Zoolander No. 2 / Zoolander No. 2 (2016/102/USA/Komedie) 45%

18.10.2018 09:37
JEDNOU VĚTOU
„Tajemný vrah se pustil do likvidace nejkrásnějších lidí na světě a ...Zoolander je zpátky."

OBSAH
Uběhlo deset let a Derekovi (Ben Stiller), ani jeho kámošovi Hanselovi (Owen Wilson) už ve světě modelingu dávno pšenka nekvete. Pro něj jsou odepsaní a mrtví. Mrtvé (ale v pravém slova smyslu) začínají být i vybrané hudební celebrity, jejichž násilné konce spojuje jeden zvláštní detail – každého z nich našla policie s grimasou kopírující jeden z unikátních pohledů Dereka Zoolandera. Když takhle dopadne i Justin Bieber, rozhodne se hlavní a velmi sexy vypadající vyšetřovatelka (Penélope Cruz) pro velmi odvážný, leč také naprosto zoufalý pokus. Angažuje Dereka a Hansela a ti mají coby tajní agenti infiltrovat svět těch nejblyštivějších celebrit a najít v něm vraha dřív, než bys řekl Gaga. Aby jejich mise byla ještě o něco složitější, z vězení se právě dostal zlosyn Mugatu (Will Ferrell), který se za mřížemi doučil vše, co má umět správný záporák, a navíc tam pro Hansela a Dereka uchystal velmi brutální pomstu. Přehlídková mola budou už zase hořet.(CinemArt CZ)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
První Zoolander ve mě vyvolal tolik záchvatů smíchu (o mém nechápajícím okolí pomlčím), že se za sebe po letech stále stydím (a opravdu už nezkouším natrénovat magnum...). Byl jsem u vytržení, že Ben Stiller dokázal natočit něco tak chytrého, hloupého, popkultirního i metakulturního. Pak po letech přišel druhý Zoolander. Musel jsem ho vidět (jako každý film Penelope Cruz, hups).A výsledek ve mě vyvolal několik pocitů. První je naprosté zoufalství, protože jsem buď zestárl nebo se Stiller opravdu netrefil naprosto do ničeho, co by mě pobavilo (vlastně až na dvě scény v závěru a prsa Penelope Cruz, zase hups). Jenže pak jse si uvědomil, že můj obličej má nějaký známý výraz, ano, byl to magnum, od půlky filmu se mi totiž obličej zasekl v tomhle pohledu a já ... si to uvědomil až na konci. A to byl můj druhý, zásadní pocit, protože Zoolander je vlastně neuvěřitelně trefná a bolestivě nevtipná (protože to ani vtipné není) kritika současného světa, médií, sociálních sítí, celebrit, pseudocelebrit, módní branže, modelek, modelů, plavek, velkých prsou, skupinového sexu a vztahů uvnitř takovýchto skupin! Je to zásadní film pro určitou skupinu lidí, kterých se stejně jako mě tato problematika týká a hledají pochopení v tomhle nepochopitelném světě. Tohle je film o dnešní době. Možná víc, než si sami autoři uvědomovali... PS: mimochodem, hraje v tom Penelope Cruz, její kariéru modelky v plavkách bohužel zhatil rapidní nárust jejího poprsí. Podle mě je to osobní tragédie až celosvětového rozsahu. Chci, aby věděla, že na ní myslím každý večer... Snad jí to pomůže. PPS: v tomhle filmu je sirotčinec, který je snem každého dospívajícího chlapce. Možná i dívky. Prostě to tam je tak neskutečně sexy, že bych tam za pobyt i platil... (Djkoma) 2*

Dlouho jsem neviděl trapnější komedii, což jsem vůbec nečekal. A to se musím přiznat, že jsem od druhého Zoolandera standardně nic nečekal, protože ani jednička mě před mnoha lety bůhví jak nenadchla. Jenže člověk míní, doba mění a já si myslel, že se mi to v hlavě za ta léta rozleží a budu k podobnému humoru shovívavější. Jenže to by Ben Stiller nesměl natočit nejen hovadinu, což se dalo čekat, ale hlavně těžkou trapárnu, což bych do něj jen tak neřekl. Během sledování tohoto filmu mi bylo trapně za něj a to se mi u filmů stává málokdy. Ještě, že tam byl Owen Wilson, který se alespoň se svým Jeníčkem tvářil, že patří do tohoto světa. (Malarkey) 1*

Legendární fekální satira na svět modelingu a módy čekala na pokračování celou dekádu a půl, aby nakonec s plnou pompou naservírovala tak zoufale nudné NIC, že bych něco podobného zaručeně vymyslel za deset minut na hajzlu po vypití flašky vodky a ani bych nechtěl dostat zaplaceno, protože za tak tristní scénář se snad peníze požadovat ani nedají. Scenáristická křeč v nejčistší podobě, absolutní tápání kam "příběh" vlastně vést, čím a jak ty diváky pobavit. Snad žádný vtip nemohl zabrat ani na papíře před natáčením, geniální satira z jedničky nastavující primitivním způsobem zrcadlo zvrácenosti celého byznysu zde není snad vůbec a nejlepší pasáže z filmu jsou recyklované části z jedničky posazené do jiných scének, ale zde působí na rozdíl od originálu pouze trapně. Zoufalost scénáristů se snaží zachraňovat permanentní cameo, které místo aby kořenilo děj, působí dojmem, že se scénář upravoval tak, aby ty béčkové selebrity vůbec mohly přijít do záběru, protože ty scény kde se objeví zkrátka nedávají sebemenší smysl i na poměry filmů jako je Zoolander. Trestuhodně nevyužité skeče, kdy se za celý film divák dočká jen jedné fake reklamy, která skutečně pobaví, ale pak místo aby v následujících minutách následovaly další, nenásleduje vůbec nic. Že neuvidím aspiranta na Oscara za scénář jsem tušil, ale že to bude až tak žalostné a za celý film se ani jednou neuchechtnu, to tedy ne. Stiller je za zenitem, jak herecky, tak evidentně i na poli scenáristiky. 35% (Zeck) 2*

VELKÁ RECENZE
Na prvního Zoolandera vzpomínám docela rád. Stiller tam hrál sympatického idiota. Ve dvojce už je ale za úplnýho retarda. A jak si určitě vzpomenete, pokud jste viděli Tropickou bouři, která se pro změnu snažila parodovat byznys filmový, pokud chcete prachy, Oscary a uznání, nikdy nesmíte být za úplnýho retarda. Zagooglujte a Robert Downey Jr. vám to milerád vysvětlí. Druhého Zoolandera mimochodem stejně jako Tropickou bouři Stiller sepsal s Justinem Therouxem. Sami by tak nejlíp měli vědět, kde je hranice mezi meta humorem a prostým nahazováním myšlenkových exkrementů na zeď. Ano, Derek Zoolander byl vždycky ukázkový idiot, jenže za ním stáli chytří scenáristé. Tady už ale přišel o rozum úplně každý.
Zatímco jednička byla roztomile absurdní a kulometným tempem gagů nám vnutila koncept parodie na svět módy, aniž by si kdokoliv z diváků o svět módy kdy byť jen opřel kolo, v druhém díle - odehrávajícím se o patnáct let později - už zcela chybí moment překvapení. Derekovo módní impérium se zhroutilo. Doslova. Jeho centrum pro děti, které neumí číst a blablabla... se zřítilo a v jeho troskách zemřela jeho manželka. Derek zůstal sám, odešel do modelkovského důchodu a sociálka mu sebrala syna, protože se o něj nedokázal postarat. Jeníček byl troskami Derekovy stavby zraněn v obličeji, a tak odešel do dobrovolného exilu, ve kterém pořádá hromadné orgie s liliputy, kozly a Kieferem Sutherlandem.
Tahle premisa zní vtipně opravdu jen na papíře, protože film se hrozně moc patlá v odkazech na jedničku, aniž by si tvůrci uvědomovali, že kultovní statut prvního filmu byl do značné míry náhodnou klikou. Nikdo se k němu nechce vracet, nikdo už dneska necituje jeho hlášky (které byly stejně neodmyslitelně spjaty s vizuálem), ale především všichni kašlou na módní odvětví stejně jako tehdy. Vracet se do něj a vytahovat z něj nejrůznější camea je extrémně krátkozraké, stejně jako bezzubá snaha roubovat zápletku na něco, co vypadá jako od Dana Browna. Kdyby si alespoň z Browna dělali legraci, ale ono je to servírováno s vážnou tváří, stejně jako Derekovy trable se synem, které vyústí v naprosto zbytečnou podzápletku, která se line celou druhou půlí.
Slavných štěků je tu hodně, od popových hvězdiček přes módní ikony až po Benedicta Cumberbatche v asi nejbizarnější roli jeho dosavadní kariéry. Až mi bylo některých hvězd líto, protože se jednou za uherský rok objeví na velkém plátně (to platí hlavně pro tebe, Kiefere), jen aby hráli absolutně z cesty, protože zjevně důvěřují tomu, co je napsané ve scénáři. Momentů, kdy si budete ťukat na čelo je prostě příliš. První Zoolander svou idiocií plnil sekundární účel - hlavní hrdina svým švejkováním (neúmyslným) vždy absurdním způsobem vyřešil nějakou situaci nebo poukázal naivním dotazem na širší souvislost. Ve dvojce jsou však Zoolander a Jeníček za idioty a celý svět je považuje za relikvie módního světa, celý svět se směje jejich nedůvtipnosti a omezenosti. Žádný druhý plán tu není.
Z motání a žvatlaní se snaží Dereka zachránit Will Ferrell jako Mugatu, který snad jako jediný "funguje", protože tomu přešlapávání na místě dá alespoň cíl - starou dobrou pomstu. Přichází ale příliš pozdě a v zásadě hraje jen zrcadlový odraz postavy z jedničky. To je pořád víc, než se dá říct o Stillerovi a Wilsonovi, natož o prsaté agentce Penélope Cruz, která se tu objevila asi jen proto, že pasovala do italských kulis stejně dobře jako všechen product placement od Fiatu.
Rád bych to nakonec smířlivě zachránil tím, že Zoolander 2 zaspal svou dobu. Jenže mám pocit, že by se nedokázal trefit do žádného časového rámce. Kdyby přišel dva roky po jedničce, možná by vydělal víc peněz, ale inkasoval by pravděpodobně stejně sestřelů. Mizerné scénáře jsou totiž nadčasové a dovedou potopit i ty největší hvězdy. A to jsem přitom tomu Stillerovi po Mittym tak moc fandil, zvlášť když to vypadalo, že Zoolander je pro něj srdcovka. Možná že právě ten nedostatek osobního odstupu se stal pokračování osudným. Takže hurá znovu na Deadpoola, pokud chcete trochu toho podvratného drzého humoru. Proti Reynoldsovu komiksákovi je totiž druhý Zoolander asi tak vtipný jako Zlatá mříž na Nově. A kdo pamatuje prvního Zoolandera, ten pravděpodobně pochopí i tenhle odkaz.

Ocenění:
Razzies
2016 - Kristen Wiig (Nejhorší herečka ve vedlejší roli)
2016 - Nejhorší film (nominace)
2016 - Ben Stiller (Nejhorší režisér) (nominace)
2016 - Ben Stiller (Nejhorší herec) (nominace)
2016 - Will Ferrell (Nejhorší herec ve vedlejší roli) (nominace)
2016 - Owen Wilson (Nejhorší herec ve vedlejší roli) (nominace)
2016 - Nejhorší Prequel, Remake, Rip-off nebo Sequel. (nominace)
2016 - Ben Stiller, Owen Wilson (Nejhorší kombinace k vidění) (nominace)

DABING
V českém znění: Zdeněk Mahdal - Ben Stiller (Derek Zoolander), Bohdan Tůma - Owen Wilson (Jeníček), Dana Černá - Penélope Cruz (Valentina Valencia), Libor Terš - Will Ferrell (Mugatu), Robin Pařík - Cyrus Arnold (Derek Zoolander Jr.), Pavel Vondrák - Kyle Mooney (Don Atari), Justin Bieber (Justin Bieber), Pavel Šrom - John Malkovich (Chazz Spencer), Sting (Sting), René Slováčková - Kristen Wiig (Alexanya Atozová), Pavel Vondra - Billy Zane (Billy Zane), Svatopluk Schuller - Justin Theroux (zlý DJ), Tomáš Juřička - Kiefer Sutherland (Kiefer Sutherland), Jakub Saic - Benedict Cumberbatch (All), Michal Michálek - Fred Armisen (VIP), Nathan Lee Graham (Todd), Zuzana Slavíková - Susan Sarandon (Susan Sarandonová), Susan Boyle (Susan Boyleová), Terezie Taberyová - Katy Perry (Katy Perry), Petr Burian, Martina Šťastná, Petr Gelnar, Ludvík Král, Petra Tišnovská a další
Překlad: Milan Stejskal, František Fuka
Zvuk: Miloš Vrána
Produkce: Miroslav Vitvar
Vedoucí výrobního štábu: Zdeněk Mahdal
Dialogy: Pavel Vondrák
Režie: Michal Michálek
Vyrobila: Tvůrčí skupina Josefa Petráska ve studiu Pro-Time 2016

Premiéra ČR: 18.2.2016 CinemArt
Premiéra USA: 12.2.2016 Paramount Pictures
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 29.6.2016 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 29.6.2016 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 2 299 769
Tržby celkem - $ 55 969 000
Návštěvnost v ČR - 16 741
Náklady (Rozpočet) - $ 50 000 000

FILMY NA SPOLEČNÉM DVD
Zoolander gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0129/
Komedie / Mysteriózní, USA / Austrálie, 2001
Režie: Ben Stiller, Hrají: Ben Stiller, Owen Wilson

Zoolander No. 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0130/
Komedie, USA, 2016
Režie: Ben Stiller, Hrají: Ben Stiller, Owen Wilson
 
Tvůrci a herci
Ben Stiller (Režie), Stuart Cornfeld (Produkce), Jeff Mann (Produkce), Scott Rudin (Produkce), Clayton Townsend (Produkce), Ben Stiller (Produkce), Theodore Shapiro (Hudba), Daniel Mindel (Kamera), Greg Hayden (Střih), Rachel Tenner (Casting), Jeff Mann (Scénografie), Leesa Evans (Kostýmy), Craig Henighan (Zvuk), Maurizio Argentieri (Zvuk), Mark Coulier (Masky), Alessandra Romani (Masky), Jackie Risotto (Masky), Justin Theroux (Scénář), Ben Stiller (Scénář), Nicholas Stoller (Scénář), John Hamburg (Scénář), Ben Stiller (Herec), Owen Wilson (Herec), Will Ferrell (Herec), Penélope Cruz (Herec), Kristen Wiig (Herec), Milla Jovovich (Herec), Justin Theroux (Herec), Benedict Cumberbatch (Herec), Justin Bieber (Herec), Jon Daly (Herec), Amy Stiller (Herec), Christine Taylor (Herec), Christiane Amanpour (Herec), Jerry Stiller (Herec), Natalie Morales (Herec), Matt Lauer (Herec), Billy Zane (Herec), Hal Yamanouchi (Herec), Antonio Te Maioha (Herec), Madalina Diana Ghenea (Herec), Kiefer Sutherland (Herec), Kyle Mooney (Herec), Pierpaolo Piccioli (Herec), Niccolo Senni (Herec), Susan Boyle (Herec), Fred Armisen (Herec), Andy Dick (Herec), Joe Jonas (Herec), Trudie Styler (Herec), Olivia Munn (Herec), Nazanin Boniadi (Herec), Lewis Hamilton (Herec), Skrillex (Herec), Naomi Campbell (Herec), Cyrus Arnold (Herec), Ariana Grande (Herec), Ólafur Darri Ólafsson (Herec), Orfeo Orlando (Herec), Willie Nelson (Herec), Katy Perry (Herec), Neil deGrasse Tyson (Herec), Sting (Herec), Alexander Skarsgard (Herec), Karlie Kloss (Herec), M.C. Hammer (Herec), John Malkovich (Herec), Nathan Lee Graham (Herec), Anna Wintour (Herec), Alexander Wang (Herec), Marc Jacobs (Herec), Tommy Hilfiger (Herec), Kate Moss (Herec), Valentino Garavani (Herec), Johnny Weir (Herec), Mika (Herec), Lenny Kravitz (Herec), Demi Lovato (Herec), Aly Mang (Herec), Susan Sarandon (Herec), Christina Hendricks (Herec)
 
2016/102/USA/Komedie
 
Zajímavost k filmu
- Valentina Valencia (Penélope Cruz) brázdí Řím na motocyklu MV Agusta F3 800.
- Derek (Ben Stiller) používá ve filmu červené autíčko Fiat 850 Spider 1965.
- Během psaní scénáře měl Stiller pro roli inteligentní a supersexy vyšetřovatelky v hlavě jedinou herečku – jedinečnou Penélope Cruz. „Od začátku to byla jedině Penélope. Během psaní jsem si rád představoval, jak ty věty říká svým přízvukem. Byla jednou z prvních lidí, které jsem oslovil, a ona velmi rychle souhlasila. Byl jsem opravdu šťastný, protože jsem si nedokázal představit nikoho jiného, kdo by to mohl hrát."
-Natáčení probíhalo během čtyř jarních měsíců roku 2015 v Římě a v seznamu lokací nechybí historicky nejvýznamnější místa: Fórum, Pantheon, Caracallovy lázně, palác Venezia, Muzeum současného umění, řeka Tibera, palác dei Congressi a legendární studia Cinecitta.
- Ako súčasť reklamnej kampane sa Ben Stiller a Owen Wilson objavili na prestížnej módnej prehliadke Paris Fashion Week.
- Derek Zoolander sa stal reklamnou tvárou pre nový model Fiat 500X crossover, na rok 2016.
- Pracovný názov filmu bol Twolander.
- Ako súčasť reklamnej kampane strávili Ben Stiller a Owen Wilson nedeľňajšie doobedie vo výklade módneho obchodu Valentino v Ríme, ako živé figuríny.
- Eddie Murphy vyjádřil velký zájem zahrát si v Zoolander 2, ale nakonec z toho nic nebylo. Jonah Hill si měl ve filmu zahrát, ale nakonec odstoupil.
 
Odkazy
 

Hrají:

Ben Stiller, Owen Wilson, Will Ferrell, Penélope Cruz, Kristen Wiig, Milla Jovovich, Justin Theroux, Benedict Cumberbatch, Justin Bieber, Jon Daly, Amy Stiller, Christine Taylor, Christiane Amanpour, Jerry Stiller, Natalie Morales, Matt Lauer, Billy Zane, Hal Yamanouchi, Antonio Te Maioha, Madalina Diana Ghenea, Kiefer Sutherland, Kyle Mooney, Pierpaolo Piccioli, Niccolò Senni, Susan Boyle, Fred Armisen, Andy Dick, Joe Jonas, Trudie Styler, Olivia Munn, Nazanin Boniadi, Lewis Hamilton, Skrillex, Naomi Campbell, Cyrus Arnold, Ariana Grande, Ólafur Darri Ólafsson, Orfeo Orlando, Willie Nelson, Katy Perry, Neil deGrasse Tyson, Sting, Alexander Skarsgård, Karlie Kloss, M.C. Hammer, John Malkovich, Nathan Lee Graham, Anna Wintour, Alexander Wang, Marc Jacobs, Tommy Hilfiger, Kate Moss, Valentino Garavani, Johnny Weir, Mika, Lenny Kravitz, Demi Lovato, Aly Mang, Susan Sarandon, Christina Hendricks, Beck Bennett, Moshe Kasher, Kelly Aaron, Jim Lehrer, A$AP Rocky, Christopher Michael Cagle, Soledad O'Brien, Diane Pernet, Jourdan Dunn