Hamouni / Greedy (1994/107/USA/Komedie) 61%

19.10.2018 11:04
JEDNOU VĚTOU
„Kdo by nechtěl zdědit dědečkovy miliony? Všichni! Jenže, kdo to bude opravdu?"

OBSAH
Bohatý a starý strýček Joe klidně nechá své chamtivé příbuzné, aby mu lichotili, lísali se a podlézali mu v naději na brzké dědictví... Jen jediný člověk v rodině je jiný, Joeův mladý synovec Danny. I když i jeho na chvíli omámí vidina bohatství. V rozhodující chvíli, kdy zlomyslný strýček předstírá, že je na mizině, se Danny se svou dívkou rozhodnou, že strýčka „adoptují“. Jenže se ukáže, že strýček je ještě bohatší, než byl kdy předtím, navíc daleko více životaschopný, než se zdálo. Má to tu výhodu, že Danny nemusí čekat na dědictví, ale může spokojeně užívat strýčkových peněz společně s ním... (TV Nova)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Hamouni, příjemná komedie, která neurazí ani příliš nepobaví. Zprvu to vypadá že se jedná pouze o rutinní komedii Michaela J. Foxe show, ale "vyrobcem" humoru není překvapivě samotný Fox, ale právě ostatní hamouni, kteří se snaží dostat pod kůži nemocnému dědečkovi za všechny prachy. Bohužel jediné co zde funguje je humor, i když není zrovna ve velkých dávkách. Moralita typu: "Peníze nejsou všechno, hlavně když se máme rádi..." zbytečně kazí dojem z celého filmu. Jedinou opravdovou hvězdou je zde starý Kirk Douglas, který svou postavu nejen skvěle uchopil ale také pochopil, minimálně kvůli němu tento průměrný snímek stojí za zhlédnutí a nebojte se provařeného finále, to se nese totiž v duchu celého filmu - víte co bude dál, ale koukáte na to pořád dál s úsměvem na rtech. (CheGuevara) 3*

V podstatě normální komedie o tom, kterak bohatý pán chce zjistit, který z jeho příbuzných ho má opravdu rád a komu jde jen o peníze. Divák to ví od samého začátku. Svině jsou svině, dobrák je dobrák, i když trochu zakolísá, a strejda je poněkud excentrik. K opravdu nenáročnému podívání to poslouží celkem dobře. (Skip) 3*

Ač to na první pohled není zřejmé, jedná se o snímek se značně proměnlivou úrovní. Nevím, jak to dělá, ale kdykoli mu hrozí strmý pád mezi pokleslá dílka nevalné kvality, vždycky se někde drápkem zachytí a vyšvihne se zpátky - ne snad přímo mezi elitu, ale rozhodně do dobré společnosti těch komedií, jejichž humor představuje sympatický nadstandard. Kromě toho existují minimálně tři pádné důvody, proč si zaslouží solidní ohodnocení: Kirk Douglas, Michael J. Fox - a Olivia d'Abo. (pakobylka) 4*

VELKÁ RECENZE
Příběh začíná v okamžiku, kdy se v sídle zámožného prastrýce Joea schází početná rodina McTeaguových. Přestože se všichni tváří, jak na strýčka myslí a mají ho rádi, on velmi dobře ví, že myslí jen na jeho peníze. Z poklidného přesvědčení, že churavý strýček upoutaný na invalidní vozík už tu dlouho nebude, zatímco jeho miliony ano, je záhy vyvede mladá atraktivní blondýna Molly, kterou jim strýček představí jako svou ošetřovatelku. Příbuzenstvo v ní však vidí jen dalšího potenciálního dědice ohrožujícího jejich nároky. Rozhodnou se proto jednat a sehnat bratrance Dannyho, kterého měl strýček nejraději z celé rodiny. To se jim skutečně podaří, ale situace se tím nezjednoduší _ Danny na chvíli podlehne vidině sladkého života v přepychu, z které ho ale naštěstí vyvede jeho rozumná přítelkyně Robin.
Strýček, který si s rodinou zahrává jako kočka se houfem myší, se nakonec přizná, že o všechny peníze přišel. Svým chováním málem přijde i o přízeň Molly a Dannyho, kteří ho mají rádi bez ohledu na výši jeho konta. Naštěstí se nakonec vše v dobré obrátí, ale než k tomu dojde, čeká nejen Dannyho i ostatní příbuzné nejedno nečekané překvapení
Americká "buranská" komedie vznikla v roce 1994, kdy ji podle scénáře Lowella Ganze a Babaloo Mandely natočil režisér Jonathan Lynn. V hlavní rolích se představí populární Michael J. Fox (Návrat do budoucnosti, Tajemství mého úspěchu, Doc Hollywood, Poldovi v patách) jako Danny a slavný Kirk Douglas (Šampion, Rub a líc, Žízeň po životě, Spartakus) jako vykutálený strýce Joa McTeague. Postavu Dannyho přítelkyně Robin Hunterové vytvořila Nancy Travisová (Chaplin, Air america, Tři muži a nemluvně), dědečkovu atraktivní "ošetřovatelku" Molly si zahrála Olivia D´Aboová (Bolero, Conan ničitel, Wayneův svět 2) a v rolích jednotlivých členů rozvětvené rodiny toužící po dědictví se objeví například Phil Hartman (Šišouni v New Yorku, Fletch žije, Schůzka naslepo) jako Frank, Ed Begley jr. coky Carl, Jere Burns coby Glen, Collen Campová jako Patty a další.

DABING
1.DABING
V českém znění: Michal Dlouhý - Michael J. Fox (Daniel McTeague), Jan Pohan - Kirk Douglas (Joe McTeague), Miluše Šplechtová - Nancy Travis (Robin Hunter), Mary Ellen Trainor (Nora), Ilona Svobodová - Olivia d'Abo (Molly Richardson), Joyce Hyser (Muriel), Khandi Alexander (Laura), Martin Kolár - Phil Hartman (Frank), Jiří Hromada - Ed Begley Jr. (Carl), Jiří Kodeš - Jere Burns (Glen), Helena Friedrichová - Colleen Camp (Patti), Rita Gomez (Yolanda), Jiří Zavřel - Bob Balaban (Ed), Jonathan Lynn (Douglas), Jiří Krejčí, Bohumil Švarc ml., Aneta Švecová, Veronika Vajcová.
Překlad: Anna Maria Kolárová
Zvuk: Václav Hálek
Produkce: Jaromír Šindelář
Režie: Jindřiška Švecová
Vyrobilo: Studio dabing AB Barrandov pro Hollywood Classic Entertainment
VHS © 1995

2.DABING
V českém znění: Otto Rošetzký - Michael J. Fox (Daniel McTeague), Petr Haničinec - Kirk Douglas (Joe McTeague), Dana Černá - Nancy Travis (Robin Hunter), Reně Slováčková - Olivia d'Abo (Molly Richardson), Jiří Schwarz, Pavel Trávníček, Miluše Šplechtová, Jana Boušková, Jakub Saic, Regina Řandová, Dana Sedláková, Vladislav Beneš, Dalimil Klapka, Jana Altmannová, Daniela Krhutová, Bedřich Šetena, Jiří Valšuba, Marek Libert, Jan Škvor, Vojtěch Kotek, Kristýna Skalová, Jan Nedvěd, Lukáš Paleček, Sandra Krausová, Libor Terš (titulky) a další.
Překlad: Iva & Jan Hemmerovi
Zvuk: Jiří Bartoš
Produkce: Tomáš Svoboda, Ivana Prejdová
Dialogy a režie: Petr Švéda
Vyrobila: Česká produkční 2000 v roce 2000

Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 4.3.1994 Universal Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.2.1995 (VHS) H.C.E.
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 13 200 000
Náklady (Rozpočet) - $ 23 000 000

FILMY NA SPOLEČNÉM DVD
Doktor Hollywood gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0160/
Komedie / Romantický, USA, 1991
Režie: Michael Caton-Jones, Hrají: Michael J. Fox, Julie Warner

Hamouni gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a0-0161/
Komedie, USA, 1994
Režie: Jonathan Lynn, Hrají: Michael J. Fox, Kirk Douglas
 
Tvůrci a herci
Jonathan Lynn (Režie), Brian Grazer (Produkce), Randy Edelman (Hudba), Gabriel Beristain (Kamera), Tony Lombardo (Střih), Karen Rea (Casting), Victoria Paul (Scénografie), Shay Cunliffe (Kostýmy), Michael Hilkene (Zvuk), Robert J. Anderson Jr. (Zvuk), Jo-Anne Smith-Ojeil, Ken Diaz  (Masky), Lowell Ganz (Scénář), Babaloo Mandel (Scénář), Michael J. Fox (Herec), Kirk Douglas (Herec), Nancy Travis (Herec), Olivia d'Abo (Herec), Phil Hartman (Herec), Ed Begley Jr. (Herec), Jere Burns (Herec), Colleen Camp (Herec), Bob Balaban (Herec), Joyce Hyser (Herec), Siobhan Fallon Hogan (Herec), Kevin McCarthy (Herec), Khandi Alexander (Herec), Jonathan Lynn (Herec), Austin Pendleton (Herec), Kirsten Dunst (Herec), Mary Ellen Trainor (Herec), Eric Lloyd (Herec), Francis X. McCarthy (Herec), Tom Mason (Herec), Vince Morton (Herec), Adam Hendershott (Herec), John Lafayette (Herec)
 
1994/107/USA/Komedie
 
Zajímavost k filmu
-  Do úlohy, ktorú si zahral Kirk Douglas, boli zvažovaní aj Paul Newman, Anthony Quinn a Jack Lemmon.
- Michael J. Fox sa na svoju rolu pripravoval s profesionálnym hráčom bowlingu Johnnym Petragliom.
 
Odkazy