Highlander /Highlander (1986/111/USA, Velká Británie/Akční, Fantasy, Dobrodružný) 76% -Originál DVD-

09.11.2022 00:33
JEDNOU VĚTOU
„Zůstat může jen jeden“

OBSAH
Connor MacLeod (Christopher Lambert) prochází světem již dlouhá staletí. Vybojoval mnoho soubojů, zažil mnohé války, byl svědkem různých historických událostí. Ta nejdůležitější bitva ho čeká až na konci jeho cesty - souboj s posledním nesmrtelným. (Bontonfilm)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Na celém filmu je zajímavá hlavně ta myšlenka nesmrtelnosti. Představa že odteď jsem nesmrtelnej by mě zase až tak nepotěšila. Co bych jako dělal ? Četl tři sta let Horal Lambert proplouvá staletími a ti co miluje umírají s proudem času. Nač žít věčně? Přiznejme si otevřeně, že bez Queenů by Mulcahyho fantasy ztratila svůj trademark a tvář. Pravda, někteří tady by si představovali něco podstatně chlapáčtějšího ve stylu americké letecké základny v Německu či uživatele amfetaminu, ale já s tím problém nemám. Don´t lose your head.. (Gilmour93) 4*

Hudba Queenů, šermířské souboje, Christopher Lambert – co víc je třeba k pořádnému filmovému hitu? Řekněme, že kvalitní režisér a scénář, jehož absencí tohle poloamatérské béčko trpí nejvíc. Po čtyřiceti minutách budete vědět, jak to celé dopadne a nekonečně natahovaný závěrečný duel je jenom nevyhnutelným vyvrcholením předcházejících diváckých muk. 60% (Matty) 4*

Skotský horal Connor MacLeod je tak trochu jiný. Nesmrtelný, ale na straně dobra. Jeho dar ale po staletí čelí silám zla, přičemž finální souboj rozhodne o budoucnosti lidstva. V současnosti, v garážích pod Madison Square Garden se střetne s posledním nesmrtelným (démonický kruťas Clancy Brown). Legendární příběh těží z prolínání dvou – a více – světů (nehostinný středověk x New York 80. let), hudby Michaela Kamena, z nestárnoucích songů Queen, úchvatné výpravy, stylových záběrů kamery a výborného tempa. Co naopak (překvapivě) zklame, je kvalita bojových scén i samotná režie. Najdou se i výjimky (např. strhující, avšak zbytečně protahované finále), nicméně pár z nich je doslova „strojených“. Žádný kult.. *** a kousek.. (castor) 3*

VELKÁ RECENZE
Svou první bitvu vybojoval na skotské Vysočině v r. 1536. Poslední a největší jej čeká v ulicích dnešního New Yorku. Jmenuje se Connor MacLeod a je nesmrtelný.
"Od počátku času tiše procházíme staletími. Tajnými životy žijeme, času Setkání dosáhnout usilujeme, kdy ti, kteří zůstanou, v poslední bitvě se spolu utkají. Nikdy nikdo nevěděl, že jsme mezi vámi - až dodnes..." Ten "dnešek", klíčový okamžik pro skupinu nesmrtelných, bojujících spolu během staletí o nadvládu nad světem, nadchází právě teď. Píše se rok 1985 a v New Yorku se uskuteční poslední souboj, v němž se střetnou síly Dobra a Zla - a v němž se také rozhodne o osudu lidstva. Protože zvítězí-li Kurgan, je ztraceno. Kurganovi se může postavit jediný z nesmrtelných - Connor MacLeod, horal ze skotské Vysočiny, jehož na tento boj již před mnoha staletími důkladně připravil španělský šlechtic Ramirez...
Vynikající fantastický snímek o muži, jehož cesta vede přes staletí a souboji, který začal v roce 1536 na skotských pláních a skončil o čtyři sta padesát let později v New Yorku.
Jeho hrdinou je Connor MacLeod, nyní obchodník se starožitnostmi, který se v prologu utká v podzemních garážích Madison Square Garden v souboji meči s neznámým mužem. Poté co muži usekne hlavu, přijme do sebe mocný proud energie, která unikla z mrtvého těla. I když se děj sám odehrává v současném New Yorku, osnovou příběhu jsou osudy skotského horala, narozeného počátkem šestnáctého století. Connor MacLeod totiž patří mezi nesmrtelné, mezi skupinu vyvolených, kteří procházejí staletími a bojují proti sobě navzájem a všichni společně proti démonickému Kurganovi, ztělesňujícímu veškeré zlo.
Každý z nich v sobě má část energie potřebné ke zlomení kletby nesmrtelnosti. Té energie, která po setnutí hlavy přechází do těla vítěze a násobí tak jeho sílu. A jen ten poslední, který v sobě nashromáždí energii všech ostatních jí má dostatek, aby dokázal zlomit kletbu a mohl se stát normálním člověkem. Člověkem, který může milovat ženu, bez obav, že mu zestárne a zemře před očima, může počít dítě. Nejprve je však nutno zabít Kurgana, který jediný se chce zmocnit veškeré energie ne proto, aby zlomil kletbu, ale aby se zmocnil světa a změnil jej v peklo. Během vyprávění se Connor ve vzpomínkách vrací do různých epoch a období svého života.
Vrací se do roku 1536, kdy byl ve své první bitvě smrtelně zraněn a po zázračném uzdravení obviněn vesničany ze spolku s ďáblem a vyhnán z vesnice. Do doby, kdy se setkal se španělským šlechticem Ramirezem, který mu vysvětlil, že patří mezi nepočetnou skupinu nesmrtelných a naučil jej všemu, co by měl znát. Po jeho smrti a po smrti své lásky, smrtelné ženy Heather, prochází osamělý Connor staletími až k velkému Shromáždění nesmrtelných, při kterém se má definitivně rozhodnout o vítězi. To je také doba, kdy se MacLeod seznámi s expertkou na metalurgii starých zbraní, Brendou Wyattovou, která se stane svědkem horalova finálního střetnutí s věčným nepřítelem Kurganem.

PODROBNÝ POPIS FILMU
V průběhu filmu se prolínají dvě základní časové roviny a místa: Skotsko 16. století a New York roku 1985. Hlavní hrdina Connor MacLeod (Christopher Lambert) se narodil v roce 1518 ve vesnici Glenfinnan na březích Loch Shiel. V roce 1536 je jeho klan ve válce s klanem Fraserů a Connor vyráží do své první bitvy. Spojencem Fraserů je mocný Kurgan (Clancy Brown), který poznal, že Connor je stejně jako on sám Nesmrtelný, a který chce v bitvě Connora zabít dříve, než si tento uvědomí své schopnosti. Žádný z Fraserů s Connorem podle dohody s Kurganem nebojuje, až se náhle Connora zmocní zvláštní bolest, která znamená blízkost jiného Nesmrtelného. Kurgan Connora smrtelně zraní, ale další MacLeodi mu zabrání v setnutí Connorovy hlavy. Když se Connor ze svého zranění druhý den zotaví, klan ho obviní z čarodějnictví a vyžene ho z vesnice.
Connor MacLeod se stane kovářem v Glen Coe, kde se ožení s Heather (Beatie Edney). V roce 1541 ho vyhledá jiný, mnohem starší Nesmrtelný, který se sám představí jako Juan Sanchez Villa-Lobos Ramírez (Sean Connery). Vysvětlí mu, že bolest, kterou pocítil při setkání s ním i s Kurganem je Oživení, které nutí Nesmrtelné bojovat jeden proti druhému. Ramírez Connora vycvičí v boji s mečem, zasvětí ho do pravidel světa Nesmrtelných a jejich prastarého zápasu mezi nimi. Nesmrtelní mohou zemřít jen oddělením hlavy od zbytku těla a jejich vzájemné souboje jsou zakázány na svaté půdě. Až bude zbývat jen hrstka Nesmrtelných, zúčastní se Střetnutí, na jehož konci „může zůstat jen jeden“, který jako vítěz získá Odměnu. Pokud by Odměnu získal zlý Kurgan, byl by to konec dosavadního světa. Později Ramírez také Connorovi řekne, že jeho španělské jméno je jen jedním z mnoha jmen, která již nesl. Toto jméno má z doby, kdy byl hlavním metalurgem krále Karla V., původem je však Egypťan. K boji používá katanu, kterou mu vyrobil Masamune v Japonsku v roce 593 před n. l. Masamune, otec princezny Shakiko, Ramírezovy třetí ženy, byl geniální kovář, který ve výrobě mečů předstihl svoji dobu. Ramírez Connora přesvědčuje, aby opustil Heather, protože jako Nesmrtelný nemůže mít děti a protože jí uvidí stárnout a umírat. To však Connor odmítne.
Jednoho dne, když Connor není doma, přijede Kurgan. V souboji zabije Ramíreze a znásilní Heather, o níž si však myslí, že je to Ramírezova žena. Heather Connorovi o znásilnění neřekne, dozví se to až v roce 1985, když se Kurgan vysmívá Ramírezově památce. Connor zůstane s Heather až do její smrti. Po pohřbu spálí jejich dům a cestuje po celém světě, až se nakonec usadí v Americe. Z jiných dob je ve filmu ukázána epizoda z 18. století, kdy se opilý Connor v Bostonu účastní souboje, v němž se opakovaně nechá probodávat mečem od muže, jehož jako manžela zneuctil. Dále v době druhé světové války zastřelí nacistického důstojníka a zachrání mladou dívku Rachel, které musí odhalit, že je nesmrtelný. Postupem času se z Connora stává zahořklý a cynický muž.
V New Yorku roku 1985 se odehrává závěrečná série soubojů v rámci Střetnutí zbývající hrstky Nesmrtelných. V této době Connor žije pod identitou obchodníka se starožitnostmi jménem Russel Edwin Nash, pro kterého pracuje zestárlá Rachel. V úvodní scéně filmu Connor v souboji v garážích Madison Square Garden Ramírezovou katanou zabije svého protivníka Imana Fasila. Když ho policie, která již vyšetřuje několik úmrtí stětím hlavy, zadrží v blízkosti místa činu bezprostředně po souboji, podezřívá ho ze spáchání této i předcházejících podobných vražd. Pro nedostatek důkazů ho však musí propustit, ale zůstává jejich hlavním podezřelým. Soudní znalkyně Brenda Wyatt (Roxanne Hart), která je expertkou na historické meče, na místě činu nalezne úlomky z meče starého více než 2000 let. Kvůli svým vědeckým zájmům chce takový meč objevit, a proto se o podezřelého Connora zajímá nad rámec svých povinností vůči policii. Při jeho sledování je svědkem souboje s Kurganem alias Victorem Krugerem, který je však přerušen policií. Brenda také odhalí nesrovnalosti v Connorově současné i dřívějších identitách. Pod tíhou Brendiných důkazů jí Connor o sobě řekne pravdu a zjistí, že se oba do sebe zamilovali. Později se podezřelým z vražd spáchaných useknutím hlavy stává Kurgan, který nakonec unese Brendu, aby Connora donutil k finálnímu souboji. Connorovi se (s malou Brendinou pomocí) podaří svého soupeře porazit a získá Odměnu, která spočívá ve smrtelnosti, ve schopnosti mít děti a v daru telepatie a empatie, pomocí kterých může komunikovat a ovlivňovat nejmocnější a nejchytřejší lidi planety. Do svého nového života Connor vstupuje po boku Brendy.

DABING
1. DABING: (VHS - Horal)
V českém znění: Bedřich Šetena - Christopher Lambert (Connor MacLeod), Jiří Zavřel - Sean Connery (Juan Sanchez Villa-Lobos Ramirez + více rolí), Petr Pospíchal - Clancy Brown (Kurgan + více rolí), Jan Pohan - Alan North (poručík Frank Moran + více rolí), Jaroslav Kaňkovský - Jon Polito (detektiv Walter Bedsoe + více rolí), Alena Procházková - Roxanne Hart (Brenda J. Wyattová + více rolí), Ljuba Krbová - Beatie Edney (Heather MacLeodová).
Dialogy a režie českého znění: Jan Moravec
Vyrobilo: Filmové studio Barrandov dabing pro Lucernafilm video 1990

2.DABING (VHS - Highlander)
V českém znění: Pavel Soukup - Christopher Lambert (Connor MacLeod), Dagmar Čárová - Roxanne Hart (Brenda J. Wyattová), Jiří Klem - Clancy Brown (Kurgan), Bohuslav Kalva - Sean Connery (Juan Sanchez Villa-Lobos Ramirez), Petr Oliva, David Prachař.
Překlad: Jan Dražan
Produkce: Ladislav Dražan a Helena Tipková
Režie: Jiří Svoboda
Vyrobila: Firma Heletip pro Golden Crown 1993

3.DABING (HBO - Highlander)
V českém znění: Pavel Soukup, Jarmila Švehlová, Karel Chromík, Petra Hanžlíková, Pavel Šrom, Jiří Prager, Alena Procházková, Jana Pecková, Jan Pohan
Překlad: Jakub Sitár
Produkce: Evelyna Vrbová
Zvuk: Antonín Kravka
Dialogy a režie: Jiří Ptáček
Vyrobilo: LS Productions v AK Studiu pro HBO, 1995

4.DABING (TV Nova, DVD - Highlander)
V českém znění: Jiří Štěpnička - Christopher Lambert (Connor MacLeod), Vladimír Brabec - Sean Connery (Juan Sanchez Villa-Lobos Ramirez), Simona Postlerová - Roxanne Hart (Brenda J. Wyattová), Ernesto Čekan - Clancy Brown (Kurgan), Luděk Čtvrtlík - James Cosmo (Angus MacLeod), Bohuslav Kalva - Alan North (Frank Moran), Jitka Moučková - Beatie Edney (Heather MacLeod), Svatopluk Schuller - Edward Wiley (Garfield), Marcel Rošetzký - Billy Hartman, Hugh Quarshie (Dugal MacLeod, Sunda Kastagir), Karel Richter - Gordon Sterne (Dr. Willis Kenderly), Regina Řandová, Petr Gelnar, David Schneider, Markéta Zárubová, Lucie Trmíková, Kristýna Valová, Vladimír Kudla (titulky) a další.
Překlad: David Záleský
Zvuk: Jaroslav Novák
Produkce: Martin Kot
Dialogy a Režie:Marek Tomažič
Vyrobila: Česká produkční 2000, a.s. pro CET 21, spol. s.r.o. 2004

Premiéra ČR: 1.1.1988
Premiéra USA: 7.3.1986 20th Century Fox
Premiéra Velká Británie: 29.8.1086
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.1.1990 (VHS) Lucernafilm Video
Poprvé na DVD: 1.12.2005 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 19.10.2011 Magic Box

Tržby v ČR - Kč Tržby celkem - $ 23 700 000
Náklady (Rozpočet) - $ 16 000 000

FILMY V SÉRII
Highlander (originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/034/
USA / Velká Británie, Akční / Fantasy, 1986
Režie: Russell Mulcahy, Hrají: Christopher Lambert, Roxanne Hart

Highlander 2 - Síla kouzla (originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/035/
Velká Británie / Francie, Akční / Sci-Fi, 1991
Režie: Russell Mulcahy, Hrají: Christopher Lambert, Virginia Madsen

Highlander 3 (originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/043/
Kanada / Francie, Fantasy / Sci-Fi, 1995
Režie: Andrew Morahan, Hrají: Christopher Lambert, Mario Van Peebles

Highlander 5 (originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/047/
USA, Dobrodružný / Fantasy, 2007
Režie: Brett Leonard, Hrají: Adrian Paul, Thekla Reuten
 
Tvůrci a herci
Russell Mulcahy (Režie), Peter S. Davis (Produkce), William N. Panzer (Produkce), Michael Kamen (Hudba), Gerry Fisher (Kamera), Peter Honess (Střih), Diane Dimeo (Casting), Anne Henderson (Casting), Michael McLean (Casting), Allan Cameron (Scénografie), Ian Whittaker (Scénografie), James Acheson (Kostýmy), Don J. Bassman (Zvuk), Kevin F. Cleary (Zvuk), Clive Pendry (Zvuk), Hugh Strain (Zvuk), Geoffrey Portass (Masky), Gregory Widen (Scénář), Larry Ferguson (Scénář), Peter Bellwood (Scénář), Christopher Lambert (Herec), Roxanne Hart (Herec), Clancy Brown (Herec), Sean Connery (Herec), Beatie Edney (Herec), Alan North (Herec), Jon Polito (Herec), Sheila Gish (Herec), Hugh Quarshie (Herec), James Cosmo (Herec), Celia Imrie (Herec), Ron Berglas (Herec), Terry 'Bam Bam' Gordy (Herec), James McKenna (Herec), Peter Diamond (Herec), Harry Fielder (Herec), Gordon Sterne (Herec), Christopher Malcolm (Herec), Peter Banks (Herec), Louis Guss (Herec), Peter Hanlon (Herec), Damien Leake (Herec), Ian Tyler (Herec), Anthony Mannino (Herec), Billy Hartman (Herec), Buckley Norris (Herec), Sam Douglas (Herec),
 
1986/111/USA, Velká Británie/Akční, Fantasy, Dobrodružný
 
Zajímavost k filmu
- Celosvětová premiéra proběhla v lednu 1986 na Avoriaz Fantastic FF (Francie).
- Kurgan (Clancy Brown)pronese v kostele větu: " Je lepší shořet než vyhasnout,"   touto větou je znám půkopník grunge a frontman kapely Nirvana Kurt Cobain.
- Hudební skupina Queen nahrála k filmu písně „Princess of the Universe“, „It´s a kind of Magic“, „Don´t lose your head“ a „Who Wants to live forever“.
- Většina záporných hrdinů, se kterými Connor MacLeod (Christopher Lambert) bojoval v tomto i dalších dílech série, má jméno začínající písmenem K. V prvním filmu to byl Kurgan (Clancy Brown), v pokračování Katana (Michael Ironside), ve třetím díle Kane (Mario Van Peebles) a ve čtvrtém Kell (Bruce Payne).
- K filmu byly později natočeny čtyři pokračování, které však nejsou uspořádány chronologicky. Kdyby měly být seřazeny do pořadí, ve kterém se příběh odehrává, následovaly by dále snímky Highlander 3 (1994), Highlander 2 - Síla kouzla (1991), Highlander: Zúčtování (2000) a Highlander: Zúčtování (2000).
- V roce 2012 se objevili zprávy, že se chystá reboot série s tím, že roli Connora McLauda by měl zahrát Ryan Reynolds.
- Clancy Brown nejdříve odmítl roli Kurgana, protože byl přesvědčen, že protézy, které bude nosit ke konci filmu mu způsobí alergické zdravotní problémy.
- Natáčelo se ve Skotsku, Anglii a americkém New Yorku, a to od dubna do srpna roku 1985.
- V jedné z nepoužitých scén si Lambert zapoměl sundat brýle.
- Všechny scény se Seanam Connerym byly kvůli vytíženosti protagonisty natočeny během jediného týdne.
- Mnoho vystřiženého materiálu bylo zničena při požáru.
- Evpropská verze filmu je o 8 minut delší a obsahuje scény, které se v té americké nevyskytují.
- Christopher Lambert má tak špatný zrak, že mu ani kontaktní čočky nepomáhají. Při scénách, kdy nenosil brýle, pracoval téměř slepý, což vedlo k řadám nehod.
- Oba hlavní mužské představitele spojuje postava Raydena z titulu Mortal Kombat. Clancy Brown mu propůjčil hlas v animované sérii Mortal Kombat: Defenders of the Realm (od r. 1995), Christopher Lambert ho ztvárnil v hrané verzi Mortal Kombat (1995).
- Jiskření mečů při soubojích se docílilo jejich připojením k autobaterii. Jeden meč byl připojen k mínusu, druhý k plusu - když se meče dotkly, přeskočil elektrický oblouk.
- V titulní roli Connora MacLeoda se mohl objevit Mickey Rourke.
- Christopher Lambert se de facto angličtinu teprve učil, když přijal roli. Jeho jediná předchozí role v anglicky mluvícím filmu byla v Tarzanovi, kde však pronesl jen několik slov.
- Souboj Ramireze s Kurganem se natáčel na známém skotském hradě Eilean Donan, který se nachází na severozápadním cípu Skotska, nedaleko od Isle of Skye. Přestože samotný hrad na tomto místě stál už od 13. století, v r. 1719 byl kompletně zničen a znovu postaven (tedy tak jak jej známe z filmu) byl až v r. 1932. Dnes je Eilean Donan ve vlastnictví rodiny MacRae.
- Britská rocková skupina Marillion, ktorá práve slávila úspech so svojím albumom „Misplaced Childhood“ (1985) dostala ponuku nahrať soundtrack. Avšak odmietla to, pretože bola zaneprázdnená svojím svetovým turné. Neskôr sa jej gitarista, Steve Rothery, vyjadril, že toto rozhodnutie bola poriadna hlúposť.
- Úloha Connora MacLeoda bola ponúknutá Marcovi Singerovi, ktorý bol však pracovne vyťažený. Rovnakú ponuku dostal aj Mickey Rourke, ten ju však odmietol.
 
Odkazy