Kontraband / Ying tou tong ji (1998/91/Hong Kong, USA, Aruba/Akční, Thriller, Komedie) 52% -Originál DVD-

10.11.2022 12:14
JEDNOU VĚTOU
„Podaří se obchodníkovi s džínami zachránit Hongkong před zničením?“

OBSAH
Bývalý obchodník s falšovaným značkovým textilním zbožím Marcus Ray se díky kamarádovi Tommymu Hendricksovi rozhodl přistoupit na legální podnikání. Bez vlastního přičinění se však zaplete do mezinárodního spiknutí, jehož cílem je distribuce tisícovek miniaturních bomb do celého světa, které jsou ukryté ve falešných značkových hračkách či oblečení. Marcus netuší, kdo je přítel a kdo ne...(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Jeden z těch lepších akčních filmů, kde Jean-Claude Van Damme hraje hlavní roli, zde dokonce nejen on, ale i další americká komediální hvězda Rob Schneider, který jakoby se v tomto filmu objevil náhodou, ale právě díky němu je tak vtipný a chvílemi uvolňuje dost tak vypjatou atmosféru. Příběh překvapivě také není zas tak špatný i když je to blbost jako trám, ale na Van Dammovi filmy je to nadprůměrná záležitost. Co se mi ale na filmu vůbec nelíbilo tak právě to jak se snažil režisér Hark Tsui zvýraznit dost tak akční scény a i přesto že to Van Dammovi opravdu kope nejen v botách značky Pumma a honičky aut jsou opravdu slušné se tu také objeví naprosto nevydařené zelené? výbuchy, které jsou přes celé plátno tak výrazné až je to k smíchu. Kontraband je i přesto velice podařená akční jízda plná klišovitosti, ale i tak dokáže na necelou hodinu a půl zabavit. --- Nechci vítěztví!!! Chci jenom vědět, že neumřu. (Malarkey) 4*

Van Damme zachraňuje svět před dálkově odpalovanými vybuchujícími cvočky na padělaných džínách. Ano, je to tak (a bude toho víc) a právě belgický svalovec tentokrát ve službách Hongkongu může děkovat nezastavitelnému Tsui Harkovi za jeho energii a živelnost, kterou nacpal do desítek akčních sekvencí. Těm nechybí velké množství nápadů v krkolomných kamerových úhlech, nahuštěný děj navíc nedává moc velký prostor tomu, abychom kroutili hlavou nad hloupými dialogy. Těším se na další setkání!! (castor) 3*

Musím říct, že tímhle snímkem se milý zlatý klučina Van Damme docela vytáhl. Nejen že je tu i celkem zajímavej a nadprůměrně inteligentní (na jeho filmy) děj, ale navíc to i hezky vypadá. Nápad je celkem zajímavej a akčňásk se chvílemi zvrtává do komedie, za což může Rob Sneider. Tenhle kluk ušmudlanej taky celkem umí, i když je většina jeho vtipů vytažená přímo ze záchodové mísy, ale občas rozesměje. Každopádně se mi tu líbilo i pár nápadů, jako třeba rozpadající se boty na začátku apod. Není to sice kdovíco, ale dívat se na to dá bez většího nebezpečí zánětu mozkových blan. (monolog) 3*

VELKÁ RECENZE
Hlavními hrdiny napínavého a zběsile rychlého příběhu jsou Marcus Ray a jeho společník a přítel Tommy Hendricks. Ten první býval obchodníkem s padělanými výrobky světových značek, nyní však podniká legálně jako Tommyho společník ve firmě V-Six Jeans. Oba se právě účastní tradičního hongkongského běhu rikšů, kde je jich soupeřem mimo jiné také Eddie, v jehož rodině Marcus vyrůstal od svých deseti let. Když se Eddieho během závodu pokusí zavraždit neznámí muži, spěchá mu Marcus neohroženě na pomoc.
Zjistí, že muži omylem zabili pouze dvojníka, s jehož pomocí Eddie při závodech podváděl. Po výslechu policií jsou sice oba propuštěni, vzápětí se však dostávají do dalších potíží, když se objeví Karen Lee, představitelka firmy V-Six Jeans s tím, že v poslední zásilce do USA byla polovina padělků na nich firma prodělala několik milionů. Situace se začne zamotávat v okamžiku, kdy Marcus zjistí, že Tommy je ve skutečnosti agentem CIA, který jej využil k tomu, aby získal kontakty v hongkongském podsvětí. Marcus se od něj dozvídá, že ruská mafie připravila tisíce nanobomb, které ukryla jako součásti zboží, které chtěla z Hongkongu rozeslat do celého světa.
Jsou ukryty v dětských panenkách, v cvočcích na džínech V-Six Jeans i v dalším zboží. Eddieho chtěli mafiáni zabít, protože jako obchodník s padělaným zbožím zjistil pravdu a část nákladu utopil v moři. Po dalších dramatických událostech se ukáže, že ani Karen není tím, za koho se vydává a jejím cílem není odhalit padělatele džín, ale zrádce v řadách CIA, který spolupracuje s ruskou mafií. To však zdaleka nebude tak jednoduché a pokud nebude Marcus připraven bojovat, bude to ještě někoho stát život.
Poměrně svižné tempo, chytlavé akce a přestřelky - zvlášť na samém závěru. Rob Schneider se zhostil velmi dobře své role ztřeštěného Van Dammova "partáka". Typický Jean Claude na začátku, jak jede autem : ) Rozhodně jeden z nejlepších jeho filmů od roku 1990. Když jsem viděl poprvé tento snímek, tak mě zaujalo jeho zpracování - zcela se odpoutal od té šablony (byť vynikající) z 80. let. Najednou jsem sledoval něco úplně nového - "moderní akčňák" nebo snad "akčňák nové doby". Je to dáno tím strhujícím tempem (nebojím se tento termín použít, ale samozřejmě znám ještě více strhující), hudbou, prostředím, zápletkou a částečně komediálními scénami...

DABING
-

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 18.2.1999 Intersonic
Premiéra USA: 4.9.1998 TriStar Pictures
Premiéra Hong Kong: 10.9.1998
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.9.1999 (VHS)
Poprvé na DVD: 1.6.2007 Aha!
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby v ČR - Kč 1 330 891
Tržby celkem - $ 44 000 000
Návštěvnost v ČR 28 657
Náklady (Rozpočet) - $ 35 000 000
 
Tvůrci a herci
Hark Tsui (Režie), Nansun Shi (Produkce), Russell Mael (Hudba), Ron Mael (Hudba), Arthur Wong (Kamera), Craig Henighan (Střih), Marco Mak (Střih), Annellie Rose Samuel (Střih), Illana Diamant (Casting), Lauris Freeman (Casting), Wah-Sang Leung (Scénografie), Bill Lui (Scénografie), William Fung (Kostýmy), Mabel Kwan (Kostýmy), Man-Wah Luk (Kostýmy), Nelson Ferreira (Zvuk), Lee-Na Kwan (Masky), Steven E. de Souza (Scénář), Jean-Claude Van Damme (Herec), Rob Schneider (Herec), Lela Rochon (Herec), Paul Sorvino (Herec), Glen Chin (Herec), Michael Wong (Herec), Dennis Chan (Herec), Leslie Cheung (Herec), Peter Nelson (Herec), Mars (Herec), Mathew Tang (Herec), Kent Osborne (Herec), Yung-cheung Chang (Herec), Mélanie Page (Herec), Eddie Tse (Herec), Tau Chu (Herec), Duane Davis (Herec), Fu-keung Kong (Herec)
 
1998/91/Hong Kong, USA, Aruba/Akční, Thriller, Komedie
 
Zajímavost k filmu
- V roli inspektora Hana se měl objevit Jet Li. Na poslední chvíli ale změnil rozhodnutí a dal přednost Smrtonosné zbraňi 4 (1998).
 
Odkazy