Extrémní rychlost / Overdrive (2017/96/Francie/Akční, Thriller) 57%

07.11.2018 07:50
JEDNOU VĚTOU
„Dva bratři, zloději aut, se vydávají do jižní Francie za novými příležitostmi a dostávají se do hledáčku místního zločineckého bosse."

OBSAH
Film vypráví příběh dvou bratrů, zlodějů aut, kteří cestují za novou zakázkou na jih Francie, kde se dostanou do hledáčku místního zločineckého bosse. Zloději Andrew a Garrett Fosterovi (Scott Eastwood a Freddie Thorp) se specializují výhradně na nejdražší luxusní auta. Byli najati na krádež nádherného Bugatti z roku 1937 v hodnotě několika miliónů eur a tak za touto zakázkou směřují na jih Francie. Ale Jacomo Morier (Simon Abkarian), místní zločinecký boss a majitel Bugatti, je chytí a nebere to vůbec na lehkou váhu. Výměnou za své životy budou muset oba bratři ukrást auto Morierovu úhlavnímu nepříteli Maxi Klempovi (Fabian Wolfrom) – a to nejen nějaké auto, Morier chce, aby Klempovi ukradli jeho nejcennější auto, Ferrari 250 GTO z roku 1962.(Vertical Ent.)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Dva zlodějíčci, dvě kočky, hodně luxusních kár, nebezpečné serpentiny, sterilní pojetí a jalový příběh. A jednoznačně jeden z nejzbytečnějších filmů roku. Čmajznou Bugatti 1937 a tím se dostanou do kolotoče problémů, které se snaží být bráškou série Rychle a zběsile (občas se připomene 60 sekund nebo Loupež po italsku). Jenže jsou spíš hodně vzdáleným bratránkem, a to nejsem žádným velkým fandou téhle ultravýnosné série. Celé se to odehrává v atraktivním prostředí, jenže postavy se zdaleka nedostanou pod kůži (Scott opravdu nemá charisma legendárního taťky Clinta, navíc mu prostě nevěříme), pronášejí prázdné věty, vnímáme mdlé emoce a z akce jednoduše není cítit adrenalin nebo napětí. Jednohubka. Ale aspoň přehledná a krátká. (castor) 2*

Dva bratři se díky krádeži auta dostávají do problému a mají nůž na krku, aby do týdne obrali mafiána o luxusní káry.Tak ve všech aspektech o dva levly horší, pokud bych měl srovnávat s Rychle a Zběsile. Praktiky je to vykrádačka uplně všeho, co jsme viděli ve slavné sérii. Krom hlavních postav bratrů jsou všichni otravní a zbyteční. Akční scény kolem aut příliš nenadchnou a před digitálními efekty radím zavírat oči, nicméně se pořád něco děje a film rychle utíka. Závěr je docela povedený a zvraty ke konci fungují slušně. Srovnal bych to tak s Need for Speed...... (malylada) 3*

Takové umírněnější Rychle a zběsile a nemyslím to pejorativně. Leckoho totiž může štvát sci-fi nádech posledních dílů nepochybného předobrazu tohoto filmu a toho mnohem umírněnější podoba krádeže nádherných, starých a nebesky drahých aut bude dozajista bavit. Já jsem jeden z nich. Ačkoliv tempo občas koliduje mezi nudou a opravdovým adrenalinem, skvěle se podařilo využít nádherné lokace prosluněné Francie a charisma Scotta Eastwooda, který sice nepochybně nebude nikdy takovou hvězdou jako jeho otec, ale mně jeho herectví celkem baví (ironií je, že v Rychle a zběsile se příliš nepředvedl a producenti si ještě dvakrát rozmyslí, jestli mu ještě v nějakém blockbusteru dají šanci. Dvojku bych si dal, tam už bude hrozit kino..pár automobilových nadšenců se v mém friendlistu najde, takže tímhle kouskem se neprohloupí. (Spiker01) 4*

VELKÁ RECENZE
Dva bratři (nevlastní bratři!) Andrew a Garrett Fosterovi (Scott Eastwood a Freddie Thorp) jsou zlodějíčci, kteří si na živobytí vydělávají krádežemi luxusních aut. Dle jejich slov, co má motor, to dokáží ukrást. To se snaží podložit hned úvodní scénou, kde odcizují Bugatti 1937 vydražené za více než 40 000 000 dolarů. Mise sice dopadne zdařile, ale nabalí se na ni události, které nás provedou celým akčním thrillerem.
Jak již ukázky napovídají, Extrémní rychlost je levnější variantou série Rychle a zběsile. A i když se snaží být film zajímavý a akční s propletenou zápletkou, výsledek značně pokulhává. Prvních pár minut se nás sice snaží navnadit, že to bude rychlé, zběsilé a cool, avšak teď bohužel přijde to „ale“.
V hlavních rolích se představí Scott Eastwood (syn herce a režiséra Clinta Eastwooda), který si dokonce v Rychle a zběsile 8 zahrál Malého Nikdo a Freddie Thorp. I když Scott určitý talent a charisma po slavném tatínkovi podědil, jeho drsňáctví mu nevěříme, natož Freddiemu s výrazem vystrašeného mlíčňáka. Rozebírat zbytek postav, byli bychom tu nejspíš do příštích Vánoc, protože jejich počet s každou minutou roste téměř exponenciálně. Zkrátka, zmatek nad zmatek.
Další velkým problémem je ukecanost. Garrett Foster v jednom záběru pronese, že se jedná o Andrewovu osobní telenovelu a není daleko od pravdy. Drtivou většinu času se přechází z místa na místo a projednává se, co bude dál. Kdyby alespoň závěrečná akcička stála za to, ale na atraktivitě, akčnosti a napínavosti ji nepřidá ani zoufale energická hudba v pozadí. Stejně jako ve veleúspěšné sérii, ani tady se na realistické ztvárnění a fyzikální zákony moc nehraje, ale některé momenty jsou tak okaté, že pohotovost tvůrců působí stejně svižně, jako když vykládáte vtip lenochodovi.
Co se ale Extrémní rychlosti povedlo, je vozový park. Shelby Cobra, Bugatti 1937, Ferrari 250 GTO a další skvosty potěší oko a při nastartování motorů i ucho. Zasloužily by si ovšem mnohem více prostoru, než jim bylo dopřáno.
Akční thriller Extrémní rychlost se snaží hrát si na velký film plný nečekaných odhalení, drsných hochů a akce, ale moc mu to nejde a my mu to stejně nevěříme. Ani obsazení nemá takové koule, jaké by mohlo mít. Potěší mnoho luxusních vozítek, ale ty tu hrají spíš druhé housle. Snaha se sice cení, ale Toretto, Hobbs i O’Conner jsou prostě jiná, rychlejší a zběsilejší liga.

DABING
1.DABING (Filmbox)
V českém znění: Oldřich Hajlich - Scott Eastwood (Andrew Foster), Vojtěch Hájek - Freddie Thorp (Garrett Foster), Zuzana Ščerbová - Ana de Armas (Stephanie), Nikola Votočková - Gaia Weiss (Devin), Pavel Rímský - Simon Abkarian (Jacomo Morier), Svatopluk Schuller - Clemens Schick (Max Klemp), Petr Neskusil - Abraham Belaga (Laurent Morier), Ludvík Král - Kaaris (Franck), Pavel Šrom - Magne-Havard Brekke (Kuhn), Bohdan Tůma - Joshua Fitoussi (Leon + titulky), Martin Sobotka - Pierre-Marie Mosconi (detektiv Closson), Ladislav Cigánek - Frédéric Anscombre (detektiv Depaul), Marek Libert - Moussa Maaskri (Panahi), Pavel Vondra - Paul Mark Elliott (dražitel), Tomáš Juřička - Jean-Claude Lagniez (řidič kamionu), Ivo Novák, Jakub Saic, Klára Sochorová
Překlad: Stanislav Jelínek
Zvuk: Jan Neskusil
Dialogy: Alena Navrátilová
Produkce: Karolína Bělohlávková
Vedoucí výrobního štábu: Leoš Lanči
Režie: Martin Těšitel
Pro SPI International vyrobila Médea Promotion Dabing, člen skupiny Médea Group v roce 2018

2.DABING (Prima)
V českém znění: Oldřich Hajlich - Scott Eastwood (Andrew Foster), Petr Neskusil - Freddie Thorp (Garrett Foster), Anna Theimerová - Ana de Armas (Stephanie), Pavel Rímský - Simon Abkarian (Jacomo Morier), Nikola Votočková - Gaia Weiss (Devin), Ladislav Cigánek - Frédéric Anscombre (detektiv Depaul), Jiří Krejčí, Svatopluk Schuller, Marek Libert, Pavel Šrom, Ludvík Král, Ivo Novák, Tomáš Juřička, Jakub Saic, Bohdan Tůma (titulky)
Překlad: Stanislav Jelínek
Zvuk: Jan Neskusil
Dialogy: Alena Navrátilová
Produkce: Karolína Bělohlávková, Leoš Lanči
Vedoucí výroby: Kateřina Malá
Vedoucí dramaturg: Daniel Košťál
Šéfproducent: Jaroslav Richtr
Režie: Martin Těšitel
Ve studiu Médea Promotion Dabing, člen skupiny Médea Group vyrobila FTV Prima spol. s.r.o. v roce 2019

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 15.6.2017 Vertical Ent.
Premiéra USA: 6.10.2017 Paramount Pictures
Premiére Francie: 16.8.2017 Océan Films Distribution
Premiéra Belgie: 14.6.2017 Belga Films
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD:
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 734 542
Tržby celkem - $ 9 650 55
Návštěvnost v ČR 5 298
Náklady (Rozpočet) - EUR 24 340 000
 
Tvůrci a herci
Antonio Negret (Režie), Pierre Morel (Produkce), Grégoire Melin (Produkce), Christopher Tuffin (Produkce), Pascal Lengagne (Hudba), Laurent Bares (Kamera), Sophie Fourdrinoy (Střih), Samuel Danési (Střih), Swan Pham (Casting), Arnaud Le Roch (Scénografie), Agnes Beziers (Kostýmy), Sébastien Marquilly (Zvuk), - (Masky), Michael Brandt (Scénář), Derek Haas (Scénář), Scott Eastwood (Herec), Freddie Thorp (Herec), Ana de Armas (Herec), Gaia Weiss (Herec), Clemens Schick (Herec), Simon Abkarian (Herec), Kaaris (Herec), Moussa Maaskri (Herec), Abraham Belaga (Herec), Frédéric Anscombre (Herec), Pierre-Marie Mosconi (Herec), Joshua Fitoussi (Herec), Philippe Ohrel (Herec)
 
2017/96/Francie/Akční, Thriller
 
Zajímavost k filmu
-  V partě kolem bratrů Fosterových se vyskytují auta jako Porsche 911 GT3, Nissan GT-R, Honda Civic Type R, Renault Mégane RS, Ford Focus RS nebo Mini John Cooper Works.
- Andrew (Scott Eastwood) řídí ve filmu BMW řady 6 Gran Coupé. Garrett (Freddie Thorp) má na začátku BMW M3, při akci na letišti pak jezdí BMW řady 4 Convertible. Morier (Simon Abkarian) má Maserati Quattroporte, jeho bratranec Porsche 911.
- Na Bugatti Type 57 S sú použité rovnaké evidenčné čísla, aké mal na svojom Mustangu aj detektív Bullit (Steve McQueen) vo filme Bullittov prípad z roku 1968.
- Dodge 6 z Morierovej (Simon Abkarian) zbierky je originál, ktorý kedysi patril Al Caponemu.
- V rokoch 1962 - 1964 sa vyrobilo iba 36 kusov Ferrari 250 GTO. V roku 2014 sa jeden z týchto automobilov predal za 38 miliónov dolárov, v roku 2016 požadoval majiteľ za jeden takýto kus dokonca 57 miliónov dolárov. Vozidlo, ktoré sa objavuje vo filme je replika postavená na základe Ferrari 250 GTE. Pre potreby filmárov ju zapožičal francúzsky zberateľ.
- Do hlavních rolí byli původně obsazeni Matthew Goode a Alex Pettyfer. Později však byli nahrazeni Karlem Urbanem a Benem Barnesem.
 
Odkazy