Fakjů pane učiteli / Fack ju Göhte (2013/117/Německo/Komedie) 74%

18.10.2018 09:36
JEDNOU VĚTOU
„Aby se Zeki Müller dostal ke svým penězům, musí nastoupit do školy jako učitel."

OBSAH
Zeki Müller nemá na vybranou. Někdo totiž postavil školní tělocvičnu přímo nad jeho „úsporami". Tedy nad místem se zakopanými ukradenými penězi, které tam pro něj ukryla jeho přítelkyně. A tak, aby se po propuštění z basy dostal ke své kořisti, musí se vydávat za suplujícího učitele na Götheho gymnáziu, čímž vznikne už tak sužovanému vzdělávacímu systému další problém, protože od toho okamžiku zaměstnává nejbláznivějšího učitele všech dob. V noci se Zeki snaží tajně prokopat ke své uloupené kořisti a během dne používá sice drastické, ale účinné metody, aby zkrotil neukázněné teenagery ve třídě 10. B. Jeho upjatá, korektní kolegyně, učitelka Lisi Schnabelstedtová (Karoline Herfurthová), sice odsuzuje jeho neortodoxní pedagogické metody, ale nemůže si pomoct a do nového „kolegy" se zamiluje. Dokonce mu pomůže vykopat něco cennějšího než je hotovost – zbytky jeho vlastní morální integrity.(CinemArt CZ)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Jakmile vidím stoprocentně pozitivní komedii, musím s hodnocením nahoru. A nebudu se tajit tím, že tady za to může Elyas M'Barek, kterej hraje přesně tu postavu, co si musí oblíbit úplně každej. Dokonce i ty uťáplý, jako třeba zrovna Karoline Herfurth, která se tady taky předvedla a bylo mi hned několikrát radostí na ní koukat. V rámci komedií si tak myslím, že tahle bude u mě hodně vysoko. Ty dvě hodiny bych klidně zopakoval i do příště hned několikrát. Tak pozitivní náladu jsem v komedii dlouho neviděl. (Malarkey) 4*

Německá odpověď filmu Zkažená úča se celkem vydařila. Jen místo sexy učitelky tady máme sexy učitele, takže tentokrát si pošmáknou hlavně holky. Humorná složka filmu nepostrádá sexismy a vulgrasimy, které dokážou rozesmát a přitom nepůsobit trapně a křečovitě. Možná je škoda, že příběh má až příliš dějových podlinek a tudíž pár hluchých míst, celou tu romantickou větev příběhu bych prostě uříznul. No, ale co, podstatný je že jsem docela zasmál a o to tu jde v první řadě. Jenom nevím co kluky a holky ze CinemArtu vedlo k dabingu, protože v kinech je fakt víc sexy původní znění. (Enšpígl) 3*

Sagvan Tofi hledá poklad pod tělocvičnou, aby nakonec zjistil, že jeden má v učitelském sboru a druhý ve třídě delikventů, jejichž mravní zlepšení sjedná rychleji než Sidney Poitier.. Afektovaná komedie ze školního prostředí, která jede podle zavedených osnov a to včetně romantické linie či srdceryvné nápravy jedinců na scestí. Koutek mi cukl třikrát, z toho dvakrát to byl tik, takže na tom, že „Dobrá německá komedie“ je stejný oxymoron jako „mrtvé milenky cit“, nadále trvám. Vím, že srovnávám nesrovnatelné, doba je jiná a blá blá blá, ale postavím-li Cestu do hlubin študákovy duše vedle Panu učiteli s fakjů, vidím elegantní distingovanou dámu vedle vulgární zmalované šlapky.. (Gilmour93) 2*

VELKÁ RECENZE
Fakjů pane učiteli vtrhlo do českých kin už na konci srpna. Protože ale málokdo čekal, že tahle německá taškařice nebude katastrofální, panovala na MovieZone víceméně ignorace. Litujeme toho? No, trochu určitě. Z pochybně vyhlížejícího filmu se totiž vyklubala jedna z nejzábavnějších komedií roku.
Příběh kriminálníka Zekiho, který po propuštění z vězení zjistí, že má poslední lup zakopaný pod novou školní tělocvičnou, v jádru vykrádá Modrý blesk s Martinem Lawrencem. Zeki se totiž rozhodne vydávat za učitele, aby svoje prachy dostal zpátky. A samozřejmě při tom zjistí, že je lepším člověkem, než si myslel.
Je tahle přeměna klišovitá a ohromně předvídatelná? Zčásti určitě. Mnohem důležitější je ale to, že ji důkladně topí záplava excelentních gagů, které rozhodně nejsou pro slabší povahy. Fakjů pane učiteli je hrubozrnnou komedií v tom nejlepším slova smyslu. Hlavní hrdina nadává dětem, děti nadávají jemu a každý kantor bude mít ohromou radost z toho, že výjimečně nemá navrch líná náctiletá cházka. Ačkoliv si k ní časem také vybudujete jisté sympatie, základ filmu spočívá v tom, že Zeki soustavně oplácí dítkám stejnou mincí. A naplňuje tak vlhké sny všech učitelů, kteří denně snášejí teror facebookové generace.
Fakjů pane učiteli se samozřejmě dá defenzivně zahrnout do škatulky guilty pleasure. Při bližším zkoumání ale přijdete na to, že vlastně nejde o nějak hloupý film. Jistě, hlubokomyslná sonda do stavu dnešního školství to vážně není. Tvůrci ale s přehledem vystihnou mnoho tradičních výukových problémů, a navíc je lze pochválit i za konzistentní a provázaný scénář, kterému začne docházet dech až v pomalejším finále.
Zaujati? Fajn. Ještě ale neutíkejte, potřebujete totiž vědět, co dělá z Fakjů pane učiteli tak ultimátní zážitek. Je to dobré obsazení v čele s pohodářským Elyasem M'Barekem a roztomilou Karoline Herfurth? Uvědomělá režie Bory Dagtekina (Turecky snadno a rychle) s řadou výborných nápadů? Anebo do mrtě vyždímaná premisa, která povinné zvraty nikdy nenatahuje příliš dlouho? Kdepak, tahákem číslo jedna je fenomenální český dabing, který film povyšuje na budoucí kultovku večírkových projekcí.
Upřímně si nelajsnu hádat, jestli je Fakjů pane učiteli vtipné v němčině. V češtině ale jde o skvěle odsýpající přehlídku likvidačních hlášek a mimózních postav, které bez výjimky mluví tak, jak jim huba narostla. A nějakým zázrakem při tom povyšují laciné vulgarismy na dialogový balet, který musí strhnout každého, komu není podobný styl humoru vyloženě proti srsti.
Fakjů pane učiteli tak sice patří mezi ty riskantnější kinovolby, protože může řadu lidí rychle vyhnat ze sálu. Ti vstřícnější by ale měli objevit malý komediální klenot, po kterém snadno zapomenete na dávné německé tragédie, ve kterých se řešilo akorát souložení. Po tom tu prakticky není ani vidu ani slechu. A chybět vám vážně nebude, jelikož tvůrci Fakjů pane učiteli servírují tunu výrazně zajímavějšího materiálu. Víc takových překvapení!
P. S.: V Německu je Fakjů pane učiteli obřím hitem a za rok dorazí dvojka!

PODROBNÝ POPIS FILMU
Bankovní lupič Zeki Müller je propuštěn z vězení a musí splatit své dluhy. Zekiho kamarádka Charlie před třinácti měsíci schovala jeho peníze z poslední loupeže na stavbě na pozemku Göethova gymnázia. Zeki sice místo najde pomocí GPS, ale zjistí, že zde byla nově vybudována tělocvična. Zeki chce získat své peníze zpět, a tak si chce zažádat ve škole o místo po zesnulém školníkovi, ale díky nedorozumění se stává dočasným učitelem. Seznamuje se se studenty a učiteli, mezi něž patří také Elisabeth „Lisi“ Schnabelstedtová, která je stážistkou na téže škole a sama kdysi tuto školu chodila.
Když se Ingrid Leimbachová-Knorrová, učitelka třídy 10.B (známé také jako nejhorší a nejproblematičtější třídy) pokusí o sebevraždu výskokem z okna, tak ředitelka přenáší řízení třídy na Lisi Schnabelstedtovou a Zeki se má ujmout Lisiny sedmé třídy. Lisi ovšem nemá patřičnou autoritu, kterou studenti potřebují a ošklivé žerty z jejich strany ji dohánějí k zoufalství. Zeki v noci pracuje v suterénu školy, kde potají hloubí tunel, aby si vzal své peníze. Aby mohl učit, zkopíruje Lisin certifikát, zfalšuje ho a vydává za svůj, Lisi ho ovšem odhalí a vydírá ho. Lisi tak dostane zpět svou původní třídu a Zeki musí jít učit do 10.B. Navíc Zekiho Lisi ubytuje u sebe výměnou za jeho snahu o nápravu 10.B.
Se svými nekonvenčními metodami a Lisinou záštitou získává Zeki respekt třídy v čele s jejich obávanými vůdci, Danielem („Dangerem“) a Chantal. Zekimu se navíc podaří zorganizovat akci graffiti na vlaku, aby vylepšil Lisinu image mezi studenty. Kromě toho zjišťuje, že Lisina mladší sestra je zamilovaná do Dangera a podněcuje tak vztah mezi nimi a též se pro úřady stane Lauřiným opatrovníkem. Zeki a Lisi se do sebe pomalu začínají zamilovávat.
Zeki nachází pří svém hloubení tunelu časovou schránku, kam před lety Lisi napsala svá tajná přání a cítí k ní náklonnost. Později Zeki v tunelu nachází také peníze. Krátce nato Lisi objeví tunel, protože během tělocviku jeden z jejích studentů prorazil podlahu tělocvičny a dozví se tak o Zekiho zločinecké minulosti. Lisi s ním přerušuje veškerý kontakt. Zeki se ze zoufalství opět chce věnovat loupežím. Jeho kamarádka Charlie ho přesvědčuje, že se kvůli Lisi může změnit k lepšímu a když ho nepřesvědčí jde za Lisi, které Zeki zanechal peníze, které našel, a dopis, kde popisuje, že mu záleželo jak na jeho třídě, tak na Lisi. Ona se začne snažit Zekiho zase dostat zpět na tu lepší cestu a to se jí s pomocí 10.B opravdu podaří.
Zeki zruší plánovanou loupež a vydává se zpět se studenty. Malým podvodem se dostane k Lisi domů, dá jí šaty na nadcházející školní ples a milostný dopis s možnostmi ANO, NE, SNAD; přesně jak si Lisi kdysi přála a psala o tom ve svém dopise z časového pouzdra. Před ředitelkou školy Zeki přiznává, že není učitel a ani nemá vysokou školu. Nicméně ředitelka ho chce ve škole ponechat, a tak mu zfalšuje maturitní vysvědčení. Třída 10.B je totiž pod jeho vedením ochotna chodit na hodiny a učit se. Zeki se tedy rozhodne zůstat.

DABING
1.DABING (Kino)
V českém znění: Radek Hoppe - Elyas M'Barek (Zeki Müller), Irena Máchová - Karoline Herfurth (Lisi), Viktorie Taberyová - Jella Haase (Chantal), Vlasta Žehrová - Katja Riemann (Gudrun), Radek Kuchař - Max von der Groeben (Danger), René Slováčková - Alwara Höfels (Caro), Václav Knop - Bernd Stegemann (Gundlach), Daniela Bartáková - Silke Nikowski (Alrun), Rozita Erbanová - Gizem Emre (Zeynep), Ivana Korolová - Anna Lena Klenke (Laura), Radka Stupková - Uschi Glas (Ingrid Leimbachová), Michal Holán - Aram Arami (Burak), Terezie Taberyová - Valentina Pahde (Greta), Jolana Smyčková - Jana Pallaske (Charlie), Ludvík Král - Erdal Yildiz (Attila), Regina Řandová, Jakub Nemčok, Aneta Talpová, Jiří Krejčí, Petr Neskusil
Překlad: Vítězslav Čížek
Dialogy: Pavlína Vojtová
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Roman Čadek
Výsledný mix: Martin Jílek - SoundSquare
Režie: Alice Hurychová
Pro CinemArt vyrobila LS Productions - 2014

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 28.8.2014 CinemArt
Premiéra Německo: 7.11.2013 Constantin Film DE
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 17.12.2014 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 16 421 951
Tržby celkem - € 5 000 000
Návštěvnost v ČR 127 066
Náklady (Rozpočet) - $ 82 000 000

FILMY V SÉRII
Fakjů pane učiteli gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a0-0125/
Komedie, Německo, 2013
Režie: Bora Dagtekin, Hrají: Elyas M'Barek, Karoline Herfurth

Fakjů pane učiteli 2 gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a0-0126/
Komedie, Německo, 2015
Režie: Bora Dagtekin, Hrají: Elyas M'Barek, Karoline Herfurth

Fakjů pane učiteli 3 gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/fakju-pane-uciteli-3-fack-ju-gohte-3-2017-120-nemecko-komedie-58/
Komedie, Německo, 2017
Režie: Bora Dagtekin, Hrají: Elyas M'Barek, Katja Riemann
 
Tvůrci a herci
Bora Dagtekin (Režie), Christian Becker (Produkce), Lena Schömann (Produkce), Michael Beckmann (Hudba), Christof Wahl     (Kamera), Charles Ladmiral (Střih), Zaz Montana (Střih), Franziska Schlattner (Casting), Daniela Tolkien (Casting), Matthias Müsse (Scénografie), Christian Schaefer (Scénografie), Regina Tiedeken (Kostýmy), Hubert Bartholomae (Zvuk), Christoph von Schönburg (Zvuk), Nadine Scherer (Masky), Bora Dagtekin (Scénář), Simon Hauschild (Scénář), Elyas M'Barek (Herec), Karoline Herfurth (Herec), Katja Riemann (Herec), Jana Pallaske (Herec), Alwara Höfels (Herec), Jella Haase (Herec), Margarita Broich (Herec), Christian Näthe (Herec), Bernd Stegemann (Herec), Erdal Yildiz (Herec), Max von der Groeben (Herec), Laura Osswald (Herec), Barbara Bauer (Herec), Uschi Glas (Herec), Irene Rindje (Herec), Anna Lena Klenke (Herec), Ferdinand Lehmann (Herec), Runa Greiner (Herec), Jochen Strodthoff (Herec), Gizem Emre (Herec), Kyra Sophia Kahre (Herec), Bärbel Stolz (Herec), Aram Arami (Herec), Farid Bang (Herec), Sabine Menne (Herec), Talin Lopez (Herec), Dustin Raschdorf (Herec), Jonas Holdenrieder (Herec), Robin Reichelt (Herec), Nino Böhlau (Herec)
 
2013/117/Německo/Komedie
 
Zajímavost k filmu
- Danger (Max von der Groeben) zmiňuje ve filmu planetu Pandora ze snímku Avatar (2009). Chantal (Jella Haase) pak mluví o Jurském parku (1993) a jeho druhém díle s názvem Ztracený svět: Jurský park (1997). (hansel97)
- V jedné ze scén žáci s učitelem (Elyas M'Barek) dělají při výtvarné výchově "Wholetrain". Wholetrain (2006) je film, ve kterém Elyas M'Barek také ztvárnil hlavního protagonistu.
- Vo filme si kriminálnika a kamaráta pána Müllera (Elyas M'Barek) zahral známy nemecký raper Farid Bang.
- Po skončení záverečných titulkov je možné sledovať nevydarené scény.
- Elyas M'Barek dostal měsíc před natáčením snímku osobního trenéra, aby spolu zapracovali na hrudi. Herel musel přibrat 8 kg.
- Film byl v roce 2014 nominován na Německou filmovou cenu v kategorii nejlepší film, nejlepší scénář a dvakrát nejlepší ztvárnění ženské vedlejší role. Snímek nakonec získal pouze cenu pro nejnavštěvovanější film. (Zdroj: deutsche-filmakademie.de)
- Auto hlavního hrdiny, učitele Müllera, pochází podle značky M z Mnichova. Jeho představitel Elyas M'Barek se v Mnichově narodil.
- V interiéru školy bylo možné vidět na stěně napsanou zkratku AcAb. Zkratka znamená "All Cops Are Bastards" (všichni policisté jsou bastardi), při kontaktu s policií je však vysvětlována jako "Always Carry a Bible" (vždy noste bibli) nebo "All Colours Are Beautiful" (všechny barvy jsou krásné).
- Režisér Bora Dagtekin napsal roli učitele Müllera speciálně pro Elyase M'Bareka.
- Jedná se o první film po šesti letech, který v německých kinech dosáhl návštěvnosti více než 5 milionů diváků.
- Natáčelo se v Berlíně a Mnichově. Vězeňské scény byly filmovány v bývalé věznici NDR v berlínském Keibelstraße.
 
Odkazy