Addamsova rodina 2 / Addams Family Values (1993/90/USA/Komedie, Mysteriózní, Horor) 73%

16.10.2018 21:33
JEDNOU VĚTOU
„O svérázné rodince, falešné chůvě a nečekaném závěru jednoho skautského tábora.“

OBSAH
Addamsovi se vrací! Pochmurní, depresivní a morbidní. Ta nepodivnější rodinka na světě. Tentokrát přicházejí i s přírustkem. Morticii se narodí malý Adams. Dvě starší děti ho však nenávidí a žárlí na něho. Vezmou si do hlavy Addamsovské úsloví, že když se narodí malé dítě, jedno ze starších umře. Hrají s ním morbidní hry a všemožně se ho snaží zničit.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Druhý díl, stejně geniální jak první díl, jen s tím problémem, že je navždy druhý a to mu nikdo neodpárá. Každopádně zábava je to opět parádní a hlavně herci jsou VŠICHNI naprosto výborní. Autoři si a Addamsovic rodinou nádherně pohráli. Černý humor nikdy nebyl zdařilejší a originálnější jako tady. Rád na léta, kdy jsem byl menší a tyto filmy sledoval furt, vzpomínám. Ještě to štěstí, že se k těm létům kdykoliv mohu vrátit. (Malarkey) 3*

Vzhledem k filmu začnu stylovou otázkou : Věřili byste, že se dá mučit i tím, že někoho přinutíte sledovat Disneyho filmy? Ani si nechci domyslet, jaká muka musela zažívat Wednesday a její brácha. Hu! Ještě teď mi běhá mráz po zádech, kdykoliv si na to vzpomenu :o)) Naopak úsměv na rtech mi vzbuzuje vzpomínka na tenhle docela zábavný film. Půvabně morbidní humor a skvěle zahrané postavy, mezi nimiž vyniká zejména Christina Ricci, v roli sympaticky temné a věčně zamračené Wednesdey. Už jenom její samotná přítomnost mezi přehnaně pozitivně naladěným osazenstvem na letním dětském táboře je k popukání. ......"Wednesdey je právě v tom věku, kdy dívky myslí jenom na jedno." - "Chlapce?" - "Zkázu lidstva." (Lima) 4*

Tohle naprosté ignorování všech společenských norem ze strany Addamsových fakt žeru. Pokračování snad ještě víc šlape, je pochmurnější a snad i morbidnější. Velkým bonusem je pak nový přírůstek.. a hlavně cokoliv z letního tábora!! Nejen pro morbidní atmosféru, výbornou stylizaci a dokonalý timing gagů je tohle jedna z nejlepších komedií první poloviny poslední dekády minulého století. Sonnenfeld věrohodně adaptuje comicsové postavy do hraného filmu, u dvou Addamsovic dětí mu to jde ještě o krapet lépe.. (castor) 4*

VELKÁ RECENZE
Gomez a Morticia Addamsovi najímají chůvu, Debbie, aby se starala o jejich novorozeného syna Puberta. Debbie vypadá jako dokonalá chůva, ale pravda se skrývá někde jinde. Ve skutečnosti je sériový vrah, známý jako Černá vdova. Jejím zvykem je vdát se za bohaté muže, které pak při svatební noci zavraždí a zdědí veškeré jejich bohatství. Jako další oběť si vyhlédla nevinného Festera. Wednesday ovšem pojme podezření, a tak aby se Debbie zbavila dětí, namluví rodičům, že si přejí jet na tábor. Obě děti tábor nenávidí. Na tábor je také poslán Joel, podivín a knihomol, který se Wednesday zalíbí. Mezitím se doma Debbie podaří získat strýčka Festera, zasnoubit se s ním a vzít si ho.
Na svatební cestu spolu odjedou na Havaj, kde se ho Debbie pokusí zabít, což jí ale nevyjde. Rozrušena jeho odolností, donutí ho Debbie přerušit veškerý kontakt se svou rodinou. Při pokusu celé Addamsovy rodiny navštívit je jsou z domu vyhozeni. Doma si Addamsovi ke svému zděšení uvědomí, že Pubert se změnil v růžové, zlatovlasé a stále se smějící dítě. Babička dává tuto změnu za vinu narušeným rodinným vztahům. Gomez upadá do deprese. V táboře je Wednesday obsazena do role Pocahontas ve hře na počest americkému díkůvzdání. Když se odmítne účastnit, je spolu s bratrem Pugsleym a Joelem nucena sledovat optimistické Disney pohádky. Poté Wednesday předstírá veselí a souhlasí s hrou. Během představení uskuteční převrat, zajme svoje dva vedoucí a jednu účastnici tábora a zapálí jeviště. Potom spolu s Joelem a Pugsleym utečou. Ještě předtím se Wednesday s Joelem políbí. Debbie se snaží Festera zabít tak, že vyhodí dům do povětří. Když Fester znovu přežije, Debbie vytáhne zbraň a prozradí mu pravdu. Naštěstí se Festerovi podaří utéct zpět domů za svou rodinou. Debbie se však nevzdává..
Navíc máme možnost vidět  některé členy rodiny ve zcela nových  situacích. A právě na tom je snímek postaven.  Pokouší se divákovi zodpovědět co nejvíce  otázek, které si možná položil po shlédnutí  prvního filmu. A jestli se mu to daří?  Samozřejmě, že ano. Rodina Addamsových se  rozrostla o novorozeně Puberta, ubránila se  dalším intrikám, které byly spřádány  svůdným psychopatem (mimochodem postava černé  vdovy Debbie mi v příběhu perfektně sedla) a  snad úspěšně odolá i toku času.

Ocenění:
Academy Awards
1994 - Výprava (nominace)

Golden Globes
1994 - Anjelica Huston (Nejlepší herečka - komedie nebo muzikál) (nominace)

BAFTA
1994 - Masky (nominace)

Razzies
1993 - Nejhorší filmová píseň

DABING
V českém znění: Jiří Štěpnička - Raul Julia (Gomez Addams), Valérie Zawadská - Anjelica Huston (Morticia Addamsová), Jiří Prager - Christopher Lloyd (Fester Addams), Ilona Svobodová - Joan Cusack (Debbie Jelinská), Gustav Bubník - Peter MacNicol (Gary Granger), Miriam Chytilová - Christine Baranski (Becky Grangerová) & Cynthia Nixon (hippiesácká kandidátka na chůvu) & Carol Hankins (Demencie), Nikola Votočková - Christina Ricci (Wednesday Addamsová), Štěpán Brada - Jimmy Workman (Pugsley Addams), Monika Ticháčková - Mercedes McNab (Amanda), Přemysl Rudský - David Krumholtz (Joel), Jiří Kodeš - Sam McMurray (otec Amandy) & Tony Shalhoub (námořník Jorge) & Barry Sonnenfeld (otec Joela), Jana Altmannová - Carol Kane (babička) & Dana Ivey (Margaret) & Harriet Sansom Harris (matka Amandy) & Julie Halston (matka Joela)
Překlad: Anna Maria Kolářová
Zvuk: Lubomír Zajíc
Produkce: Zdena Sirotková
Režie: Ivana Kačírková
Vyrobilo: Studio dabing AB Barrandov pro Hollywood Classic Entertainment 1994

Premiéra ČR: 7.4.1994 Lucernafilm
Premiéra USA: 19.11.1993 Paramount Pictures
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.12.1994 (VHS) Lucernafilm Video
Poprvé na DVD: 1.10.2001 H.C.E.
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 1 600 412
Tržby celkem - $ 48 919 043
Návštěvnost v ČR 65 169
Náklady (Rozpočet) - $ 111 000 000

FILMY NA SPOLEČNÉM DVD
Addamsova rodina gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0109/
Komedie / Mysteriózní, USA, 1991
Režie: Barry Sonnenfeld, Hrají: Anjelica Huston, Raul Julia

Addamsova rodina 2 gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-0108/
Komedie / Mysteriózní, USA, 1993
Režie: Barry Sonnenfeld, Hrají: Anjelica Huston, Raul Julia
 
Tvůrci a herci
Barry Sonnenfeld (Režie), Scott Rudin (Produkce), Marc Shaiman (Hudba), Donald Peterman (Kamera), Arthur Schmidt (Střih), Jim Miller (Střih), David Rubin (Casting), Ken Adam (Scénografie), Theoni V. Aldredge (Kostýmy), Joseph A. Ippolito (Zvuk), Beth Sterner (Zvuk), Steve La Porte (Masky), Cheri Minns (Masky), Kevin Haney (Masky), Katherine James (Masky), Gerald Quist (Masky), Paul Rudnick (Scénář), Anjelica Huston (Herec), Raul Julia (Herec), Christopher Lloyd (Herec), Joan Cusack (Herec), Christina Ricci (Herec), Carol Kane (Herec), Jimmy Workman (Herec), Carel Struycken (Herec), Kaitlyn Hooper (Herec), David Krumholtz (Herec), Dana Ivey (Herec), Peter MacNicol (Herec), Christine Baranski (Herec), Sam McMurray (Herec), Harriet Sansom Harris (Herec), Barry Sonnenfeld (Herec), Nathan Lane (Herec), Mercedes McNab (Herec), Cynthia Nixon (Herec), David Hyde Pierce (Herec), Monet Mazur (Herec), Ian Abercrombie (Herec), Tony Shalhoub (Herec), Karl David-Djerf (Herec), Chris Ellis (Herec), Camille Saviola (Herec), John Franklin (Herec), Charles Busch (Herec)
 
1993/90/USA/Komedie, Mysteriózní, Horor
 
Zajímavost k filmu
- Počas tanečnej scény zapáli Goméz (Raul Julia) cigaretu istej žene. Tú stvárnila vtedy iba 17-ročná Monet Mazur.
- Nejmladší z Addamsových dětí se jmenuje Pubert (Kaitlyn a Kristin Hooper). Přitom takto se měl v původním černobílém seriálu jmenovat nejstarší chlapec. Nakonec ale dostal jménu Pugsley (Ken Weatherwax), protože tvůrcům přišel Pubert příliš sexuální.
- V roli Puberta se střídali dvě holčičky, narozeny jako dvojčata.
- Mercedes McNab, která ztvárnila roli protivné Amandy, si zahrála v prvním díle skautku se sušenkami.
- V původním seriálu je Fester strýc Morticie. Ve filmech je bratrem Gomeze.
 - Carol Kaneová, která hraje babičku, je v skutečnosti téměř o rok mladší než Anjelica Huston, která tu hraje její dceru.
 
Odkazy