Nezkrotná Angelika / Indomptable Angélique (1967/80/Francie, Západní Německo, Itálie/Dobrodružný) 63% -Originál DVD-

31.10.2022 19:11
JEDNOU VĚTOU
„Angelika opouští dvůr a Francii, aby našla svého manžela, hraběte de Peyrac."

OBSAH
Čtvrtá část filmové série rozpracovává drobnou část knihy "Nezkrotná Angelika" do velkých středomořských dobrodružství, k nimž autorka "Angeliky" dodává: "Nikdy jsem nebyla spokojena s výsledkem, do nějž jsem nesměla zasahovat." Angelika opouští dvůr a Francii, aby našla svého manžela, hraběte de Peyrac. U Středozemního moře vstupuje na palubu královské galéry, jíž velí u dvora oblíbený vévoda de Vivonne, bratr královy favoritky, Mme de Montespan. Poté, co je galéra napadena piráty, Angelika opouští její palubu. Pochopitelně netušíc, že velitel pirátské lodi - Rescator - je Joffrey de Peyrac, kterého hledá... Před utonutím ji zachrání až pirátská loď markýze d'Escrainville, opilce a zatracence nenávidícího ženy, jenž svoji touhu Angeliku zabít ovládne jen proto, aby ji výhodně prodal na trhu otroků v Candii (Kréta). Zde je krásná markýza prodána neznámému muži, v němž Angelika pozná hraběte de Peyrac. Její štěstí však netrvá dlouho, a záhy je unesena markýzem d´Escrainville, který se ji pokusí prodat znovu a výhodněji.

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Jako specialista na jizvu Žofrého musím říci, že se cítím poněkud zmaten. Chvílema mě připadá, že už se docela hojí a v následujícím záběru je zase větší a je to humus se na ní koukat. Samozřejmě v tomto díle je mnohem více věcí na které jsem se nemohl vynadívat, předně a "překvapivě" samotná Angelika, konečně jsem si mohl prohlédnout i její celé nohy a musím říci následující ortel - vynikající, stejně jako hrudník i nohy posbíraly plný počet bodů. Hned na začátku mě už zase začínala srát s tím rozkazovaním všem chlapům, ona snad žije v domění že se chlapy narodily aby jí poslouchaly nebo co. Naštěstí jí brzo utnul skřipec ten námořnickej dobytek a já si mohl v klidu vychutnávat "mořské dobrodružství ", které se povedlo na výbornou, protože nic nepotěší mou klukovskou dušíčku více než krásný lodě s napnutýma plachtama s azurovým mořem a geniální hudbou Magneho navrch. Romantická část duše dostala svou pořádnou dávku ke konci filmu a tak jsem spokojeně do sebe chrstnul sklenku červeného vína a jal se napsat tento komentář. Nezkrotný pshimi má velkou slabost pro nezkrotnou Angeliku. Jo a ještě něco. Kurva já bych chtěl bejt taky jako Žofré, aby po mě toužila každá ženská na planetě. Tak si to shrňme co on má a já ne : Žofré je hnusnej protože má jizvu, já jsem hnusnej od přírody, takže tam jsme na tom stejně. Haksna !! To je ono, musím si zmrzačit nohu a pak už budu celej Žofré de Pejrak a bude po mě šílet každá ženská. To sem zvědavej až budu pajdat po chodníku a na rameni si ponesu rádio, ze kterého bude znít hudba Michela Magneho, co to udělá se ženskýma ? (Enšpígl) 4*

Scénáristovi se 2 původní kapitoly ze Středomoří asi moc líbily, když je přepracoval na celý film! Jen nějaký rozumný děj zapomněl napsat. Zato vytvořil jakýsi podmořský palác ve sci-fi stylu apod. A závěr filmu? Ohromná nelogická slátanina. Angelika se opět setká s hrabětem de Peyrac - a pozná ho a pak je unesena! Co to je? Problém je v tom, že na začátku filmu to bylo pár úprav, pak už musely následovat další a další a v těchhle místech to má s knihou společných leda tak pár jmen! Nicméně tak jako celá série, je to extrémně okouzlující film postavený na blond ikonách 60. let. (Jeanne) 5*

Přestože po druhém díle muselo být každému divákovi jasné, že Angelika je ve skutečnosti neukojená nymfomanka, schovávající se za lásku k manželovi :o), o to víc jí možná nekteří fandili :o). Já vím, je to hrozná limonáda, ale i ta za určitých okolností chutná jako šampaňské. Ty krásné lodě, to krásné moře, ta tklivá hudba....ehm....jsem prostě nenapravitelný romantik. (Lima) 4*

VELKÁ RECENZE
Angelika opouští dvůr a Francii, aby našla svého manžela, hraběte de Peyrac. U Středozemního moře vstupuje na palubu královské galéry, jíž velí u dvora oblíbený vévoda de Vivonne, bratr královy favoritky, Mme de Montespan. Poté, co je galéra napadena piráty, Angelika se vrhá přes palubu. Pochopitelně netušíc, že velitel pirátské lodi - Rescator - je Jeoffrey de Peyrac, kterého hledá... Před utonutím ji zachrání až pirátská loď markýze d'Escrainville, opilce a zatracence nenávidícího ženy, jenž svoji touhu Angeliku zabít ovládne jen proto, aby ji výhodně prodal na trhu otroků v Candii (Kréta). Kdo ji jednou spatřil, nemůže na ni zapomenout. A to se stává Angelice znovu osudné.
Angelika tedy už ví, že hrabě de Peyrac opravdu žije a tak se rozhodne ho najít. Při cestě plného dobrodružství a všudypřítomného nebezpečí však okusí i druhou stránku života. Utrpení, bolest a naprostou bezmoc. Markýza nabízená na trhu jako otrokyně? I to je možné. Závěrečný příběh byl rozdělen do dvou částí, kdy ta druhá byla do kin uvedena až po roce. Romantické chvilky jsou omezeny na minimum a není divu. Na širém moři plném korzárů a pirátů se toho zase až tak moc romantického prožít nedá. Ba naopak. Výprava jak má být a děj hodný na dobrodružný žánr. Místy si to scénárista až moc okatě vypomáhal omšelými náhodami, ale dejme tomu. Proč to nezjednodušit. Čtvrté pokračování osudů Angeliky a Joffreye de Peyrac je atmosférou velmi vzdálen prvotním snímkům, ale není to na škodu. I to má svůj přirozený vývoj a tak se tvůrci vymanili alespoň stereotypu.

PODROBNÝ POPIS FILMU
Angelika se dozvídá, že její první manžel Joffrey de Peyrac stále žije, a vydává se ho v doprovodu svého věrného alchymisty Savaryho hledat na jih Francie. Domnívají se, že ho našli na ostrově, kde malomocný vyvolá piráta zvaného Rescator, než spáchá sebevraždu, aby unikl mužům vévody z Vivonne. Angelika donutí vévodu, který ji chce přivést zpět k francouzskému králi Ludvíku XIV., aby ji odvezl lodí na Sardinii pod pohrůžkou, že odhalí, že vévodova sestra, madame de Montespan, je spojena s okultními kruhy.
U pobřeží Sardinie je loď napadena Rescatorem, pirátem, který útočí na všechny lodě francouzského krále. Angelika netuší, že maskovaný pirát je ve skutečnosti Joffrey, a skočí do vody, aby mu unikla. Těsně před svou smrtí se jí zachráněný maitre Savary svěří, že Angelika byla na palubě lodi, kterou zničil.
Angelika je zachráněna d'Escrainvillem, šlechticem, který byl kvůli ženě vyhnán a nyní se mstí všem ženám. Znásilní Angeliku a pak ji zavře do nákladového prostoru s vězni, kterým řekne, aby využili situace. Angeliku zachrání před nehoráznostmi Escrainvillův první důstojník, který nechce plýtvat cenným zbožím, jež by představovala na dražbě otroků. Když Joffrey (alias obávaný Rescator) nastoupí na loď a řekne d'Escrainvilleovi, že hledá Angeliku, d'Escrainville tvrdí, že ji nikdy neviděl.
Angelika je nyní hýčkána, aby se zvýšila její tržní hodnota, a je odvezena na Krétu, kde je prodána na trhu s otroky. Aby ji d'Escrainville a jeho zástupce přesvědčili, aby se dobrovolně zúčastnila, zavřou ji do místnosti s bezpočtem divokých koček. Angelika se podvolí, ale podaří se jí přesvědčit rytíře Maltézského řádu, kteří přijeli vykoupit evropské vězně, aby nabídli dost peněz na její osvobození. Angeličina nakonec obnažená krása zvedne nabídku příliš vysoko, a dokonce i marocký král, kterému ji d'Escrainville slíbil, je poražen: Angeliku koupí cizinec. Ukáže se, že kupec je Joffreyho vyslanec, který ji odveze na hrad jejího manžela. Oba se konečně znovu setkávají, přestože je jejich dobrodružství rozdělila. Na Joffreyho lodi však vypukne požár a Angelika mu řekne, aby šel zachránit svou loď. Angelika, zajatá během tohoto rozptýlení, opouští břeh na Escrainvillově lodi, která získala svou kořist, pod Joffreyovým bezmocným pohledem.

Postavy a obsazení
• Michele Mercier - Angelika
• Robert Hossein - Joffrey de Peyrac
• Roger Pigaut - markýz d'Escrainville
• Christian Rode - vévoda de Vivonne
• Ettore Manni - Jasone
• Bruno Dietrich - Coriano
• Pasquale Martino - Savary
• Sieghardt Rupp - Millerand
• Arturo Dominici - Mezzo Morte
• Paul Müller - maltézský rytíř

DABING
V českém znění: Libuše Švormová – Michele Mercier (Angélika de Peyrac), Josef Langmiler – Robert Hossein (Jeoffrey de Peyrac), František Filipovský – Pasquale Martino (Savary), Soběslav Sejk – Roger Pigaut (markýz d'Escrainville), František Němec – Bruno Dietrich (Coriano), Karel Vlček – Christian Rode (vévoda de Vivonne), Zdeněk Dítě – Ettore Manni (Jason), Oldřich Musil - Arturo Dominici (Mezzo Morte/kupec otrokyní), Karel Beníško - Mino Doro (komisař na aukci), Václav Postránecký - Paolo Giusti (malomocný), Zdeněk Jelínek – Sieghardt Rupp (Millerand), Jaromír Spal (vypravěč), Stanislav Fišer - ? (pirát na lodi Markýze Escrainvilla) + ? (černoch na aukci), Mirko Musil - Gianni Solaro (rytíř na aukci) a další.
Zvuk: Milan Bor
Střih: Marta Geržabková
České dialogy: Jaroslav Piskáček
Režie českého znění: Irena Skružná
Vyrobilo: Studio pro úpravu zahraničních filmů 1969

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra Francie: 27.10.1967
Premiéra Západní Německo: 15.12.1967
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 8.10.2007 H.C.E.
Poprvé na Blu-ray: 6.11.2013 Magic Box

Tržby celkem - FRF 29 400 000

FILMY V SÉRII
Angelika, markýza andělů (Originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/031/
Dobrodružný, Francie / Západní Německo, 1964
Režie: Bernard Borderie, Hrají: Michele Mercier, Robert Hossein

Báječná Angelika (Originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/022/
Dobrodružný, Francie / Západní Německo, 1965
Režie: Bernard Borderie, Hrají: Michele Mercier, Jean Rochefort

Angelika a král (Originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/041/
Dobrodružný / Historický, Francie / Itálie, 1966
Režie: Bernard Borderie, Hrají: Michele Mercier, Jacques Toja

Nezkrotná Angelika (Originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/09/
Dobrodružný, Francie / Západní Německo, 1967
Režie: Bernard Borderie, Hrají: Michele Mercier, Robert Hossein

Angelika a sultán (Originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/08/
Romantický / Historický, Francie / Itálie, 1968
Režie: Bernard Borderie, Hrají: Michele Mercier, Robert Hossein

Tvůrci a herci
Bernard Borderie (Režie), Francis Cosne (Produkce), François Chavane (Produkce), Michel Magne (Hudba), Henri Persin (Kamera), Christian Gaudin (Střih), - (Casting), Robert Giordani (Scénografie), Rosine Delamare (Kostýmy), Maria Nasalli Rocca (Kostýmy), Antoine Petitjean (Zvuk), Jean Nény (Zvuk), Maguy Vernadet (Masky), Bernard Borderie (Scénář), Anne Golon (kniha) (Předloha), Serge Golon (kniha) (Předloha), Michele Mercier (Herec), Robert Hossein (Herec), Roger Pigaut (Herec), Ettore Manni (Herec), Sieghardt Rupp (Herec), Helmuth Schneider (Herec), Pasquale Martino (Herec), Jean-Claude Pascal (Herec), Paul Müller (Herec), Jacques Santi (Herec), Arturo Dominici (Herec), Christian Rode (Herec), Mino Doro (Herec), Poldo Bendandi (Herec), Gaby Mesée (Herec), Mimmo Poli (Herec), Paolo Giusti (Herec)
 
1967/80/Francie, Západní Německo, Itálie/Dobrodružný
 
Zajímavost k filmu
- Michele Mercier vystřídala ve filmu 11 kostýmů.
- Scéna s "candijskými kočkami", které v jedné ze scén napadají Angeliku (Michele Mercier), byla točena následovně. Kolem nohou se jí potuluje mnoho živých koček, když však na Angeliku (Michele Mercier) kočky "skáčou", byly použity kočky vycpané, přičemž místo drápků měly modely rybářské háčky, aby se udržely na šatech. Herečka pak měla škrábance po celém těle.
- Během natáčení se stalo i několik kuriózních příhod. Když Michele Mercier jezdila svým Mercedesem po tuniských silnicích, stavěli se vojáci i policisté do pozoru a salutovali. V celém Tunisku totiž existoval pouze jeden takový vůz, který vlastnil tehdejší prezident, a tak si vojáci mysleli, že zdraví jeho.
- Nepříjemným zážitkem pro Michele Mercier bylo natáčení scény, v níž je znásilněna v podpalubí. Pomyšlení na ni ji děsilo a byla z toho špatná několik nocí předem. Když se na ni vrhla skupina statistů se vzhledem kriminálníků a se špinavýma rukama, roztrhali jí šaty, dotýkali se jí všude a počínali si jako divoši. Jeden z nich - ten co měl pouta na rukou - jí dokonce zasadil prudkou ránu do prsou. Scéna Michéle Mercier natolik traumatizovala, že omdlela doopravdy a otoky na prsou jí zůstaly téměř dva roky.
- Nechybělo málo a film vůbec nevznikl, nebo alespoň ne s hlavní představitelkou Angeliky Michele Mercier. Po filmu Angelika a král (1966) se Michele Mercier rozhodla smlouvu přerušit a odmítla natáčet další filmy. Producent Francis Cosne se sice pokoušel vyjednávat, ale marně. Vrhl se tedy do hledání jiné herečky. Údajně uvažoval o Ursule Andress nebo Claudii Cardinal, ale z projektu nakonec sešlo, protože němečtí a italští koproducenti odmítli angažovat jinou herečku než Michele Mercier a ohrozit tak své investice. Nakonec znovu zavolal Michele Mercier a přemluvil ji k účasti na dalších dvou filmech. Herečka si vymínila honorář milion franků za každý film, což byla oproti předchozím honorářům obrovská změna. V dodatečných klauzulích smlouvy si vymohla, že ani tentokrát se na plátně neukáže nahá. Dala si rovněž písemně potvrdit, že na náklady produkce bude používat svůj vlastní automobil Mercedes 600. Nezkrotná Angelika a navazující film Angelika a sultán (1968) se natáčely souběžně, aby se ušetřilo na nákladech spojených s dekoracemi, časovým vytížením herců i jejich honoráři. Natáčení obou filmů probíhalo v roce 1967 především v Tunisu, konkrétně ve městečku Sidi Bou Said, a ve studiích italské společnosti Cinnecita.
- V roku 1967 sa film premietal pod názvom Angelika a sultán.
- Štvrtý diel Neskrotná Angelika a piaty diel Angelika a sultán (1968) sú vlastne rozdelený jeden film, bol by inak príliš dlhý.
 
Odkazy