Zkažená úča / Bad Teacher (2011/92/USA/Komedie) 60%

19.10.2018 10:51
JEDNOU VĚTOU
„Cameron Diaz se stala učitelkou, ovšem pozor! Chová se absolutně nevhodně…“

OBSAH
Elizabeth Halseyová (Cameron Diaz) je učitelka, která by z chování dostala přinejmenším dvojku. Je sprostá, zlá a chová se naprosto nevhodně. Pije, bere drogy a nemůže se dočkat, až si najde dobře situovaného muže, který se o ni postará a ona bude moci svou kariéru učitelky definitivně opustit. Když se s ní rozejde její snoubenec, vymyslí plán, jak získat jeho bohatého a pohledného náhradníka (Justin Timberlake) – o jehož přízeň soupeří se svou přehnaně aktivní kolegyní Amy (Lucy Punch) – ale zjišťuje, že je místo toho nucena bránit se snahám obhroublého učitele tělocviku (Jason Segel). Elizabethiny bizarní plány a jejich bláznivé následky šokují její studenty, spolupracovníky a dokonce i ji samotnou.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Představoval jsem si pod pojmem zkažená úča cokoliv, ale to, co jsem dostal, bych ani za boha nečekal. Cameron Diaz hraje snad nejnesnesitelnější postavu, co jsem kdy viděl a zároveň je naprosto brutálně žhavá a každá scéna s ní sama o sobě stála za to. Tenhle film je naprosto jinej typ komedií, než na který je člověk zvyklej a já se u ní perfektně bavil. (Malarkey) 4*

Takovou prču jsem snad ani nečekal, ale jakožto hodnej a nevinnej chlapec jsem si jí prostě a jednoduše zasloužil. Cami je vynikající, hlavně scéna mytí aut mě úplně dojala. Vědět, že v nějaký myčce meje Cami, tak tam přitáhnu rovnou celý pendolíno, pak bych si tam sednul, koukal na vývoj mytí a tiše pendolínu záviděl. Cami si tuhle roli viditelně užívala a ač stvárnila hodně komediálních postav, tak tahle byla jedna z těch nejzábavnějších a nejvcí sexy a to se nám, povrchně laciným fešáčkům ze Žižkova hrozně moc líbí. (Enšpígl) 4*

Chytal jsem se hodně sporadicky, mnohdy to naopak byla docela síla. Celá řada do ztracena až trapnosti vyznívajících vtipů byla naprosto zbytečná, těch opravdu vtipných bylo skutečně poskrovnu (navíc se docela opakovaly), vypíchnout tak lze především sarkastickou mrchu Cameron Diaz, které role poměrně sedla a která dokazuje, že do starého železa ještě zdaleka nepatří. Ona a sebeironický tělocvikář Jason Segel, kterému zvolenou polohu divák jednoduše uvěří, jsou hlavními důvody, proč si tuhle jednohubku pustit. To se zdaleka nedá říct o dokonale trapné a nesnesitelné Lucy Punch (špatná role, špatný casting). Nejen ona, ale i další postavy se chovají nelogicky, nějaké sympatie pocítíte k málokteré. Na druhou stranu jsem ale přesvědčený, že na samém začátku stál slušný, i když ne zrovna originální příběh. Každopádně na devadesát minut dostatečně nosný – s ohledem na to, jak je divák ochotný akceptovat jako hlavní linii touhu po novém poprsí. Humor zemitějšího rázu mi nevadí, ale jakmile přijde na ulevování si na toaletě nebo ejakulaci, začínám kroutit nechápavě hlavou. To už snad máme sakra za sebou!! A sakra teď si říkám, že několik dní od projekce mi toho v hlavě vlastně ani moc nezůstalo.. vlastně už ani ty sympaticky kousavé poznámky.. (castor) 3*

VELKÁ RECENZE
Ukázky na Zkaženou úču slibovaly rychlé gagy z dob, kdy se spoře odděné holky v automyčce ještě nepovažovaly za klišé, a nadhled, který je v letní sezóně tak moc potřeba. Poslední dobou ho začalo ubývat stejně rychle jako semtexu ve sklepě Michaela Baye, protože se každý snaží tvářit dospěle, postmoderně nebo alespoň správně meta. Na starý dobrý - chcete-li přímočarý - humor jako by nezbylo místo. Nebo ho prostě nikdo neumí tak jako dřív (mrkněte na Take Me Home Tonight a pochopíte, že mizernou imitaci lze rozeznat během prvních deseti minut). Proto s potěšením oznamuji hned zkraje, že Zkažená úča je zkažená tím nejlepším možným způsobem. Povědomé archaické gagy mixuje se svěžím závanem temné strany Síly a dialogová magie způsobila, že vedle sebe fungují Cameron Diaz, Justin Timberlake a Jason Segel, což je jinak konfigurace vhodná maximálně tak pro pětiminutový skeč v Saturday Night Live.
Zkažená úča přitom nijak nezastírá, že ve své podstatě je pouze dlouhou řadou scének na školní téma. Hlavní hrdinka v podání odkvétajícího blonďatého diblíka je ukázkovou zlatokopkou, která učí ve škole jen proto, že je to ideální zašívárna a navíc se mezi tatínky žáků může vyskytnout nějaký ten osamělý milionář. V mezičasech je třeba v hodinách vyspávat noční pařby, vzdělávat žactvo pomocí osvědčených hollywoodských pecek (Nebezpečné myšlenky, Džungle před tabulí apod.), plundrovat místní bufet a na dvorku hulit trávu. Veškeré úspory pak Cameron vráží do prasátka, na kterém je velký nápis "Kozy". Plastika u předního fachmana v L.A. vyjde na pár desítek tisíc, takže je třeba ve velkém krást školní potřeby a vůbec se snažit. Jiskru motivace ale zažehne až nástup nového supla (Timberlake), který je v balíku a má kromě hlubokých očí rád i hluboké výstřihy.
Cameron v hlavní roli ožívá jako fíkus v mém obýváku, když ho jednou za týden pokropím vodou. Role napsaná na tělo jí dává šanci předvést stále sexy křivky i pokročilou vyřídilku. Komedie z produkce Saturday Night Live, ty stále oblíbené 80s fláky, na kterých režisér Jake Kasdan evidentně vyrůstal, připomene i tím, že takové to neškodné zlo (drobné krádeže, drogy, očerňování kolegů, lhaní a podvádění) přechází bez povšimnutí a na konci se tedy nekoná žádné vyřizování účtů nebo hraní na dobro a zlo. I eRkový rating fandí obnaženým hrudníkům, ostřejším slůvkům a nefunkčnímu morálnímu kompasu, takže když to všechno sečteme, hlavní role v takovém filmu se rovná jackpotu. Jedinou postavou, která s Cameron drží krok je tělocvikář Jasona Segela, který školní poslání bere s podobným nadhledem a dokazuje, že americká střední je místo, kde se kromě matiky naučíte i jak přežít život a zapadnout do společnosti.
Ostatní jsou jen komickými figurkami, ať už se snaží blonďaté hrdince pomáhat nebo škodit. Třešničkou na castingovém dortu je Lucy Punch, na jejíž přepjaté herectví jsem bez výjimky alergický, ale tady jako hlavní nemesis - a ztělesnění všech přespříliš vzorných učitelek, které jsem v mládí nenáviděl - skvěle funguje a vy jí přejete muka pekelná právě proto, že za každých okolností postupuje podle předpisů. Totéž se možná dá říct o samotném filmu, ale v tomhle případě jsou to recepty prověřené dekádami. Střídmá stopáž, dobrý timing sehraných individuí, svižný soundtrack a v poslední době i barvotisková kamera. Kasdanovi se to pod rukama rozjede tak slibně, že odpustíte i fakt, že se jedná o pouhé vzpomínání na zašlou slávu, kdy publiku stačila jednoduchá řešení a jednoduché vtipy. Justin Timberlake souložící "džíny na džíny" s Cameron Diaz (ti dva spolu kdysi chodili) vám možná oproti hrubozrnějším gagům z Pařby kdekoliv může připadat trochu dětinský, ale vymaluje úsměv na tváři absolutně bez křečí.
Před odletem do kina nicméně berte v potaz, že Cameron mi přišla vždycky sympatická, ať už v Charlieho andílcích nebo v nedávném Zatím spolu, zatím živí. Tady je jen jednou ze součástek dobře promazaného stroje.
Můžete mít pocit, že z podobných filmů jste už vyrostli. Nebo že z nich vyrostla hollywoodská mašinérie. Obojí se naštěstí čas od času nepotvrdí. A ten čas nastal právě teď. Tak hybaj na něco, co nechce spasit planetu celosvětovým mírem a nižším výskytem polucí.

DABING
1.DABING (DVD, AMC)
V českém znění: Andrea Elsnerová - Cameron Diaz (Elizabeth Halseyová), René Slováčková - Lucy Punch (Amy Veverková), Libor Hruška - Jason Segel (Russell Gettis), Filip Švarc - Justin Timberlake (Scott Delacorte), Lucie Juřičková - Phyllis Smith (Lynn Davies), Antonín Navrátil - John Michael Higgins (ředitel Wally Snur), Michaela Tvrdíková - Kaitlyn Dever (Sasha Abernathyová), Lucie Kušnírová - Kathryn Newton (Chase Rubinová), Otto Rošetzký - Thomas Lennon (Carl Halabi), Bohdan Tůma, Stanislav Lehký, Ludvík Král, Zuzana Skalická, Kateřina Petrová, Ondřej Havel, David Štěpán a další.
Překlad: Ivan Němeček
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Martin Ženíšek
Dialogy a režie: Luděk Koutný
Vyrobila LS Productions dabing v roce 2011

2.DABIN (Prima)
V českém znění: Kamila Špráchalová - Cameron Diaz (Elizabeth Halseyová), René Slováčková - Lucy Punch (Amy Veverková), Michal Novotný - Jason Segel (Russell Gettis), Michal Michálek - Justin Timberlake (Scott Delacorte), Marcel Vašinka - John Michael Higgins (ředitel Wally Snur), Marek Libert, Filip Švarc, Lucie Svobodová, Klára Nováková, Petr Neskusil, Petra Tišnovská, Pavel Šrom a další
Překlad: Michaela Křížová
Dialogy: Zlata Částková
Zvuk: Milan Blažek
Produkce: Tereza Houžvicová, Leoš Lanči
Vedoucí výroby: Marie Přívratská
Vedoucí dramaturg: Daniel Košťál
Šéfproducent: Jaroslav Richtr
Režie: Michal Michálek
ve studiu Médea Promotion Dabing, člen skupiny Médea Group, vyrobila FTV Prima s.r.o. v roce 2016

Premiéra ČR: 28.7.2011 Falcon
Premiéra USA: 24.6.2011 Columbia/Sony
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 30.11.2011 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 30.11.2011 Bontonfilm

Tržby v ČR - Kč 5 990 031
Tržby celkem - $ 216 197 492
Návštěvnost v ČR - 51 031
 
Tvůrci a herci
Jake Kasdan (Režie), Stefan Arndt (Produkce), Reinhold Heil (Hudba), Johnny Klimek (Hudba), Tom Tykwer (Hudba), Frank Griebe (Kamera), Katja Dringenberg (Střih), An Dorthe Braker (Casting), Alexander Manasse (Scénografie), Aphrodite Kondos (Kostýmy), Tateum Kohut (Zvuk), Gregg Landaker (Zvuk), Peter Robb-King (Masky), Gene Stupnitsky (Scénář), Lee Eisenberg (Scénář), Cameron Diaz (Herec), Lucy Punch (Herec), Jason Segel (Herec), Justin Timberlake (Herec), Phyllis Smith (Herec), John Michael Higgins (Herec), Molly Shannon (Herec), Eric Stonestreet (Herec), Kathryn Newton (Herec), Thomas Lennon (Herec), Jillian Armenante (Herec), Dave Allen (Herec), Kaitlyn Dever (Herec), Nat Faxon (Herec), Noah Dahl (Herec), David Paymer (Herec), Paul Feig (Herec), Rick Overton (Herec), Stephanie Faracy (Herec), Jerry Lambert (Herec), Rose Abdoo (Herec), Noah Munck (Herec), Finneas O'Connell (Herec), Lee Eisenberg (Herec), Jennifer Irwin (Herec)
 
2011/92/USA/Komedie
 
Zajímavost k filmu
- Scott Delacorte (Justin Timberlake) nosí hodinky značky Jager LeCoultre Master Control.
- Elizabeth (Cameron Diaz) se dívá v časopise na fotografie celebrit na "červeném koberci" kvůli inspiraci pro své prsní implantáty. Na obrázcích je Heather Graham na Zlatých Glóbech v roce 2010, Katy Perry na přehlídce Vanity Fair v roce 2010 a Rose McGowan na večeři před udílením Oscarů v roce 2010. Ve skutečnosti se Cameron Diaz objevila na všech třech akcích.
- Po celou dobu filmu nosí Elizabeth (Cameron Diaz) lodičky francouzského návrháře Christiana Louboutina, které se vyznačují červenou podrážkou.
- Film získal na Teen Coice Awards 201 tři vítězství. Za Nejlepší film, herečku a herce.
- Rottentomatoes.com dává filmu 44 kladných procent.
- Mezi filmy, které Elisabeth (Cameron Diaz) pouštěla žákům, byl i známý Vřískot (1996) nebo filmy s pedagogickou tématikou Ukaž, co umíš (1988), Opři se o mě (1989) a Nebezpečné myšlenky (1995).
- V roli zpěváka kapely učitelů se ve filmu objevil Dave Allen, představitel učitele, zpěváka a poradce Jeffa Roose ze seriálu Machři a šprti (od r. 1999), ve kterém rovněž hrál Jason Segel.
- Do role Scotta Delacorta tvůrci uvažovali také o obsazení Bradleyho Coopera.
 
Odkazy