Julie / Julia (2008/138/Francie/Thriller) 70% -Originál DVD-

09.11.2022 04:18
JEDNOU VĚTOU
„Šílená cesta za penězi a sebeúctou.“

OBSAH
Julie je alkoholička a životem se propíjí celé noci, že přes den sotva stačí vystřízlivět. Vyhazov z práce je jen logickým vyústěním jejích "úletů". Julie je bez prostředků, muže má vždy sotva na jednu noc. Její život je jedna velká bezradnost a kocovina. Podlehne prosbám své známé, která jí slíbí velké peníze, když jí pomůže unést jejího syna, který žije se svým otcem a se kterým se sama nesmí stýkat. Od první chvíle, už když si Julie opatřuje revolver, je všechno špatně. A ona se řítí šílenou rychlostí do kalvárie, která vede ze Států do Mexika a přes drogovou mafii až po tu nejzazší mez. Jedinečný výkon Tildy Swintonové dává tomuto filmu odpudivě krásnou hloubku.

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Nebýt úchvatnéTildy Swinton, tak tenhle film nemá moc šancí. První polovina byla velmi slibná, ale druhá už nebyla tak přesvědčivá a navíc stopáž byla opravdu zbytečně přepálená. Těžko se dá uvěřit faktu, že z hubaté alkoholičky, která se potlouká po lokálech a žije ze dne na den jen díky alkoholu, se najednou stane téměř vzorně opatrující matka malého chlapce. Tak to v reálu nefunguje. Nemohu jinak, ale nad průměr nejdu. (emma53) 3*

Tildin výkon nutí zapátrat, jestli a co za něj dostala, a utržit zklamání, že všeho všudy nic, zatímco se spousta Oscarů minula s příčetným úsudkem. Vedle Thelmy, Louisy, Glorie ... se může směle postavit další osvícená desperátka na cestě - Julie. (kleopatra) 4*

Herecký koncert Tildy Swinton, která dovede neskutečně překvapit. Režisér si byl vědom, kde je jeho silná zbraň, a tak ji také používá co nejvíce, protože ví, že v příběhu to místy skřípe. Neví, jestli to chce být tarantinovské, nebo zase naprosto vážné, a tak se ani divák nemůže pořádně rozhodnout, což mu kazí zážitek. (kaylin) 3*

VELKÁ RECENZE
Je hrstka herců, kteří umí zahrát asi všechno. Mezi nimi je nepočetná skupinka, která to umí zahrát tak, že vytáhnou z mátožného podprůměru i bezduchý film. A jen občas dojde k té báječné konstelaci, že se potká mimořádný herec s výborným filmem. Tilda má to neuvěřitelné kouzlo, díky němuž by určitě dokázala zahrát krabičku sardinek tak, že bych si při pohledu na ni šla namazat chleba máslem, aby bylo na co ty sardinky umístit.
Zatím si tedy maže na ten chleba ona mě svým výkonem. Jelikož je film navíc i dobře napsaný a zrežírovaný, vrním blahem, ale kverulant ve mně křičí otázky o tom, proč takto uvěřitelně a logicky nepůsobí i jiné filmy o únosu. Pragmatik mu odpovídá, že ty ostatní se zaměřují jen na množství speciálních efektů na centimetr čtvereční, Julie předkládá kvalitní filmařskou práci a hlavně se nebojí tupou akci nahradit psychologickými sondami.
Julie sice není nezničitelná, neovládá od prenatalního věku všechny zbraně, neumí si mezi štupováním ponožek spíchnout atomovou bombu, neumí létat, dokonce není ani obdařena vůbec žádnou nadpřirozenou schopností, přesto, zlí jazykové budou tvrdit, že právě proto, jsem jí od provopočátku fandila a věřila jí každý nádech. (Snorlax)

Ocenění:
César Awards
2009 - Tilda Swinton (Nejlepší herečka) (nominace)

New York Film Critics Circle Awards
2009 - Tilda Swinton (Nejlepší herečka) (nominace)

Berlinale (Berlin International Film Festival)
2008 - Erick Zonca (Zlatý medvěd za nejlepší film) (nominace)

DABING
-

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra USA: 4.10.2008 (Woodstock Film Festival)
Premiéra Francie: 12.3.2008 StudioCanal
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 21.10.2010 H.C.E.
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 1 327 897
Náklady (Rozpočet) - $ 6 000 000
 
Tvůrci a herci
Erick Zonca (Režie), Bertrand Faivre (Produkce), François Marquis (Produkce), - (Hudba), Yorick Le Saux (Kamera), Philippe Kotlarski (Střih), Heidi Levitt (Casting), Manuel Teil (Casting), François-Renaud Labarthe (Scénografie), Sandra Migueli (Kostýmy), Pierre Mertens (Zvuk), Sandra Migueli (Masky), Aude Py (Scénář), Tilda Swinton (Herec), Eugene Byrd (Herec), Saul Rubinek (Herec), Kate del Castillo (Herec), Ezra Buzzington (Herec), Camille Natta (Herec), Jude Ciccolella (Herec), Kevin Kilner (Herec), Bruno Bichir (Herec), Hiep Thi Le (Herec), Ken Davitian (Herec), Tania Verafield (Herec), Neko Parham (Herec), Horacio Garcia Rojas (Herec), Roger Cudney (Herec), M.J. Karmi (Herec), John Bellucc (Herec)
 
2008/138/Francie/Thriller
 
Zajímavost k filmu
- O drobné dilema se postaral distributor snímku, který na přebalu DVD nosiče uvádí jméno hlavní aktérky jako Tilda Swanton. Správné je Tilda Swinton.
- Hoci Tilda Swinton hrá alkoholičku, sama o sebe tvrdí, že v skutočnom živote si nemôže vypiť, pretože by po jednom poháriku hneď zaspala.
 
Odkazy