47 metrů: Mimo klec / 47 Meters Down: Uncaged (2019/88/Velká Británie/Horor, Dobrodružný, Drama, Thriller) 44%

03.04.2022 20:56
JEDNOU VĚTOU
„Čtyři mladé dívky se vydají potápět do zaniklého podmořského města, pochopí záhy, že se ocitly v teritoriu nejnebezpečnějšího druhu žraloků."

OBSAH
Nevlastní sestry Mia (Sophie Nélisse) a Sasha (Corinne Foxx) nemají zrovna nejlepší vztahy, i proto se jejich rodiče rozhodnou, že jim zaplatí lístky na vyhlídkovou loď, během jejíž plavby budou moci pozorovat žraloky. Sasha a její kamarádky Alexa (Brianne Tju) a Nicole (Sistine Rose Stallone) však mají jiné plány a přesvědčí Miu, aby šla s nimi. Její otec Grant (John Corbett) totiž nedávno objevil tajnou lagunu, na jejímž dně je vchod do zatopeného mayského města s několika pohřebními komorami, a momentálně vše chystá pro návštěvu významných archeologů. Tip dostalo jedno z děvčat od Grantova asistenta a na místě je i potápěčské vybavení. Toho se děvčata rozhodnou využít a může začít jejich podvodní dobrodružství. To však záhy nabere tragické obrátky, dojde k závalu, děvčata zůstanou uvězněna v zatopeném labyrintu, začne jim docházet kyslík a co je nejhorší, dostaly se do teritoria dvou slepých hladových bílých žraloků… (SOLOM.)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
S jedničkou to nemá nic společného, ale teda nemůžu říct, že by mi to vadilo. Režijně je to slabší, kamera už není tak příjemně elegantní a občas je to solidní epilepsie světel. Asi i proto, že se nepracuje se stísněnou atmosférou jedné klece, ale film je o dost ambicioznější. Začíná to jako blbnutí praštěných puberťaček, pokračuje vizuálně uchvacujícím skoro-dokumentárním dobrodrůžem, přes nečekaný survival v labyrintu podzemních chodeb, kde klaustrofobie sálala z každého záběru, až po to možná naprosto přepálené, ale hodně zábavné finále. Nižšímu hodnocení rozumím, jednička byla o třídu kvalitnější a serióznější film, ale nemůžu si pomoct, dvojka mě svou pestrostí a přestřeleností bavila ještě o fous víc. Vizuál (až na slabší CGI) a ozvučení perfektní. (John CZ) 4*

S oběma přimhouřenýma očima dávám tři hvězdy, ale opravdu jen proto, že mi přišlo zajímavé prostředí a docela si mě to udrželo a pěkně to plynulo. Což se ovšem nedá říct o některých místech ve scénáři. Žralok je tady totiž až nějak moc slaboučký a neschopný, chování postav v některých situacích ani nekomentuju a nerealističnost některých scén byla opravdu silnou pěstí na oko. Kupříkladu, hlavně závěr je opravdu debilní a neporazitelnost a nesmrtelnost zdejších hrdinek už fakt občas překračovala všechny hranice. Teď jsem si vyjmenovala asi všechny důvody, proč tomuto filmu, který se tak trošku přiživuje na dechberoucí jedničce, která v sobě té reálnosti měla naopak hodně, ubrat na hvězdičkách. Nicméně, nějak mi ten film neublížil a tak nějak mu chci prostě dát víc, než si zaslouží. Takže pro tentokrát se budu řídit srdcem. (dubinak) 3*

Kdybych měl v kostce shrnout své pocity, tak bych to oznámil asi těmito slovy „čím déle, tím hůře“. Jde o to, že začátek je celkem jednoduchý ale za to slibně funguje. Jakmile nám kvarteto sličných dam způsobí zemětřesení a na scéně se objeví náš hladový (ne)přítel, s filmem a jeho logikou a kvalitou to jde velmi těžce k ledu. Ačkoliv má snímek stravitelnou délku, druhá polovina je nekonečná a akorát se ve Vás začne vařit krev. Celkově se tedy pro mě jedná o zklamání a hledat pozitiva asi nemá moc smysl. Kdo hledá kvalitu, musí hledat jinde, pokud však máte mejdan, jste nadraný a máte hlad, tak si to klidně pusťte. (Stocki) 1*

VELKÁ RECENZE
Bez ochranného železného kondomu do mexických vod nelez aneb (pohlavní) styk s bílými slepými žraloky povolen. Volné pokračování si užijí ti diváci, co nejsou kandidáti přírodních věd, rádi sledují zprávy pro sluchově postižené a nikdy nebyli s Jakubem na rybách.
Čtyři mladé holčiny, co se odhodlaly potápět v zakázané oblasti jeskynního komplexu, kde se také rozkládá zničené podvodní město, jsou ideální potravou pro žraloky z čeledi nebystrozrakých. Zapamatujte si jejich jména, protože jakmile nasadí potápěčskou výstroj, už je od sebe stěží rozeznáte. A finální únik před žraloky s výletní lodí na dohled má silně parodický nádech. Prostřední část je solidně vypjatá a zároveň i napínavá.
Technická stránka mě nepobouřila, nebyla totiž vyloženě zaostalá, žralokům to slušelo. Ovšem iritující byl hudební doprovod, který dokonce navozoval dojem, že blížící se predátor vyluzuje i nějaký zvuk. Přístupnost zamezila krvavým jatkám, první dva smrťáky byly ubohé. Mandy Moore se odporoučela už v jedničce, o hvězdný status se nyní postaral John Corbett, tvůrčí parta ovšem zůstala pohromadě. Režisér Johannes Roberts, jenž se zaměřuje na hororovou tvorbu různorodé kategorie a kvality, se opětně nad scénářem sešel s Ernesto Rierou, dovedný kameraman Mark Silk se znovu postaral o barvitě nasnímaný podvodní svět se všemi jeho životu nebezpečnými nástrahami. Mladé maso v podobě Sophie Nélisse (od dob Zlodějky knih nám vyspěla), Brianne Tju, Sistine Stallone (Rambo se činil) a Corinne Foxx bylo náležitě vymácháno a jako návnada fungovalo na jedničku, navrch z břehu eroticky divákům kynula Brec Bassinger v roli šikanující tyranky.
Výsledek má nechtěně směšné a značně předvídatelné momenty, ale nepostrádá i seriozní napětí a neotřelé nápady. Oproti jedničce jsem byl zabaven i absurdně pobaven. 8/10 (kingik)

DABING
1.DABING (Filmbox§
V českém znění: Adéla Nováková - Sophie Nélisse (Mia), Terezie Taberyová - Brianne Tju (Alexa), Nina Horáková - Sistine Rose Stallone (Nicole), Jitka Jirsová - Corinne Foxx (Sasha), Irena Hrubá - Nia Long (Jennifer), Viktorie Taberyová - Brec Bassinger (Catherine), Pavel Vondra, Ivo Hrbáč, Tomáš Juřička, Klára Nováková, Martin Zahálka a další
Překlad: Eva Kalábová
Dialogy: Luděk Koutný
Zvuk: Radomír Šrámek
Produkce: Michael Běhounek
Vedoucí výrobního štábu: Antonín Pospíchal
Režie: Martin Těšitel
Pro SPI International vyrobila Barrandov Televizní Studio - 2020

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 13.8.2019 (Los Angeles) (premiere)
Premiéra Velká Británie: 3.2.2020 (DVD premiere)
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: -
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)
Poprvé na VOD: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 46 700 000
Náklady (Rozpočet) - $ 12 000 000
 
REMAKE / POKRAČOVÁNÍ FILMU
47 metrů gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/a0258/
Velká Británie / USA, Horor / Dobrodružný 2017
Režie: Johannes Roberts, Hrají: Mandy Moore, Claire Holt

47 metrů: Mimo klec gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/47-metru-mimo-klec-47-meters-down-uncaged-2019-88-velka-britanie-horor-dobrodruzny-drama-thriller-44/
Velká Británie, Horor / Dobrodružný 2019
Režie: Johannes Roberts, Hrají: Sophie Nélisse, Nia Long
 
Tvůrci a herci
Johannes Roberts (Režie), James Harris (Produkce), Robert Jones (Produkce), Mark Lane (Produkce), tomandandy (Hudba), Mark Silk (Kamera), Martin Brinkler (Střih), Colin Jones (Casting), María Fernanda Sabogal (Scénografie), Claire Finlay-Thompson (Kostýmy), Richard Kondal (Zvuk), Katie Cresser (Masky), Ernest Riera (Scénář), Johannes Roberts (Scénář), Sophie Nélisse (Herec), Nia Long (Herec), John Corbett (Herec), Brec Bassinger (Herec), Davi Santos (Herec), Khylin Rhambo (Herec), Brianne Tju (Herec), Sistine Rose Stallone (Herec), Corinne Foxx (Herec)
 
2019/88/Velká Británie/Horor, Dobrodružný, Drama, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Žádný z herců z předchozího filmu 47 metrů (2017) se ve filmu neobjeví.
- Na začátku filmu hraje „Wild Side Of Life“ od Status Quo a po ní následuje „Somewhere In My Heart“ od Azteca Camera. Při svařování pod vodou hraje „The Look“ od Roxette a po ní následuje „We've Only Just Begun“ od Lynn Anderson.
- Natáčalo sa od decembra 2018 do februára 2019 v Dominikánskej Republike a Anglicku.
 
Odkazy