Hellboy / Hellboy (2004/122/USA/Akční, Dobrodružný, Fantasy) 73%

28.09.2018 13:36
JEDNOU VĚTOU
„V pekle ho nechtěli, tak přišel mezi nás."

OBSAH
Akční horor, který režisér Guilermo del Toro natočil podle známého Mignolova komiksu, vypráví o Chlapci z pekla, který přišel na svět v roce 1944. Tehdy se ho snažili využít spřeženci Zla v nacistických službách - nesmrtelný Rasputin (Karel Roden), gestapačka Ilsa a maskovaný zabiják Kroenen. Malého ďáblíka však zachránil a vychoval doktor Broom (John Hurt), který pracoval pro Američany. Dospělý Hellboy (Ron Perlman) žije v přísně utajeném Úřadu pro výzkum paranormálních jevů a spolu s žabím mužem Sapienem (Doug Jones) a dívkou Liz (Selma Blairová), která umí v rozčilení vyvolat výbuch či požár, jsou využíváni při mimořádných operacích FBI. Zlo se však nevzdává. Trojice pekelných vyslanců se vrací, aby dokonala své temné dílo, a Hellboy se jim musí postavit... [Zdroj: HBO](oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Na jedné straně tu byl skvělý hlavní hrdina a také výborné "rozkreslení" psychologie jednotlivých postav. Na straně druhé pak překomplikovaný scénář, který se však ubírá zcela předvídatelnými zákrutami. Pokud jste viděli trailer na, asi budete čekat nonstop akční řežbu ve stylu Bladea, ale na to je zde příliš málo krve a "cool" akčních scén a zároveň příliš mnoho rádoby-psychologických motivů. Film tak nejvíc připomíná pacienta, trpícího schizofrénií, který se nedokáže rozhodnout zda je lepší svět v harmonii žijících monster, nebo svět plný nebezpečných šílenců, vyvolávajících spoustu akčních situací. Nezbývá tak, než doufat, že příště se pro jeden (nejlépe pro druhý) z těchto světů sám rozhodne a bude to naprostá bomba. (Matty) 3*

Slovo "temnota" ke jménu režiséra Guillermo del Tora bezesporu patří. Hellboy je tedy tím právým, co ho mohlo vůbec kdy potkat. Mezi komiksovými vodami se sice už ohřál s Bladem, zdárně a úspěšně a tak na řadu přišel tenhle pekelník, který se s nikým nemazlí a co je hlavní má naprosto odzbrojující hlášky, které ještě dokonalejšímu Karlu Rodenovi nemálo zatopí. Málokdy můžu říct, že by se mi některá adaptace komiksu líbila. Tato je rozhodně vyjímkou. Ron Perlman, i když má zvláštní kostým, který výtvarníkům dal příšernou práci to na něj jen dostat ukázal, že zas tak vymyšlený není a ačkoliv vypadá zajímavě a hrůzostrašně, může se pochlubit tím, že právě on je tím pravým, který se do role Hellboye hodí a proto je tak skvělý. Parádní akční jízda, na kterou se s radostí opět podívám s tou pravou děsuplnou atmosférou, takovou jako takovýto film má mít. --- Tome, je to náš host, ne vězeň. - Váš host má skoro dva metry, je červenej, má ocas a platí ho vláda. (Malarkey) 4*

Trvalo to dlouho, ale nakonec si ke mně druhý nejsympatičtější rohatec světa (po Horned Reaperovi z Dungeon Keepera samozřejmě;)) našel cestu. A že to bylo shledání radostné, tak vám o tom teď budu chviličku vyprávět. Máte radost, že jo?:) Mignolův comics neznám a je mi to srdečně šumák, protože Del Toro s Perlmanem si především z červeného latexu vulkanizovaného modrým ohněm uplácali svoje vlastní X-Meny, minimálně co do kvality postav, výpravy a použité hudby. Žestě Marca Beltramiho a sem tam nějaká ta klasika, co může být lepšího pro vyprávění o osamělosti a bombastické záchraně světa?:) Karel Roden jako hlavní záporák plní svoji úlohu jen co se kolonky "vypadat cool" týká, protože scénář se s jeho postavou příliš nemaže a jeho dialogy jsou...no...dejme tomu, že jsem od něj čekal víc. Kdo mě ale totálně odrovnal, byla Selma Blair. Smutek a pak i nenávist v jejích očích, tak jak to bylo k vidění v Hellboyovi, na to se nezapomíná. Velkým plusem Hellboye jsou i další vedlejší nebo lépe řečeno ne úplně hlavní postavy, ať už jde o Sapiana nebo negativně charizmatického Kroenena či árijku s vypracovaným pozadím:) Těším se na druhý díl a doufám, že tentokrát si budu Perlmanovy hlášky moct užít v originále, neb jsou zatraceně cool:) 80% (Gemini) 4*

VELKÁ RECENZE
Filmově nejsilnější moment Hellboye přichází hned v úvodu. Rasputin (Roden) se snaží probudit vesmírné démony, kteří by Hitlerovi pomohli vyhrát válku. Pokus se Rasputinovi vymkne z rukou, následuje chaos a my sledujeme velký reflektor, jak i se stojanem letí vzduchem ven do hvězdného prostoru a jakoby mimochodem ozáří oko probouzejícího se démona. Ten reflektor má proporce reflektoru filmařského a z dálky připomíná kameru. Nadhled si Del Toro zachovává i později, i když už hranice žánru žádnými podobně osvěžujícími zkratkami nepřekračuje.
Během experimentu se na Zemi dostává Hellboy, novorozený pekelný synek. Hned zčerstva se ho ujme Dr. Broom, který vede tajné oddělení pro boj s paranormálními silami.
Přesun do současnosti. Hellboy (Perlman) je jedním z Broomových (Hurt) nejlepších agentů. Vystupuje jako samorost, který nemá daleko k pěsti, ale ani k plechovce piva. Hellboyova svéráznost dělá hlavu Broomovým nadřízeným, a tak pošlou mladého a slušného agenta Johna Myerse (Evans) , aby Hellboyovi dělal parťáka, a aby ho trochu krotil. Ve stejnou dobu z Broomova oddělení odchází zmatená pyromanka Liz Shermanová (Blair), která se líbí jak Hellboyovi, tak Myersovi. Sám Broom nezadržitelně stárne a na scéně se navíc znovu objevuje Rasputin a jeho milá nacistka Ilsa (Hodson), kteří se rozhodli dotáhnout své dílo do konce a přivolat na Zemi skutečné Peklo. K tomu chtějí využít i Hellboyova původního naturelu.
Příběh Hellboye je mnohem sevřenější, než v knihách. Na jednu stranu sice chybí finále suchá jako praskání kostlivcových kostí, ale na druhou Del Toro netlačí na pilu a vědom si hrdinových jiných předností, nepřecpává děj slepou akcí, nebo tlustými emocemi.
Ron Perlman byl pro hlavní charakter jedinečnou volbou. Traduje se, že když se Del Toro a Mignola poprvé sešli, aby si řekli, jaký herec by měl Hellboye hrát, oba jmenovali Perlmana. Jeho Hellboy připomíná detektiva drsné školy Phillipa Marlowa. S pulsem hlučným jako motor chladničky, s úspornými hláškami a ve dvacetikilovém pršiplášti se na plátně objevuje jeden z nejsympatičtějších hrdinů roku. Del Toro mu věnuje tolik prostoru a pozornosti, že při několikanásobném shlédnutí si divák přeje víc Hellboye a méně akce.
Na figuře odvedli výbornou práci i maskéři. I přes všechny nánosy a vrstvy si figura udržuje věrohodnou mimiku.
Ostatní herci odvádějí precizní výkony, jejich postavy Del Toro však upozaďuje obvyklým zjednodušením charakteru – Hurtův Dr.Broom je hodný děda, Rodenův Rasputin zlosyn (Roden dává téměř nesrozumitelný český akcent).
Zatímco Hellboy jako kdyby z knihy vypadl, Del Torův svět připomíná ten původní komiksový spíše okrajově. Až na výjimky se nenechává vylákat do mysteriózních krajů a oproti Mignolovým venkovským baladám dává kulisám městštější, nebo chcete-li aktuálnější a konkrétnější nádech: karlštejnské rumunské zámky nahrazuje křivolaký komplex stanice podzemky, nebo zázemí úřadu.
I tak se divák nakonec podívá podívá do lokalit jako z gotických románů.
Na vizualitě Hellboye má velký podíl i kameraman Guillermo Navaro, který snímal jak starší Del Torovy snímky, tak třeba Jackie Brown Quentina Tarantina, či Rodriguezova Desperada.

Ocenění:
The Saturn Awards
2005 - Jake Garber, Matt Rose, Mike Elizalde (Nejlepší masky) (nominace)
2005 - Nejlepší fantasy (nominace)
2005 - Wendy Partridge (Nejlepší kostýmy) (nominace)
2005 - Nejlepší speciální DVD vydání (nominace)

DABING
1.DABING (VHS, DVD, Blu-ray, TV)
V českém znění: Jan Šťastný - Rupert Evans (John Myers), Miloš Hlavica - John Hurt (Trevor "Broom" Bruttenholm), Pavel Rímský - Ron Perlman (Hellboy), Dana Černá - Selma Blair (Liz Sherman), Tomáš Juřička - Karel Roden (Grigori Rasputin), Pavel Šrom - Corey Johnson (agent Clay), Martin Zahálka - Doug Jones (Abe Sapien), Jaromír Meduna - Jeffrey Tambor (Tom Manning), Radovan Vaculík, Jiří Hromada - Stephen Fisher (agent Quarry) + Jim Howick (Matlin) , Ivana Milbachová - Biddy Hodson (Ilsa Haupstein), Jan Szymik - William Hoyland (Von Krupt), Bohuslav Kalva - Agnus MacInnes (seržant Whitman), Jiří Valšuba - Pavel Cajzl (průvodce Sherpa), Jan Rimbala - Rory Copus (dítě na střeše), Libor Terš (titulky), Milan Bouška - Bob Sherman (televizní hostitel), Radek Škvor, Pavel Vondra - Kevin Trainor (mladý Broom), Jitka Ježková - Andrea Stuart (dívka s koťátky) + Ellen Savaria (televizní reportérka), Rudolf Kubík, Julie Alexandridisová - Millie Wilkie (mladá Liz)
Produkce: Milena Čapková
Překlad: Hana Jiřičková
Zvuk: Oldřich Wajsar, Miloš Sommer
Dialogy a režie českého znění: Karolína Průšová
Vyrobily ABZ divize Bontonfilms 2004

Premiéra ČR: 9.9.2004
Premiéra USA: 2.4.2004 Columbia/Sony
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.3.2005 (VHS) Bontonfilm, 1.3.2005 (DVD) Bontonfilm
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: 1.11.2008 Bontonfilm
Poprvé na VHS: 1.3.2005 Bontonfilm
Poprvé na DVD: 1.2.2005 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 30.4.2007 Bontonfim

Tržby v ČR - Kč 4 626 058
Tržby celkem - $ 160 388 063
Návštěvnost v ČR 45 402
Náklady (Rozpočet) - $ 66 000 000

FILMY V SÉRII
Hellboy gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-01/
Akční / Dobrodružný, USA 2004
Režie: Guillermo del Toro, Hrají: Ron Perlman, Selma Blair

Hellboy 2: Zlatá armáda gastonrolinc.webnode.cz/news/a0-02/
Akční / Dobrodružný, USA / Německo, 2008
Režie: Guillermo del Toro, Hrají: Ron Perlman, Selma Blair

Hellboy gastonrolinc.webnode.cz/news/hellboy-hellboy-2019-121-usa-akcni-fantasy-dobrodruzny-sci-fi-55/
Akční / Fantasy, USA 2019
Režie: Neil Marshall, Hrají: David Harbour, Milla Jovovich
 
Tvůrci a herci
Guillermo del Toro (Režie), Lawrence Gordon (Produkce), Lloyd Levin (Produkce), Mike Richardson (Produkce), Marco Beltrami (Hudba), Guillermo Navarro (Kamera), Peter Amundson (Střih), Jeremy Zimmermann (Casting), Stephen Scott (Scénografie), Wendy Partridge (Kostýmy), Frank Eulner (Zvuk), Gary A. Rizzo (Zvuk), Frédéric Le Louet (Zvuk), Matt Rose (Masky), Mike Elizalde (Masky), Guillermo del Toro (Scénář), Mike Mignola (komiks) (Předloha), Ron Perlman (Herec), John Hurt (Herec), Selma Blair (Herec), Rupert Evans (Herec), Karel Roden (Herec), Jeffrey Tambor (Herec), Doug Jones (Herec), Brian Steele (Herec), Ladislav Beran (Herec), Corey Johnson (Herec), Brian Caspe (Herec), James Babson (Herec), Rory Copus (Herec), Winter Ave Zoli (Herec), Santiago Segura (Herec), David Hyde Pierce (Herec), Guillermo del Toro (Herec), Jan Pavel Filipenský (Herec), Justin Svoboda (Herec), Bob Sherman (Herec)
 
2004/122/USA/Akční, Dobrodružný, Fantasy
 
Zajímavost k filmu
- Tzv. popelářský vůz je Tatra 815.
- John Meyers (Rupert Evans) přijede do Hellboyova (Ron Perlman) sídla na československém skůtru CZ 175 (typ 501) "Čezeta", v Česku všeobecně známém pod přezdívkou "prase". Skůtr byl pro film dovybaven mohutnou přední světelnou rampou.
- Nákladní vůz, kterým v Rusku vezou Hellboye (Ron Perlman) na hřbitov, je Tatra 138.
- Již druhý film, který Perlman natáčel v Praze.
- Sídlo, kde Hellboy (Ron Perlman) ve filmu žije, je ve skutečnosti Národní památník na pražském Vítkově. Další scény byly filmovány na sídlišti Velká Ohrada v pražských Stodůlkách.
- Při nebezpečných scénách za Rona Perlmana zaskakoval v kostýmu a masce Hellboye český kaskadér Jan Petřina.
- Postel, na které Hellboy (Ron Perlman) odpočívá ve svém pokoji, je ve skutečnosti zadní část pickupu. Ta byla na zakázku vytvořena také v ČR u společnosti Rajtr Classic Cars.
- Původně měl film režírovat scénárista, režisér a autor komiksů David S. Goyer.
- Modrou barvu plamenů šlehajících z Liz vymyslela sama její představitelka Selma Blair.
- Ron Perlman se dozvěděl rok dopředu, že bude hrát Hellboye. Hned začal chodit do posilovny, a to rovnou 6x týdně.
- Režisér se k dokončení Hellboyovy image obrátil na maskérské studio Cinovation. "Hellboyův make-up nakonec sestával z obrovského množství latexu,“ vysvětluje maskér Matt Rose, "museli jsme vymodelovat celý obličej, upilované rohy, hrudník a krk. Dolní ret, jsme udělali snímatelný, aby se Ron mohl v průběhu natáčení najíst."
- K menší komplikaci došlo ve chvíli, kdy se ve scéně měl poprvé a naposled ukázat mrtvolně bledý Kroenen bez masky. Trikaři počítali s tím, že Ladislav Beran bude mít světlou pleť, a on přišel na natáčení opálený, museli ho potom natřít bílou barvou.
- Ladislava Berana jste mohli spatřit jako choreografa první řady soutěže Česko hledá Superstar. Choreografii vytvořil také pro český film Rebelové.
- Speciálně pro film byla vytvořena i věrná kopie New Yorkského metra. I na něm však najdete českou stopu. Jelikož se film natáčel v Praze, našli filmaři několik pražských sprejerů, kteří metro s radostí pomalovali.
- Na schůzce ohledně natáčení filmu měli tvůrce Hellboye Mike Mignola a režisér Guillermo del Toro přednést své návrhy na obsazení hlavní role, oba dva přišli se stejným jménem - Ron Perlman.
- Oddíl "Indian Head" druhé pěchotní divize americké armády, který se objeví na začátku filmu, v tu dobu ve skutečnosti bránil město St Vith v Belgii.
- Jeden z náhrobků na hřbitově v Rusku říká "Tady leží Mike Mignola" - tvůrce Hellboye.
- Ron Perlman přečetl všechny komiksy o Hellboyovi, aby se co nejlépe připravil na svou roli.
- Za celkem nízkou sumu 66 milionů natočený akční fantasy film zaplatili diváci v amerických kinech během prvního víkendu (2.-4.4. 2004) 23 mil. dolarů. Po téměř dvou měsících promítání si Hellboy celkově odnesl 60 milionů.
 
Odkazy