Strach.com / FearDotCom (2002/101/Velká Británie, Německo, Lucembursko, USA/Horor, Thriller, Krimi) 38%

19.10.2018 10:04
JEDNOU VĚTOU
„Kdo navštíví webovou stránku strach.com do dvou dní zažije svou nejstrašlivější noční můru a nakonec zemře.“

OBSAH
Vyšetřování tajemných zločinů, řady krvavých a podivně podobných úmrtí, svedla dohromady newyorského detektiva Mikea Reilly a krásnou vyšetřovatelku Terry Houston. Jediným pojítkem mezi oběťmi je návštěva jedné morbidní webové stránky. Najít šíleného zabijáka, který tuto stránku vytvořil, znamená pro Mikea a Terry "přihlásit se" - a vstoupit do strašlivého světa halucinací, nočních můr a nelítostných vražd.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Tak dobře, budu teď za odporného diletanta, ale chci prostě taky něco pochválit :). Nečetl jsem žádný ohlas a jediné, co jsem měl, krom toho kotoučku v ruce, byly postřehy jedné tetky z vesnice. Když to vezmete jak to je, díváte se na obrazovku, pohodně uprdeleni do pohovek, gaučů, otomanů, uzříte celkově slušný rozjezd v stylu moderních temných thrillerů, takové probuzení do pěkně hnusného, Fincherovsky potemnělého, rána. Ona i ta kamera, nikterak hektická a kolíbavá, k tomu nějak sedí. Navíc, první vražda za zvuku Rammstein (což potěšilo rockovou část mého já) a celkově zajímavá, chladná hudba k tomu. Mno jo, ale co dál že, soudruzi? Atmosféra, když ji tedy zmíním, může na občasného diváka působit znepokojivě, podporovaná jakous takous zajímavou grafikou. Jenže pro otrlejšího diváka, kterých je nepoměrně víc, je ta kolize s námětem Kruhu příliš silným soustem a obzvlášť, když FearDotCom na něj prostě příběhově ztrácí. Charaktery postav se klíží do všech koutů a tam, kde bych třeba já nějaký charakter, charisma u postavy očekával, nic a kupa vajglů nudy. William Malone postihl, v hromadné koprodukci, ten takzvaný „kopirajd“ a natočil pro některé skvělý hororový thriller, pro jiné jen šprycl smetanu do husté černé kávy lepších a příběhově originálnějších projektů. Sázka na méně známé herce nebyla od věci a Stephen Dorff byl na podobné úrovni, jako Christopher Lambert v mnohem lepším thrillerovém „kopirajdu“ Vraždy podle Jidáše (1999). A právě v porovnání s tímhle snímkem jde u Strachu.com o třídu slabší podívanou a tak musím po rozvaze sáhnout k místně standadrnímu hodnocení 4/10. (ScreamJay) 2*

Jediným lákadlem se tu pro mě stal Udo Kier, kterého si William Malone nenechal jako třešničku nakonec, ale vyplýtval jeho talent hned na samotném začátku. Každopádně jeho smrt je snad tím nejlepším co v celém Strach.comu můžete najít, pokud vás tato scéna nepřesvědčí, nemá ani cenu dívat se dále, neboť se ničeho co by mělo valnou kvalitu nedočkáte a pokud vás oslní, věřte, že dalším dějem můžete být jen zklamání. (Dudek) 0*

Inspirace Kruhem byla víc než okatá, ale to by zase tolik nevadilo. Problém byl, že i přes neumdlévající snahu nedokázal film ani trošku postrašit, nedařilo se mu vytvořit správnou atmosféru a už vůbec ne pocit nějaké nálehavosti, se kterou by se dvojice hlavních hrdinů snažila něco zachránit. Herci tu byli zajímaví a pro Nataschu McElhone mám slabost, ale ani oni s tím nedokázali nic moc udělat a po pravdě řečeno ani se moc nesnažili. 30% (Morholt) 2*

VELKÁ RECENZE
 Vymyslet originální neotřelý příběh, který by se nepodobal ničemu, co doposud vzniklo, není jen tak. Většina nových filmů je něčemu podobná, nebo přinejmenším zápletka ze které vychází už tu minimálně jednou byla. Tvůrci FeardotCom si tím očividně nedělali hlavu a klidně si vypůjčili ty nejzajímavější nápady hned z několika zajímavých horrorů. Tipoval bych to největší popkulturní vykrádačku od doby, kdy o sobě dal vědět Quentin Tarantino.
Na začátku umře chlápek jménem Polidori (Udo Kier) a jeho oči jsou plné krve. Policista Mike Reilly (Stephen Dorff), který jeho úmrtí vyšetřuje, se obává neznámé virové epidemie, proto je k případu povolána viroložka Terry Hustonová (Natascha McElhone). Velmi brzo zjistí, že se o žádnou epidemii nejedná, přesto obětí přibývá. Všechni mrtví mají, kromě krvácejících očí, ještě jednu společnou věc. Osmačtyřicet hodin před smrtí navštívili stránky feardotcom.com.
Internetové stránky, které zabíjejí, to už tady samozřejmě bylo (Kairo) a zcela jistě bude (např. Hellraiser: Hellworld.com) ještě mnohokrát. Filmové příběhy jdou odjakživa s technikou ruku v ruce kupředu a internet je svět sám o sobě tajemný a přístupný těm nejbizarnějším nápadům scénáristů. Tentokrát mají stránky pomateného vraha schopnost zhmotňovat strach toho, kdo na ně vstoupil. To je další věc, která už tu nejednou byla. Namátkou třeba horror The Fear: Resurrection z roku 1999, sci-fi podle knihy Michaela Crichtona Sphere, či skvělá povídka Strach Cliva Barkera (Druhá kniha krve). V poslední jmenované se sice fobie neplní díky nadpřirozenu, ale pouze zásluhou zvrhlého experimentátora, ale o to víc je její vyznění silnější. Další legendární horror, který FeardotCom silně připomene je Ringu. Nejen malou dlouhovlasou holčičkou (tentokrát blondýnka s ustřiženou ofinou), která se zjevuje krátce po vstupu na stránky a nalezením těla mrtvé dívky (pod vodou), kterým to stejně jako v Ringu zdaleka nekončí, ale hlavně přesně vymezeným časovým úsekem od návštěvy feardotcom.com ke smrti. V Ringu (stejně jako v Seven Days to Live) to bylo ,,dlouhých“ sedm dní, ve FeardotCom jen dva. Sedm dní trvalo než Sadako zemřela ve studni, dva dny než dívka, jejíž duch straší na internetu, podlehla nelidskému mučení zvráceného Doktora. Oběť umírá na minutu přesně za dva dny od chvíle, kdy vstoupila na území strachu.
Všechny příklady uvedené v předchozím odstavci by se možná daly pokládat za zápor filmu a neschopnost tvůrců vymyslet něco originálního, nebo jen záměr bohapustě vydělat na úspěchem osvědčeném vzorci. Možná ano a třeba je to i pravda, ale já to vidím trochu jinak. Jednak mi film přišel dost zábavný. Něco v tom stylu, jako koukat na slasher, který se po stopadesáté odehrává v kempu u jezera, vědět už dávno dopředu co se bude dít a přesto se na to těšit. Někdy prostě originalita vůbec neschází. FeardotCom má navíc i své vlastní klady. Jedním z nich je hudba, která je poskládána povětšinou z jednoduchých, dokola se opakujících melodií, ale velmi dobře funguje v napínavých scénách. Dalším výrazným plusem je kamera a její stylově temné záběry s minimalistickým nasvícením (hodně se používají baterky, v místnostech kde by se mohlo rozsvítit jako v 7even, nebo malé lampičky), které spolu s hudbou dokáží navodit tu správnou tajemnou atmosféru.
Kvalitní je i sestava herců, hlavně Natascha McElhone je svým zdánlivě nepřítomným výkonem hodně zajímavá, jen mi trošku mi nesedl Stephen Rea v roli šílence Doctora (ne, neprozradil jsem totožnost vraha, jeho tvář je ve filmu vidět už v první třetině). V jiných rolí mi vůbec nevadí, spíš naopak, považuju ho za výborného herce, jen se mi jednoduše nezdá vhodný pro tuhle roli. Nějak jsem v něm pořád viděl spíš Stephena Reu než magora, který dokáže mučit mladé holky dva dny v kuse a má z toho radost. A ještě jedno menší zklamání. Udo Kier, který zahyne v prvních minutách filmu a tudíž se už dál neobjeví, (ani ve flashbacích) mi, jako můj oblíbený herec z horrorů a jiných zajímavých filmů, přijde hodně nevyužitý. Hlavně, když vím, že by mu role Doctora sedla daleko líp.
Jak už jsem (několikrát) uvedl, FeardotCom není vůbec originální, ani nejde do hloubky jako Ringu a ani jsem se po něm nebál jít na internet. Nebál jsem se vlastně vůbec, ale to mi nebránilo, abych se u něj nebavil.

DABING
-

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 30.8.2002 Warner Bros. US
Premiéra Velká Británie: 27.7.2003
Premiéra Německo: 27.8.2003
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 6.4.2004 (DVD) Bontonfilm
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 18 900 000
Náklady (Rozpočet) - $ 40 000 000
 
Tvůrci a herci
William Malone (Režie), Thomas Piepenbring (Režie), Limor Diamant (Produkce), Moshe Diamant (Produkce), Nicholas Pike (Hudba), Christian Sebaldt (Kamera), Alan Strachan (Střih), Rosina Bucci (Casting), Anja Dihrberg (Casting), Sue Jones (Casting) (Casting), Jérôme Latour (Scénografie), - (Kostýmy), Nick Adams (Zvuk), Zoltan Elek (Masky), William Malone (Scénář), Thomas Piepenbring (Scénář), Stephen Dorff (Herec), Natascha McElhone (Herec), Stephen Rea (Herec), Udo Kier (Herec), Jeffrey Combs (Herec), Nigel Terry (Herec), Michael Sarrazin (Herec), Gesine Cukrowski (Herec), Anna Thalbach (Herec), Siobhan Flynn (Herec), Matthias Schweighöfer (Herec), Chris Bearne (Herec), Birthe Wolter (Herec), Sven Pippig (Herec), Nils Brunkhorst (Herec), Arnita Swanson (Herec), Emma Campbell (Herec)
 
2002/101/Velká Británie, Německo, Lucembursko, USA/Horor, Thriller, Krimi
 
Zajímavost k filmu
- Jméno "Dr. Gogol" napsáno na zdi v první scéně, je odkaz na film Mad Love (1935).
- Feardotcom.com je adresa oficiálních stránek filmu.
 
Odkazy