar, kterého si můžete pamatovat jako hlavního záporáka z Miami Vice, má charisma přirozeného vůdce a kdyby vám někdo jako on řekl, abyste šli do sprch zmlátit zajatého bachaře, šli byste bez keců. Jde z něho strach, ale rozhodně to není typický zlý filmový mukl.
Problém, tedy alespoň pro mě, je fakt, že Cela 211 je velmi neosobní. Krom Juana a Malamadreho se o nikom nic moc nedozvíme a nemusíme se tak o hrdiny bát. Chybí tu trochu vyostřenější emoce (a prostor pro ně tu přitom byl) a možná, že by se vyplatilo malinko ubrat na snaze být realistický a přidat trochu toho filmového napětí. Bezpochyby se však najdou diváci, kterým právě tenhle styl bude naprosto vyhovovat. Celu 211 by ale měli zkusit všichni. Je to zatraceně zajímavá podívaná.

Ocenění:
European Film Awards
2010 - Luis Tosar (Nejlepší herec) (nominace)
2010 - Daniel Monzón, Jorge Guerricaechevarría (Nejlepší scénář) (nominace)

DABING
V českém znění: Libor Terš – Luis Tosar (Malamadre), Vojtěch Hájek, Ladislav Cigánek, Gustav Bubník, Ladislav Novák, Lukáš Jurek, Jan Szymik, Jiří Plachý, Kateřina Velebová, Jindřich Hinke, Ivo Novák, Rudolf Kubík, Jaroslav Kaňkovský, Karel Richter, Petra Jindrová, Monika Hladová, Štěpánka Drozdová, Oldřich Vlach, Milan Slepička, Pavel Vondra, Zuzana Skalická, Hana Tunová, a další.
Producent: Petr Křivánek Filmpark, s. r. o.
Překlad: Nataša Valtrová
Zvuk: Pavel Špatný
Titulky: Dora Windsorová
Vedoucí výroby: Hana Wszolková
Šéfproducent: Stanislav Wszolek
Úprava a režie českého znění: Petra Jindrová
pro DVD Edici Vyrobilo AW Studio Praha, 2010

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 18.4.2010 (Wisconsin Film Festival)
Premiéra Francie: 4.8.2010 La Fabrique 2
Premiéra Španělsko: 6.11.2009 Paramount Pictures Esp.
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 12.10.2010 DVD Edice
Poprvé na Blu-ray: 31.5.2011 DVD Edice

FILMY V SÉRII
Věznicegastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0200/
Drama / Krimi, USA, 2000
Režie: Steve Buscemi, Hrají: Willem Dafoe, Edward Furlong

Zločinec gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0198/
Drama / Krimi, USA, 2008
Režie: Ric Roman Waugh, Hrají: Stephen Dorff, Marisol Nichols

Cela 211 - Vězeňské peklo gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0199/
Drama / Thriller, Španělsko / Francie, 2009
Režie: Daniel Monzón, Hrají: Luis Tosar, Alberto Ammann

Prorok gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0203/
Krimi / Drama, Francie / Itálie, 2009
Režie: Jacques Audiard, Hrají: Tahar Rahim, Niels Arestrup

Trestanec gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0207/
Drama / Krimi, USA, 2017
Režie: Ric Roman Waugh, Hrají: Nikolaj Coster-Waldau, Jon Bernthal
 
Tvůrci a herci
Daniel Monzón (Režie), Álvaro Augustín (Produkce), Juan Gordon (Produkce), Roque Banos (Hudba), Carles Gusi (Kamera), Cristina Pastor (Střih), Eva Leira (Casting), Yolanda Serrano (Casting), - (Scénografie), Montse Sancho (Kostýmy), Sergio Bürmann (Zvuk), Jorge Guerricaechevarría (Scénář), Daniel Monzón (Scénář), Luis Tosar (Herec), Alberto Ammann (Herec), Antonio Resines (Herec), Carlos Bardem (Herec), Marta Etura (Herec), Manuel Morón (Herec), Manolo Solo (Herec), Josean Bengoetxea (Herec), Jesús Carroza (Herec), Miguel Martín (Herec), Vicente Romero (Herec)
 
2009/110/Španělsko, Francie/Drama, Thriller, Akční
 
Zajímavost k filmu
- Film je venovaný Luisovi Ángelovi Puentemu, hasičovi zo španielskeho mesta Zamora, kde sa tento film natáčal. Luis sa podieľal na snímke a umrel pri záchrane dvoch chlapcov v rieke Duero krátko potom.
- Scénář filmu je adaptací románu Francisco Péreze Gandula o věrnosti, přátelství a odvaze během vězeňské vzpoury.
- Film Celda 211 byl nominován na šestnáct cen Goya. Získal jich nakonec osm: za nejlepší film, nejlepší režii (Daniel Monzón), nejlepší mužskou hlavní roli (Luis Tosar), nejlepší ženskou vedlejší roli (Marta Etura), nejlepší herecký objev v mužské kategorii (Alberto Ammann), nejlepší adaptovaný scénář, nejlepší střih a nejlepší zvuk.
- Film získal osm trofejí včetně té nejvyšší za film roku na Španělských filmových cenách v roce 2010.
 
Odkazy: