Deset důvodů, proč tě nenávidím / 10 Things I Hate About You (1999/94/USA/Komedie, Romantický) 70%

28.09.2018 13:39
JEDNOU VĚTOU
„Kdo dokáže zkrotit tuhle nesnesitelnou holku?"

OBSAH
Sestry Stratfordovy jsou jako voda a oheň. Krásnou a křehce půvabnou Biancu zbožňují všichni kluci ze školy, ale její starší sestra Kat má pověst nesnesitelné dračice. Otec však přikázal, že Bianca nesmí randit, dokud si nenajde chlapce i její starší sestra. Dokáže ale vůbec někdo tuhle potvoru zkrotit? I v kulisách americké střední školy se mohou odehrávat silné filmové příběhy, zvláště pokud se jejich tvůrci nechají volně inspirovat Shakespearem. Sestry Stratfordovy jsou jako voda a oheň. Krásnou a křehce půvabnou Biancu zbožňují všichni kluci ze školy. Problém je v tom, že díky přísným rodinným pravidlům nesmí Bianca randit, dokud si nenajde chlapce i její starší sestra Kat, která je hádavá, jízlivá, neústupná a v neposlední řadě inteligentní. Zkrátka oplývá vlastnostmi spolehlivě odpuzujícími okolí včetně vlastní rodiny. Biance nezbývá nic jiného než nastražit na svou sestru léčku v podobě stejně nesnesitelného mladíka. Pokud se ti dva za vzájemného jiskření nezabijí, určitě si nakonec padnou do oka... Volnou předlohou žhavě současného příběhu s letitou zápletkou je Shakespearova komedie Zkrocení zlé ženy.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
ak touhle bombičkou mě tehdy osmnáctiletá Julia Stiles uvedla do světa teenage komedií. Tedy do světa těch lepších teenage komedií, abych neshazoval 10 Důvodů tím, že je dám na roveň s Bullshitem atpd:) To byly časy, kdy ještě samoúčelná obscénnost nevládla světem, ale šéfovalo se zajímavými hrdiny a relativně nápaditým scénářem. Sice tu najdete klasické figurky, ale postavy Julie Stiles a Heatha Ledgera jsou vážně (aspoň tehdy byly) originální a první jmenovaná je doslova k sežrání;) Fakt, že mě teenagerská komedie dokázala překvapit i na úplném závěru myslím mluví pro pozvednutí hodnocení na ****. Není se proč bránit, tahle studentská zábavka vám opravdu neublíží. PS: říct, že se tvůrci inspirovali Shakespearem, je nadutost. Archetypy příběhu, které Shakespeare proslavil, tu byly dlouho před ním a je jenom jeho kumštem, že je tak (v dobrém slova smyslu) profláknul, a že teď skoro každý příběh vypadá jako by se jeho autor po očku díval do nějakého Wildova dnes už klasického díla. Ale OK, Padovská střední škola je trochu zoufalá:) PS2: The Weakness In Me se zařadila mezi stálice mého playlistu. Úžasně procítěná písnička, na komédii o puberťácích je jí snad až škoda. (Gemini) 4*

Pan Walter Statford má dvě dcery v středoškolském věku- krásnou a mezi, lidmi oblíbenou Biancu, která ještě nikdy neměla rande, a starší, věčně špatně naladěnou Katrinu, která svojí nepřístupností odradí každého potencionálního nápadníka. V domě Statfordových však panují přísná pravidla- Bianca nesmí jít na rande dřív než Katrina. Naštěstí, Bianca dostane úžasný nápad. S pomocí chlapce, který po ní touží, se snaží spřátelit svoji sestru s Patrickem Veronem, studentem se záhadnou minulostí, který je pro ostatní rovněž tvrdým oříškem. Obě černé ovce se však do sebe zamilují a divák, tedy v tomto případě já, musí tuto nezáživnou kravinu o ničem doslova přetrpět. Ani slibní herci nedokázali z téhle podprůměrné komedie nic vydolovat a tak zůstal jen slibný potenciál, který se tvůrcům nepodařilo naplnit. Dobře jim tak. (kingik) 2*

Napoprvé, po zvláštní směsici melancholie, nostalgie a optimismu jen pár hodin po vlastním maturitním plese, bylo Deset důvodů mým malým pokladem, u kterého jsem nechtěl vidět chyby, užíval jsem si strhující romantiku, svěží scénář i režii, Ledgerovo charizma a nádhernou sesterskou dvojici. Jenže napodruhé vše působí jako parodie na sebe sama. Scény, které dříve nechávaly pozitivní vzpomínky, jsou najednou jenom sterilní a nevtipnou parafrází na Shakespeara a i když písnička na stadionu pořád funguje a scéna s kytarou je pro mě pořád ještě úžasný emoční vrchol, je mi trochu smutno, že už se nedokážu nechat strhnout středoškolskou naivitou. Některé filmy by měly být viděny jen jednou. (novoten) 3*

VELKÁ RECENZE
Sestry Stratfordovy jsou jako voda a oheň. Krásnou a křehce půvabnou Biancu zbožňují všichni kluci ze školy, ale její starší sestra Kat má pověst nesnesitelné dračice. Otec však přikázal, že Bianca nesmí randit, dokud si nenajde chlapce i její starší sestra. Dokáže ale vůbec někdo tuhle potvoru zkrotit? I v kulisách americké střední školy se mohou odehrávat silné filmové příběhy, zvláště pokud se jejich tvůrci nechají volně inspirovat Shakespearem. Sestry Stratfordovy jsou jako voda a oheň. Krásnou a křehce půvabnou Biancu zbožňují všichni kluci ze školy. Problém je v tom, že díky přísným rodinným pravidlům nesmí Bianca randit, dokud si nenajde chlapce i její starší sestra Kat, která je hádavá, jízlivá, neústupná a v neposlední řadě inteligentní. Zkrátka oplývá vlastnostmi spolehlivě odpuzujícími okolí včetně vlastní rodiny. Biance nezbývá nic jiného než nastražit na svou sestru léčku v podobě stejně nesnesitelného mladíka. Pokud se ti dva za vzájemného jiskření nezabijí, určitě si nakonec padnou do oka... Volnou předlohou žhavě současného příběhu s letitou zápletkou je Shakespearova komedie Zkrocení zlé ženy.
Film vydělal 38,1 milionů dolarů v Severní Americe a 15,3 milionů dolarů v ostatních oblastech, celkově tak vydělal 53,4 milionů dolarů po celém světě. Rozpočet filmu činil 30 milionů dolarů. Za první víkend docílil druhé nejvyšší návštěvnosti, kdy vydělal 53,4 milionů dolarů.
Film se stal průlomovým pro několik herců, pro Stiles, Ledgera a Gordon-Levitta. Gordon-Levitt, Stiles a Oleynik získali nominaci na cenu Young Star Award v kategorii nejlepší herecký výkon v komedii. Film získal sedm nominací na cenu Teen Choice Awards, a to v kategoriích: objev roku (Stiles), nejlepší filmová komedie, nejvtipnější scéna, nejlepší romantická scéna, nejlepší výbuch vztek, nejlepší zloduch, nejlepší filmový soundtrack. Castingové režisérky Marcia Ross a Donna Morong získaly cenu Casting Society Awards v kategorii nejlepší casting ve filmu. V roce 2000 získala Stiles cenu CFCA Award v kategorii nejslibnější herečka a Filmovou cenu MTV v kategorii Objev roku. Ledger byl nominovaný na cenu MTV v kategorii nejlepší hudební výkon za písničku „Can't Take My Eyes Off You“.
V červnu roku 1999 nakladatelství Scholastic Corporation vydala novelizaci příběhu adaptovaného Davidem Levithanem. Příběh je stejný jako ve filmu, ale každá kapitola je vyprávěna z pohledu jednotlivých postav, buď Biancy, Camerona, Kat, Patricka nebo Michaela.
V říjnu 2008 stanice ABC Family objednala pilotní díl půl hodinovému komediálnímu stejnojmenném seriálu, inspirovaném filmem. Larry Miller je jediným hercem, který si svou roli zopakoval i v seriálu. Seriál měl premiéru dne 7. července 2009 a po odvysílání první dvacetidílné řady byl zrušen.
Deset důvodů, proč tě nenávidím (v anglickém originále 10 Things I Hate About You) je americká filmová komedie natočená v roce 1999. Je inspirovaná známou Shakespeareovou hrou Zkrocení zlé ženy. Režie se ujal Gil Junger a scénáře Karen McCullah a Kirsten Smith. Hlavní role hrají Julia Stiles, Heath Ledger, Joseph Gordon-Levitt a Larisa Oleynik. Její děj se odehrává na střední škole v Seattlu. Film měl premiéru ve Spojených státech dne 31. března 1999 a dne 2. září 1999 měl premiéru v České republice.

Ocenění:
MTV Movie Awards
2000 - Julia Stiles (Průlomový ženský herecký výkon)
2000 - Heath Ledger (Nejlepší hudební výkon) (nominace)

DABING
V českém znění: Vladimíra Včelná - Julia Stiles (Kat Stratfordová), Daniel Tůma - Heath Ledger (Patrick Verona), Jan Nedvěd - Joseph Gordon-Levitt (Cameron James), Klára Jandová - Larisa Oleynik (Bianca Stratfordová), Michal Michálek - David Krumholtz (Michael), Radek Hoppe - Andrew Keegan (Joey Donner), Jiří Prager - Larry Miller (Walter Stratford), Pavel Chalupa - Daryl Mitchell (Mr. Morgan + titulky), Daniela Bartáková - Allison Janney (Ms. Perkyová), Milan Slepička, Daniel Margolius, Nikola Votočková, Klára Šumanová - Gabrielle Union (Chastity), Michal Guliáš, Klára Riedlová, Jiří Krejčí, Michal Bürger
Zvuk: Václav Hálek
Produkce: Pavla Draxlerová
Překlad: Daniela Margoliusová
Dialogy a režie: Petr Pospíchal
Vyrobilo: Barrandov Studio dabing pro Warner Home Video v roce 2000

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 2.9.1999 Falcon
Premiéra USA: 31.3.1999 Buena Vista Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 20.3.2000 (VHS) Warner Home Video, 20.3.2000 (DVD) Warner Home Video
Poprvé na DVD: 17.3.2000 Warner Bros. CZ
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč
Tržby celkem - $
Návštěvnost v ČR
Náklady (Rozpočet) - $
 
Tvůrci a herci
Gil Junger (Režie), Andrew Lazar (Produkce), Richard Gibbs (Hudba), Mark Irwin (Kamera), O. Nicholas Brown (Střih), Gail Goldberg (Casting), Dona Morong (Casting), Marcia Ross (Casting), Carol Winstead Wood (Scénografie), Kimberly A. Tillman (Kostýmy), Donald J. Malouf (Zvuk), Martin 'Vinnie' Hagood (Masky), William Shakespeare (divadelní hra), Karen McCullah (Scénář), Kirsten Smith (Scénář), Heath Ledger (Herec), Julia Stiles (Herec), Joseph Gordon-Levitt (Herec), Larisa Oleynik (Herec), David Krumholtz (Herec), Andrew Keegan (Herec), Susan May Pratt (Herec), Gabrielle Union (Herec), Larry Miller (Herec), Daryl Mitchell (Herec), Allison Janney (Herec), Kyle Cease (Herec), Bianca Kajlich (Herec), Gil Junger (Herec), Sean Wing (Herec), Eric Riedmann (Herec), Carlos Lacámara (Herec), Laura Kenny (Herec)
 
1999/94/USA/Komedie, Romantický
 
Zajímavost k filmu
- O rolu Patricka sa uchádzali aj Josh Hartnett a Ashton Kutcher.
- Režisér Gil Junger ve filmu ztvárnil menší roli jednoho z učitelů.
- Natáčení probíhalo ve Tacomě ve Washinghtonu.
- Když se Kat (Julia Stiles) ptala Patricka (Heath Ledger) na přízvuk, odpověděl jí, že žil v Austrálii. Heath Ledger se skutečně narodil v Perthu v Západní Austrálii.
- Shakespearova hra „Zkrocení zlé ženy“ se v angličtině jmenuje „The Taming of the Shrew“. Výraz "shrew" znamenal ve staré angličtině rejsek. Rejsek je velmi aktivní, hodně žere a při zápase vydává nepříjemné zvuky. Ve shakespearově době označoval tento výraz zlou a svárlivou (ďábelskou) ženu. Ve filmu 10 důvodů, proč tě nenávidím označí ve scéně na parkovišti jedna z postav Kat (Julia Stiles) za "shrew“.
- Julia Stiles si ve filmu čte knihu od Sylvie Plath - "The Bell Jar". Podle IMDb hrála v roce 2008 ve stejnojmenném filmu.
- Julia Stiles se původně ucházela o roli Biancy.
- Larisa Oleynik a Joseph Gordon-Levitt spolu randili také v seriálu 3rd Rock From The Sun, jako Tommy a Alissa.
- Písnička, kterou Ledger zpívá Julii je přepsaná z původní podoby "I Think I Love You" od skupiny Partridge Family.
- Původní nástin scénáře byl mnohem temnější. Mandella se v něm měla několikrát pokusit o sebevraždu, aby docílila spojení se Shakespearem.
- Univerzitu Sarah Lawrenceové, na kterou se dostane filmová postava Kat, ve skutečnosti chodila Larisa Oleynik, která hraje Biancu.
- Cameron říká:" Já hořím, já toužím, já hynu." To je přímá citace ze Zkrocení zlé ženy.
- Jedna kniha v knihkupectví má zajímavě příznačný název:" 10 nejstupidnějších věcí, kterými si muži ničí život."
- Michael říká: "Má lásko, obnov svou sílu." To je jeden řádek z Shakespearova Sonetu 56.
- Budova, ve které se natáčelo je střední škola v Tacoma, stát Washington. Původně se jednalo o luxusní hotel, který byl po požáru přestavěn právě na školu.
- Paint ballový areál byl vytvořen poblíž Seattleského plynárenského komplexu na břehu jezera Union. Oblíbené piknikové místečko.
- Kat má v pokoji na stěně plakát se skupinou The Gits. Zpěvačka této kapely byla v roce 1993 zabita ve Seattlu.
- Volnou předlohou žhavě současného příběhu s letitou zápletkou je Shakespearova komedie Zkrocení zlé ženy.
- Spoiler: Scéna, ve které Kat Stratford (Julia Styles) čte deset důvodů, byla natočena hned napoprvé a podle scénáře se v ní neměla rozplakat.
 
Odkazy