Lví král / The Lion King (2019/118/USA/Animovaný, Dobrodružný, Drama, Rodinný, Muzikál) 77% -Blu-ray-
21.12.2022 02:13
JEDNOU VĚTOU
„Snímek Lví král se odehrává v africké savaně, kde se narodil budoucí panovník všeho živého. Avšak ne všichni se z malého Simby radují."
OBSAH
Snímek Lví král od studia Disney, jenž režíroval Jon Favreau (Kniha džunglí), se odehrává v africké savaně, kde se narodil budoucí panovník všeho živého. Malý lví princ Simba zbožňuje svého otce, lvího krále Mufasu, a připravuje se na svou budoucí vládu. Avšak ne všichni se z malého Simby radují. Mufasův bratr Scar, původní následník trůnu, spřádá své vlastní, temné plány. Souboj o Lví skálu plný intrik, dramat a po nečekané tragédii skončí Simbovým vyhnanstvím. Za pomoci dvou nových přátel musí Simba dospět a stát se tím, kým je mu souzeno být.(Falcon)
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Jon Favreau se asi pro novou animační technologii doslova nadchnul, protože po krásné Knize džunglí se pustil do neméně úžasného Lvího krále. A i když je příběh známý a hudba tisíckrát přehrávaná, ale stále úchvatná, něčím mě tento remake přeci jen zaujal. A je to právě ta technologie, při které mám pocit, jak kdyby v tom prostředí buše chodili doslova živí tvorové. Až mě při sledování tohoto filmu zaděsilo pomyšlení, aby děti za několik století nekoukali na podobné filmy a neříkali si, jak úžasný svět jsme tu dřív měli... (Malarkey) 4*
U nového Lvího krále jsem se cítil stejně nekomfortně jako při sledování přírodopisných dokumentů s komentářem legračně imitujícím „hlasy“ zvířat. Zároveň jde o film nepřiměřeně dlouhý (a zdlouhavý), hodně temný (hyeny by se mohly přihlásit na casting do hororu) a upovídaný, čili nepříliš vhodný pro menší diváky, kteří by mluvící faunu docenili nejspíš. Hodně mě bavila kamera Caleba Deschanela, přizpůsobující se hledisku postav, a jedna scéna beze slov, zahrnující odyseu hovnivála s kuličkou žirafího trusu, ale jinak převažoval nedobrý pocit nepatřičnosti. Když vidíte, jak si fotorealisticky animované (a mluvící) prase bradavičnaté s (mluvící) surikatou ochočí (mluvící) lvíče a udělají z něj entomofága, je to spíš znepokojivé než vtipné nebo roztomilé. Zatímco originál mě dodneška dokáže dojmout, z rebootu se mi chci brečet akorát při představě, že půjde o obrovský komerční hit a Disney bude dál chrlit takto prázdné, bezpohlavní, absolutně ničím nepřekvapující předělávky svých úspěšných filmů. Kniha džunglí měla větší spád, přesvědčivější postavy, původní film jen nekopírovala, ale smysluplně rozvíjela. Byla v něčem jedinečná, Lví král je jen bezduchá atrapa, technologicky možná dokonalá, ale umělecky skoro bezcenná. 50% (Matty) 2*
Předělávky holt frčí, ať se nám to líbí nebo ne. A občas se děsím, co přijde příště, protože často je to tak, že jsem na většinu obdobných předělávek prakticky hned zapomněl. Tenhle až doslovný remake nehodlá nic měnit, trocha přidaného materiálu jen protahuje původní scény, jde tak vyšlapanou cestou, jen je po technické stránce na jednu velkou poklonu. Gesta ve tvářích šelem, chlupy na jejich hřívách. Dokonalost. Otázkou zůstává, jestli to naopak neškodí příběhu, protože animáku leccos odpustíme, jenže tohle už svou technickou bezvadností vypadá prakticky jako dokument o afrických šelmách. Příběh zůstává: moudrý lev Musafa vychovává budoucího vládce Simbu, jeho strýce štve, že nejhezčí lvice nečechrá kožich jemu a že sám nezískal trůn, přichystá past, král umírá, lvíče prchá a zbytek smečky začíná pod novou vládou trpět. Předělávat něco, co bylo a je pro mnohé takřka bez chyby, je potíž. Výsledek má skvělou kameru, řadu milých scén i solidně akční finále. Ale že je to jinak krapet prázdné a ničím nepřekvapující, je taky pravda. (castor) 4*
VELKÁ RECENZE
Já vám pořád nevím, co si mám myslet o disneyovské snaze předělávat klasické animáky do hrané podoby. Na jednu stranu si studio zaslouží obdiv za to, jak moc úspěšné blockbustery to jsou (pokud to někdo za kamerou vyloženě nepodělá), na druhou si pořád nejsem jistý, jestli je svět potřebuje. Knihu džunglí a Aladina jsem si užil, Popelka a Kráska a zvíře jsou celkem fajn, Dumbo stojí za prd, Púa jsem neviděl a na zbytek prakticky zapomněl. A že bych se nějak zvlášť těšil na Mulan, Malou mořskou vílu nebo Lady a Trampa, to taky říct nemůžu. Na druhou stranu dokud to sype, bude podobnými projekty Disney zásobovat kina dál. Lví král měl ambice být v téhle společnosti CGI remaků starých animáků číslem jedna. Natočil ho Jon Favreau, který má na kontě i zmíněnou Knihu džunglí, film je plný zvířátek a navíc patří původní verze mezi ty vůbec nejpopulárnější disneyovky. Podle tržeb to vypadá, že účetní můžou otevřít šampus, ale diváci? Tam už se to trošku komplikuje.
Co se příběhu týče, zůstává všechno při starém. Lev Mufasa vládne moudře a spravedlivě celé savaně, vychovává malého potomka Simbu a vrásky mu přidělává jen jeho bratr Scar, který má špatné spaní z toho, že Mufasa získal trůn a ještě sbalil nejhezčí lvici v okolí. Jinak je ovšem všechno víceméně fajn. Simba vyrůstá, začíná zlobit, ale pokud půjde všechno tak, jak má, jednou bude dobrý král i z něj. Jenže podle plánu všechno nejde. Scar se rozhodne nachystat past, zabije bratra a Simbu vyžene do divočiny. Zmocní se trůnu a hodlá si to pořádně užít. Simba však přežil, v péči afrických zevláků Timona a Pumby vyrostl a i když zpočátku nemá ani trochu zájem vracet se domů a přihlásit se o místo vládce, nakonec se rozhodne to přeci jen udělat. Chce zpátky trůn, na který má právo, a také si se strejdou vyříkat pár věcí...
Ano, příběhově všechno zůstává naprosto stejné. U Disneyho nechtěli nic měnit. Proč taky, původně to totiž fungovalo skvěle. I nový Lví král je příběh plný emocí a z toho, jak jsem viděl v kině kolem sedící děti, tak na ně nová verze funguje stejně dobře jako na mě kdysi originál. Favreau umí dávkovat humor i napětí, chvilku nechává vyblbnout Timona a Pumbu nebo hrdiny zpívat nějakou pecku, aby o pár scén později naservíroval divákům velkolepou akční scénu nebo osudové drama. Ten příběh a ti hrdinové jsou prostě stejně dobří jako před pětadvaceti lety. A tehdy byli sakra dobří!
Lví král se nepokouší hledat nové cesty a zkrátka sází na to, co zabralo minule, co dospělí diváci a znalci originálu chtějí vidět a co na jejich potomky zabere stejně dobře jako kdysi na ně samotné. Má tedy vůbec nová verze v téhle podobě smysl? Samozřejmě, že má. Ideálně totiž oslovuje dvě divácké generace - ta nejmladší ho vidí poprvé, ta o čtvrt století starší si ho užívá kvůli tomu, že v ní najdou přesně to, co se jim líbilo na té staré. A v kině si to tak užijí rodiče s dětmi na sto procent. Zní to hezky, je tu však jeden problém.
Krásně se na to kouká a fakt to celé vypadá neuvěřitelně realisticky. Tedy až do okamžiku, kdy zvířata začnou mluvit nebo zpívat. Pak je to spíš divné a v některých momentech skoro až směšné nebo děsivé (flashback se zpomalenou smrtí Mufasy byl docela creepy). V Knize džunglí zvířata také mluvila, v Kráse a zvířeti mluvily i hodiny nebo konvice, ale v obou filmech byly i lidé a ti normálně hráli. Rozumím, že rozhovor malého kluka, který se uprostřed džungle vybavuje s medvědem s hlasem Billa Murraye, není zrovna realistická scéna, ovšem právě tohle mám na mysli. Všechny ostatní disneyovky i díky lidským hercům a CGI zvířatům/konvím působily jako pohádky a u pohádky nesmysly člověk moc neřeší. Lví král je jen o zvířatech, navíc o takových, která nejsou extra přestylizovaná, ale hyperrealistická. A mluví. A vypadá to podivně. Celé to působí zoufale uměle a snaha tvářit se co nejvíc skutečně výsledku paradoxně ubližuje. Jednoduše proto, že mluvící lev zkrátka reálný není a nemá smysl mě přesvědčovat, že je.
Příběh Lvího krále je asi nejvážnější z disneyovek, které se dočkaly CGI verze, naneštěstí nikomu nedošlo, že ukecaná a rozezpívaná fauna může vypadat zajímavě a zábavně v animáku, ale ne u takhle pojatého vyprávění. Animáku člověk odpustí ledasco, jeho základem je, že se tam může dít cokoliv. Jakmile ovšem film vypadá jako dokument o africké přírodě, ve kterém občas nějaký lev zpívá, tak to prostě úplně nefunguje. Snaha o co nejrealističtější vizuál je paradoxně tou největší výhodou i nevýhodou celého nového Lvího krále.
Ale dětem se líbit bude a tohle je nezajímá, takže na to s nimi klidně běžte.
PODROBNÝ POPIS FILMU
Ve Lví říši vládne zvířatům spravedlivý král Mufasa, kterému se narodí jeho první syn, lvíček Simba. Mufasův zákeřný bratr Scar se chce stát králem a tak vymýšlí různé plány, jak se Mufasy a Simby zbavit. Simba je Scarem úmyslně naváděn do nebezpečí, ačkoliv nemá tušení, že za tím stojí právě Scar. Ve sloním hřbitově Simbu a jeho kamarádku Nalu málem roztrhají hyeny, které Scarovi slouží.
Později Scar za pomoci těchto hyen splaší stádo pakoňů, které se řítí kaňonem na Simbu. Mufasa se ho vydá zachránit, což se mu povede, a sám šplhá na skálu, aby se zachránil. Na vrcholu však čeká Scar a shodí jej do kaňonu, takže Mufasa zemře pod kopyty pakoňů.
Simba utíká, protože mu Scar namluvil, že je to jeho vina. Zachrání jej Pumba, prase bradavičnaté, a jeho kamarád Timon, což je malá surikata. Ti žijí s jinými zvířaty podle hakuna matata, což znamená "netrap se", a tímto přístupem naučí se chovat i Simbu. Ten pak u nich prožívá bezstarostný život a dospívá v silného lva.
Mezitím Lví říši kraluje Scar, ale jeho vláda ji zcela ničí. Scar s hyenami loví kolik se jim zachce, a jednou kvůli tomu že s ním Sarabi nechtěla jíst, zavedl nové pravidlo, to zní že : lvi tentokrát budou jíst po hyenách. Nala to už nesnese a jednu noc se vydá hledat pomoc, kde při své výpravě narazí na Simbu. Zamilují se do sebe a Nala jej přesvědčuje, aby se vrátil a ujal se vlády, ale Simba to odmítá. Potom však Mufasův přítel Rafiki Simbovi připomene, že je Mufasův syn a jediný pravý král. Simba se vrátí se Scara svrhnout.
Scar se pokusí Simbu zastrašit připomínkou toho, že Simba že může za smrt Mufasy. Přitom je však donucen prozradit, že on sám Mufasu zabil. Vypukne bitva mezi hyenami, které uznávají Scara, a lvicemi, které za krále pokládají Simbu. Lvice nakonec zvítězí a Scar dostává od Simby milost, ale vzápětí je roztrhán hyenami.
Země se opět zazelená a Simba s Nalou oslavují narození potomka Kopy.
Postavy a obsazení
• JD McCrary - mladý Simba
• Donald Glover - Simba
• Seth Rogen - Pumbaa
• Chiwetel Ejiofor - Scar
• Alfre Woodard - Sarabi
• Billy Eichner - Timon
• John Kani - Rafiki
• John Oliver - Zazu
• Beyoncé Knowles-Carter - Nala
• James Earl Jones - Mufasa
• Shahadi Wright Joseph - mladá Nala
Ocenění
Academy Awards
2020 - Vizuální efekty (nominace)
Golden Globes
2020 - Nejlepší animovaný film (nominace)
2020 - Nejlepší originální píseň (nominace)
The Saturn Awards
2021 - Nejlepší fantasy (nominace)
2021 - JD McCrary (Nejlepší mladistvý herecký výkon) (nominace)
2021 - Ken Egly, Robert Legato (Nejlepší speciální efekty) (nominace)
British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
2020 - Vizuální efekty (nominace)
Critics Choice Awards
2020 - Nejlepší píseň (nominace)
2020 - Nejlepší vizuální efekty (nominace)
DABING
V českém znění: Jan Šťastný - Chiwetel Ejiofor (Scar), Otakar Brousek - John Oliver (Zazu), Miroslav Etzler - James Earl Jones (Mufasa), Jiří Knot - John Kani (Rafiki), Dagmar Havlová - Alfre Woodard (Sarabi), Filip Vlastník - JD McCrary (Mladý Simba), Nela Primasová - Shahadi Wright Joseph (Mladá Nala), Radka Přibyslavská - Penny Johnson Jerald (Sarafina), Jan Dolanský - Keegan-Michael Key (Kamari), Tomáš Racek - Eric André (Azizi), Máša Málková - Florence Kasumba (Shenzi), David Novotný - Seth Rogen (Pumbaa), Ondřej Brousek - Billy Eichner (Timon), Nikola Votočková - Amy Sedaris (Perlička), Martin Písařík - Chance the Rapper (Komba), Adam Ipser - Josh McCrary (Bércoun), Jan Kopečný - Donald Glover (Simba), Aneta Krejčíková - Beyoncé (Nala), Jan Maxián - Phil LaMarr (Impala), Matouš Ruml - J. Lee (Hyena), Gauthier Battoue, Linda Finková, Fanny Fourquez, Claire Guyot, Jaromír Holub, Marek Hrazdil, Dušan Kollár, Linda Křišťálová, Tereza Martinková, Lucie Novotná, Benjamin Penamaria, Petr Ryšavý, Radek Seidl, Lada Soukupová, Naďa Wepperová
Písně / zpěv:
„Život proudí v nás“ – Marcela Březinová a sbor
„Já toužím být brzy král“ - Filip Vlastník, Šimon Fikar, Nela Primasová, Otakar Brousek a sbor
„Připraven“ - Jan Šťastný, Dušan Kollár a sbor
„Hakuna Matata“ - Ondřej Brousek, Tomáš Trapl, David Novotný, Filip Vlastník, Šimon Fikar, Jan Kopečný
„Lev dnes v noci spí“ – Ondřej Brousek, Tomáš Trapl
„Vím, že nám noc lásku dá“ - Ondřej Brousek, Tomáš Trapl, David Novotný, Tereza Černochová, Jan Kopečný
„Přilét hlas“ - Tereza Černochová a sbor
„Buďte host“ - Ondřej Brousek
Překlad: Vojtěch Kostiha
Texty písní: Eduard Krečmar, Pavel Cmíral
Asistent režie a produkce: Marek Hrazdil
Zvuk a střih zvuku: Guillermo Teillier
Střihová spolupráce: David Tomášek
Výsledný mix: Shepperton International
Hudební režie: Jan Maxián
Dialogy a režie českého znění: Vladimír Žďánský
Vyrobilo: Studio Virtual® v roce 2019
Premiéra ČR: 18.0.2019 Falcon
Premiéra USA: 19.7.2019 Walt Disney US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 27.11.2019 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 27.11.2019 Magic Box
Tržby v ČR - Kč 65 752 917
Tržby celkem - $ 1 646 066 191
Návštěvnost v ČR 437 361
Náklady (Rozpočet) - $ 260 000 000
BONUSY (Blu-ray)
• Úvodní slovo režiséra Jona Favreaua
• Audio komentář
• Zpívejte si s filmem
• Cesta ke Lvímu králi
• Scéničtější scény
• Hudební videa
• Výběr písní
• Chraň Lví zemi
„Snímek Lví král se odehrává v africké savaně, kde se narodil budoucí panovník všeho živého. Avšak ne všichni se z malého Simby radují."
OBSAH
Snímek Lví král od studia Disney, jenž režíroval Jon Favreau (Kniha džunglí), se odehrává v africké savaně, kde se narodil budoucí panovník všeho živého. Malý lví princ Simba zbožňuje svého otce, lvího krále Mufasu, a připravuje se na svou budoucí vládu. Avšak ne všichni se z malého Simby radují. Mufasův bratr Scar, původní následník trůnu, spřádá své vlastní, temné plány. Souboj o Lví skálu plný intrik, dramat a po nečekané tragédii skončí Simbovým vyhnanstvím. Za pomoci dvou nových přátel musí Simba dospět a stát se tím, kým je mu souzeno být.(Falcon)
FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Jon Favreau se asi pro novou animační technologii doslova nadchnul, protože po krásné Knize džunglí se pustil do neméně úžasného Lvího krále. A i když je příběh známý a hudba tisíckrát přehrávaná, ale stále úchvatná, něčím mě tento remake přeci jen zaujal. A je to právě ta technologie, při které mám pocit, jak kdyby v tom prostředí buše chodili doslova živí tvorové. Až mě při sledování tohoto filmu zaděsilo pomyšlení, aby děti za několik století nekoukali na podobné filmy a neříkali si, jak úžasný svět jsme tu dřív měli... (Malarkey) 4*
U nového Lvího krále jsem se cítil stejně nekomfortně jako při sledování přírodopisných dokumentů s komentářem legračně imitujícím „hlasy“ zvířat. Zároveň jde o film nepřiměřeně dlouhý (a zdlouhavý), hodně temný (hyeny by se mohly přihlásit na casting do hororu) a upovídaný, čili nepříliš vhodný pro menší diváky, kteří by mluvící faunu docenili nejspíš. Hodně mě bavila kamera Caleba Deschanela, přizpůsobující se hledisku postav, a jedna scéna beze slov, zahrnující odyseu hovnivála s kuličkou žirafího trusu, ale jinak převažoval nedobrý pocit nepatřičnosti. Když vidíte, jak si fotorealisticky animované (a mluvící) prase bradavičnaté s (mluvící) surikatou ochočí (mluvící) lvíče a udělají z něj entomofága, je to spíš znepokojivé než vtipné nebo roztomilé. Zatímco originál mě dodneška dokáže dojmout, z rebootu se mi chci brečet akorát při představě, že půjde o obrovský komerční hit a Disney bude dál chrlit takto prázdné, bezpohlavní, absolutně ničím nepřekvapující předělávky svých úspěšných filmů. Kniha džunglí měla větší spád, přesvědčivější postavy, původní film jen nekopírovala, ale smysluplně rozvíjela. Byla v něčem jedinečná, Lví král je jen bezduchá atrapa, technologicky možná dokonalá, ale umělecky skoro bezcenná. 50% (Matty) 2*
Předělávky holt frčí, ať se nám to líbí nebo ne. A občas se děsím, co přijde příště, protože často je to tak, že jsem na většinu obdobných předělávek prakticky hned zapomněl. Tenhle až doslovný remake nehodlá nic měnit, trocha přidaného materiálu jen protahuje původní scény, jde tak vyšlapanou cestou, jen je po technické stránce na jednu velkou poklonu. Gesta ve tvářích šelem, chlupy na jejich hřívách. Dokonalost. Otázkou zůstává, jestli to naopak neškodí příběhu, protože animáku leccos odpustíme, jenže tohle už svou technickou bezvadností vypadá prakticky jako dokument o afrických šelmách. Příběh zůstává: moudrý lev Musafa vychovává budoucího vládce Simbu, jeho strýce štve, že nejhezčí lvice nečechrá kožich jemu a že sám nezískal trůn, přichystá past, král umírá, lvíče prchá a zbytek smečky začíná pod novou vládou trpět. Předělávat něco, co bylo a je pro mnohé takřka bez chyby, je potíž. Výsledek má skvělou kameru, řadu milých scén i solidně akční finále. Ale že je to jinak krapet prázdné a ničím nepřekvapující, je taky pravda. (castor) 4*
VELKÁ RECENZE
Já vám pořád nevím, co si mám myslet o disneyovské snaze předělávat klasické animáky do hrané podoby. Na jednu stranu si studio zaslouží obdiv za to, jak moc úspěšné blockbustery to jsou (pokud to někdo za kamerou vyloženě nepodělá), na druhou si pořád nejsem jistý, jestli je svět potřebuje. Knihu džunglí a Aladina jsem si užil, Popelka a Kráska a zvíře jsou celkem fajn, Dumbo stojí za prd, Púa jsem neviděl a na zbytek prakticky zapomněl. A že bych se nějak zvlášť těšil na Mulan, Malou mořskou vílu nebo Lady a Trampa, to taky říct nemůžu. Na druhou stranu dokud to sype, bude podobnými projekty Disney zásobovat kina dál. Lví král měl ambice být v téhle společnosti CGI remaků starých animáků číslem jedna. Natočil ho Jon Favreau, který má na kontě i zmíněnou Knihu džunglí, film je plný zvířátek a navíc patří původní verze mezi ty vůbec nejpopulárnější disneyovky. Podle tržeb to vypadá, že účetní můžou otevřít šampus, ale diváci? Tam už se to trošku komplikuje.
Co se příběhu týče, zůstává všechno při starém. Lev Mufasa vládne moudře a spravedlivě celé savaně, vychovává malého potomka Simbu a vrásky mu přidělává jen jeho bratr Scar, který má špatné spaní z toho, že Mufasa získal trůn a ještě sbalil nejhezčí lvici v okolí. Jinak je ovšem všechno víceméně fajn. Simba vyrůstá, začíná zlobit, ale pokud půjde všechno tak, jak má, jednou bude dobrý král i z něj. Jenže podle plánu všechno nejde. Scar se rozhodne nachystat past, zabije bratra a Simbu vyžene do divočiny. Zmocní se trůnu a hodlá si to pořádně užít. Simba však přežil, v péči afrických zevláků Timona a Pumby vyrostl a i když zpočátku nemá ani trochu zájem vracet se domů a přihlásit se o místo vládce, nakonec se rozhodne to přeci jen udělat. Chce zpátky trůn, na který má právo, a také si se strejdou vyříkat pár věcí...
Ano, příběhově všechno zůstává naprosto stejné. U Disneyho nechtěli nic měnit. Proč taky, původně to totiž fungovalo skvěle. I nový Lví král je příběh plný emocí a z toho, jak jsem viděl v kině kolem sedící děti, tak na ně nová verze funguje stejně dobře jako na mě kdysi originál. Favreau umí dávkovat humor i napětí, chvilku nechává vyblbnout Timona a Pumbu nebo hrdiny zpívat nějakou pecku, aby o pár scén později naservíroval divákům velkolepou akční scénu nebo osudové drama. Ten příběh a ti hrdinové jsou prostě stejně dobří jako před pětadvaceti lety. A tehdy byli sakra dobří!
Lví král se nepokouší hledat nové cesty a zkrátka sází na to, co zabralo minule, co dospělí diváci a znalci originálu chtějí vidět a co na jejich potomky zabere stejně dobře jako kdysi na ně samotné. Má tedy vůbec nová verze v téhle podobě smysl? Samozřejmě, že má. Ideálně totiž oslovuje dvě divácké generace - ta nejmladší ho vidí poprvé, ta o čtvrt století starší si ho užívá kvůli tomu, že v ní najdou přesně to, co se jim líbilo na té staré. A v kině si to tak užijí rodiče s dětmi na sto procent. Zní to hezky, je tu však jeden problém.
Krásně se na to kouká a fakt to celé vypadá neuvěřitelně realisticky. Tedy až do okamžiku, kdy zvířata začnou mluvit nebo zpívat. Pak je to spíš divné a v některých momentech skoro až směšné nebo děsivé (flashback se zpomalenou smrtí Mufasy byl docela creepy). V Knize džunglí zvířata také mluvila, v Kráse a zvířeti mluvily i hodiny nebo konvice, ale v obou filmech byly i lidé a ti normálně hráli. Rozumím, že rozhovor malého kluka, který se uprostřed džungle vybavuje s medvědem s hlasem Billa Murraye, není zrovna realistická scéna, ovšem právě tohle mám na mysli. Všechny ostatní disneyovky i díky lidským hercům a CGI zvířatům/konvím působily jako pohádky a u pohádky nesmysly člověk moc neřeší. Lví král je jen o zvířatech, navíc o takových, která nejsou extra přestylizovaná, ale hyperrealistická. A mluví. A vypadá to podivně. Celé to působí zoufale uměle a snaha tvářit se co nejvíc skutečně výsledku paradoxně ubližuje. Jednoduše proto, že mluvící lev zkrátka reálný není a nemá smysl mě přesvědčovat, že je.
Příběh Lvího krále je asi nejvážnější z disneyovek, které se dočkaly CGI verze, naneštěstí nikomu nedošlo, že ukecaná a rozezpívaná fauna může vypadat zajímavě a zábavně v animáku, ale ne u takhle pojatého vyprávění. Animáku člověk odpustí ledasco, jeho základem je, že se tam může dít cokoliv. Jakmile ovšem film vypadá jako dokument o africké přírodě, ve kterém občas nějaký lev zpívá, tak to prostě úplně nefunguje. Snaha o co nejrealističtější vizuál je paradoxně tou největší výhodou i nevýhodou celého nového Lvího krále.
Ale dětem se líbit bude a tohle je nezajímá, takže na to s nimi klidně běžte.
PODROBNÝ POPIS FILMU
Ve Lví říši vládne zvířatům spravedlivý král Mufasa, kterému se narodí jeho první syn, lvíček Simba. Mufasův zákeřný bratr Scar se chce stát králem a tak vymýšlí různé plány, jak se Mufasy a Simby zbavit. Simba je Scarem úmyslně naváděn do nebezpečí, ačkoliv nemá tušení, že za tím stojí právě Scar. Ve sloním hřbitově Simbu a jeho kamarádku Nalu málem roztrhají hyeny, které Scarovi slouží.
Později Scar za pomoci těchto hyen splaší stádo pakoňů, které se řítí kaňonem na Simbu. Mufasa se ho vydá zachránit, což se mu povede, a sám šplhá na skálu, aby se zachránil. Na vrcholu však čeká Scar a shodí jej do kaňonu, takže Mufasa zemře pod kopyty pakoňů.
Simba utíká, protože mu Scar namluvil, že je to jeho vina. Zachrání jej Pumba, prase bradavičnaté, a jeho kamarád Timon, což je malá surikata. Ti žijí s jinými zvířaty podle hakuna matata, což znamená "netrap se", a tímto přístupem naučí se chovat i Simbu. Ten pak u nich prožívá bezstarostný život a dospívá v silného lva.
Mezitím Lví říši kraluje Scar, ale jeho vláda ji zcela ničí. Scar s hyenami loví kolik se jim zachce, a jednou kvůli tomu že s ním Sarabi nechtěla jíst, zavedl nové pravidlo, to zní že : lvi tentokrát budou jíst po hyenách. Nala to už nesnese a jednu noc se vydá hledat pomoc, kde při své výpravě narazí na Simbu. Zamilují se do sebe a Nala jej přesvědčuje, aby se vrátil a ujal se vlády, ale Simba to odmítá. Potom však Mufasův přítel Rafiki Simbovi připomene, že je Mufasův syn a jediný pravý král. Simba se vrátí se Scara svrhnout.
Scar se pokusí Simbu zastrašit připomínkou toho, že Simba že může za smrt Mufasy. Přitom je však donucen prozradit, že on sám Mufasu zabil. Vypukne bitva mezi hyenami, které uznávají Scara, a lvicemi, které za krále pokládají Simbu. Lvice nakonec zvítězí a Scar dostává od Simby milost, ale vzápětí je roztrhán hyenami.
Země se opět zazelená a Simba s Nalou oslavují narození potomka Kopy.
Postavy a obsazení
• JD McCrary - mladý Simba
• Donald Glover - Simba
• Seth Rogen - Pumbaa
• Chiwetel Ejiofor - Scar
• Alfre Woodard - Sarabi
• Billy Eichner - Timon
• John Kani - Rafiki
• John Oliver - Zazu
• Beyoncé Knowles-Carter - Nala
• James Earl Jones - Mufasa
• Shahadi Wright Joseph - mladá Nala
Ocenění
Academy Awards
2020 - Vizuální efekty (nominace)
Golden Globes
2020 - Nejlepší animovaný film (nominace)
2020 - Nejlepší originální píseň (nominace)
The Saturn Awards
2021 - Nejlepší fantasy (nominace)
2021 - JD McCrary (Nejlepší mladistvý herecký výkon) (nominace)
2021 - Ken Egly, Robert Legato (Nejlepší speciální efekty) (nominace)
British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
2020 - Vizuální efekty (nominace)
Critics Choice Awards
2020 - Nejlepší píseň (nominace)
2020 - Nejlepší vizuální efekty (nominace)
DABING
V českém znění: Jan Šťastný - Chiwetel Ejiofor (Scar), Otakar Brousek - John Oliver (Zazu), Miroslav Etzler - James Earl Jones (Mufasa), Jiří Knot - John Kani (Rafiki), Dagmar Havlová - Alfre Woodard (Sarabi), Filip Vlastník - JD McCrary (Mladý Simba), Nela Primasová - Shahadi Wright Joseph (Mladá Nala), Radka Přibyslavská - Penny Johnson Jerald (Sarafina), Jan Dolanský - Keegan-Michael Key (Kamari), Tomáš Racek - Eric André (Azizi), Máša Málková - Florence Kasumba (Shenzi), David Novotný - Seth Rogen (Pumbaa), Ondřej Brousek - Billy Eichner (Timon), Nikola Votočková - Amy Sedaris (Perlička), Martin Písařík - Chance the Rapper (Komba), Adam Ipser - Josh McCrary (Bércoun), Jan Kopečný - Donald Glover (Simba), Aneta Krejčíková - Beyoncé (Nala), Jan Maxián - Phil LaMarr (Impala), Matouš Ruml - J. Lee (Hyena), Gauthier Battoue, Linda Finková, Fanny Fourquez, Claire Guyot, Jaromír Holub, Marek Hrazdil, Dušan Kollár, Linda Křišťálová, Tereza Martinková, Lucie Novotná, Benjamin Penamaria, Petr Ryšavý, Radek Seidl, Lada Soukupová, Naďa Wepperová
Písně / zpěv:
„Život proudí v nás“ – Marcela Březinová a sbor
„Já toužím být brzy král“ - Filip Vlastník, Šimon Fikar, Nela Primasová, Otakar Brousek a sbor
„Připraven“ - Jan Šťastný, Dušan Kollár a sbor
„Hakuna Matata“ - Ondřej Brousek, Tomáš Trapl, David Novotný, Filip Vlastník, Šimon Fikar, Jan Kopečný
„Lev dnes v noci spí“ – Ondřej Brousek, Tomáš Trapl
„Vím, že nám noc lásku dá“ - Ondřej Brousek, Tomáš Trapl, David Novotný, Tereza Černochová, Jan Kopečný
„Přilét hlas“ - Tereza Černochová a sbor
„Buďte host“ - Ondřej Brousek
Překlad: Vojtěch Kostiha
Texty písní: Eduard Krečmar, Pavel Cmíral
Asistent režie a produkce: Marek Hrazdil
Zvuk a střih zvuku: Guillermo Teillier
Střihová spolupráce: David Tomášek
Výsledný mix: Shepperton International
Hudební režie: Jan Maxián
Dialogy a režie českého znění: Vladimír Žďánský
Vyrobilo: Studio Virtual® v roce 2019
Premiéra ČR: 18.0.2019 Falcon
Premiéra USA: 19.7.2019 Walt Disney US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 27.11.2019 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 27.11.2019 Magic Box
Tržby v ČR - Kč 65 752 917
Tržby celkem - $ 1 646 066 191
Návštěvnost v ČR 437 361
Náklady (Rozpočet) - $ 260 000 000
BONUSY (Blu-ray)
• Úvodní slovo režiséra Jona Favreaua
• Audio komentář
• Zpívejte si s filmem
• Cesta ke Lvímu králi
• Scéničtější scény
• Hudební videa
• Výběr písní
• Chraň Lví zemi
ROZLIŠENÍ Blu-ray
16:9 / 1920x1080p (FULL HD) / 2.39:1
česky Dolby Digital 5.1, anglicky DTS-HD High Resolution 7.1
české, anglické pro neslyšící
FILMY V SÉRII
Lví král gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/0296/
Animovaný / Dobrodružný, USA, 1994
Režie: Roger Allers, Rob Minkoff, Hrají: Matthew Broderick, Jeremy Irons
Lví král (Blu-ray) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/0297/
Animovaný / Dobrodružný, USA, 2019
Režie: Jon Favreau, Hrají: Donald Glover, Seth Rogen
Lví král gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/0296/
Animovaný / Dobrodružný, USA, 1994
Režie: Roger Allers, Rob Minkoff, Hrají: Matthew Broderick, Jeremy Irons
Lví král (Blu-ray) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/0297/
Animovaný / Dobrodružný, USA, 2019
Režie: Jon Favreau, Hrají: Donald Glover, Seth Rogen
Tvůrci a herci
Jon Favreau (Režie), Jon Favreau (Produkce), Karen Gilchrist (Produkce), Hans Zimmer (Hudba), Elton John (Hudba), Caleb Deschanel (Kamera), Adam Gerstel (Střih), Mark Livolsi (Střih), Sarah Finn (Casting), James Chinlund (Scénografie), - (Kostýmy), Christopher Boyes (Zvuk), Frank E. Eulner (Zvuk), Lora Hirschberg (Zvuk), - (Masky), Jeff Nathanson (Scénář), Donald Glover (Herec), Seth Rogen (Herec), James Earl Jones (Herec), Billy Eichner (Herec), Keegan-Michael Key (Herec), Chiwetel Ejiofor (Herec), Alfre Woodard (Herec), Florence Kasumba (Herec), Beyoncé (Herec), John Oliver (Herec), Eric André (Herec), John Kani (Herec), Shahadi Wright Joseph (Herec), JD McCrary (Herec), Amy Sedaris (Herec)
2019/118/USA/Animovaný, Dobrodružný, Drama, Rodinný, Muzikál
Zajímavost k filmu
- Napriek tomu, že film vyzerá ako natočený na savane, je s výnimkou úplne prvého záberu (východu slnka nad Afrikou) celý animovaný. Jedná sa tak o prvý film s čisto fotorealistickými efektami bez použitia reálneho prostredia alebo herca.
- Pre animácie do tohto filmu Disney použilo elektronickú knižnicu Quixel. Ide o najväčšiu elektronickú knižnicu naskenovnaných povrchov a objektov, s pomocou ktorých dokážu filmy a hry vytvoriť neuveriteľne realistické zábery.
- Pro Beyoncé, která namluvila dospělou Nalu, se jednalo o důležitý a emotivní zážitek. Originál z roku 1994 byl totiž podle jejích slov prvním filmem, u kterého kdy brečela.
- V německé verzi dabingu namluvila dospělou Nalu herečka Magdalena Turba, která v originále z roku 1994 dabovala Nalu jako lvíče.
- Na produkcii filmu sa podieľalo 130 animátorov z 30 rôznych krajín sveta.
-Ve scéně, kdy se Timon a Pumba snaží odlákat pozornost hyen, zazpívá Timon „Be our guest..“ („Buď naším hostem“), načež oba začnou utíkat. Jedná se přitom o melodii a zároveň název ikonické písně z další Disney pohádky Kráska a zvíře (2017).
- V originalním znění druhá sloka písně „Lion sleeps tonight“ zní „Near the village the peasfull village the lion sleeps tonight,“ tedy „Blízko vísky, té mírné výsky tam lev dnes v noci spí“. V češkém znění zpívá Timon až třetí sloku „Hush my darling, don't fear my darling the lion sleeps tonight,“ tedy „Stiš se broučku, ach klid můj broučku, vždyť lev dnes v noci spí.“ (Gig)
- První záběr se sluncem vycházejícím nad savanou je jako jediný z celého filmu hraný a scéna byla natočena v Africe. Režisér Jon Favreau chtěl otestovat, zda diváci poznají rozdíl. [Zdroj: Kinobox.cz]
- Během slavné scény, kdy se Simba, Pumba a Timon procházejí po kmenu stromu, si lze všimnout, že Simbovi parťáci kráčejí pomaleji ve všech momentech od mláděte Simby, přes jeho dospívání až po plně vyvinutého lva. Navíc Pumbova srst lehce zešediví. Tato scéna tak vlastně nepoukazuje jen na růst Simby, ale i jeho dvou přátel, kteří jsou mnohem starší než hlavní hrdina.
- Ve filmu se objeví celkem 86 druhů zvířat.
- Jelikož lidské mimiky aplikované do říše zvířat by působily poněkud zvláštně, bylo tvůrci rozhodnuto, že hlavním nástrojem emocí zvířat bude jejich řeč těla.
- Jména hyen Shenzi, Kamari a Azizi pocházejí ze svahilštiny a znamenají divoký, mocný a měsíční svit. Hyena Kamari zastoupila v animované verzi Banzai a hyena Azizi šíleného Eda.
- James Earl Jones, který propůjčil hlas Mufasovi, je v 86 letech nejstarším hercem v obsazení. V původním Lvím králi (1994) mu bylo 63 let.
- Donald Glover (Simba) vyrůstal v éře animovaného Lvího krále (1994), a tak během natáčení remaku nepotřeboval nikoho, kdo by ho učil písní pro film, jelikož, jak sám později zmínil, písně Lvího krále ho provázely celým dětstvím.
- V úvodnej scéne má malý Simba modré oči, neskôr hnedé. Toto však nie je chyba, autori len odrazili skutočnosť, že v prírode majú levy po narodení oči modré a neskôr sa ich farba mení.
- V písni „Hakuna matata“ Pumba zazpívá výraz „prdnul“, načež se podiví, že ho Timon nepřerušil. V původní kreslené verzi Lví král (1994) byl v tuto chvíli přerušen právě Timonem se slovy „ne před dětmi“.
- Natáčelo se od 1. února 2017 do 31. prosince 2018 v Jižní Africe a v Kalifornii.
- Hyena Azizi je ve filmu mírně pomatená. Slovo Azizi totiž znamená ve svahilštině „měsíční svit“, který je často spojován s duševními nemocemi. Hyenu ve filmu hraje herec Eric André, jehož svérázný choromyslný styl humoru k postavě sedí perfektně.
- Scarova píseň „Be Prepared“ byla z filmu původně vyškrtnuta, protože se zástupci studia Disney obávali kontroverze vyvolané tím, že je píseň založena na nacistickém propagandistickém snímku Triumf vůle (1935). Představitel Scara Chiwetel Ejiofor navíc neměl ke zpěvu vhodný hlas. Po kritice ze strany fanoušků a filmových publicistů se ale studio rozhodlo ikonickou píseň do filmu vrátit.
- Benedict Cumberbatch odmítl možnost namluvit Scara (Chiwetel Ejiofor).
- Pre animácie do tohto filmu Disney použilo elektronickú knižnicu Quixel. Ide o najväčšiu elektronickú knižnicu naskenovnaných povrchov a objektov, s pomocou ktorých dokážu filmy a hry vytvoriť neuveriteľne realistické zábery.
- Pro Beyoncé, která namluvila dospělou Nalu, se jednalo o důležitý a emotivní zážitek. Originál z roku 1994 byl totiž podle jejích slov prvním filmem, u kterého kdy brečela.
- V německé verzi dabingu namluvila dospělou Nalu herečka Magdalena Turba, která v originále z roku 1994 dabovala Nalu jako lvíče.
- Na produkcii filmu sa podieľalo 130 animátorov z 30 rôznych krajín sveta.
-Ve scéně, kdy se Timon a Pumba snaží odlákat pozornost hyen, zazpívá Timon „Be our guest..“ („Buď naším hostem“), načež oba začnou utíkat. Jedná se přitom o melodii a zároveň název ikonické písně z další Disney pohádky Kráska a zvíře (2017).
- V originalním znění druhá sloka písně „Lion sleeps tonight“ zní „Near the village the peasfull village the lion sleeps tonight,“ tedy „Blízko vísky, té mírné výsky tam lev dnes v noci spí“. V češkém znění zpívá Timon až třetí sloku „Hush my darling, don't fear my darling the lion sleeps tonight,“ tedy „Stiš se broučku, ach klid můj broučku, vždyť lev dnes v noci spí.“ (Gig)
- První záběr se sluncem vycházejícím nad savanou je jako jediný z celého filmu hraný a scéna byla natočena v Africe. Režisér Jon Favreau chtěl otestovat, zda diváci poznají rozdíl. [Zdroj: Kinobox.cz]
- Během slavné scény, kdy se Simba, Pumba a Timon procházejí po kmenu stromu, si lze všimnout, že Simbovi parťáci kráčejí pomaleji ve všech momentech od mláděte Simby, přes jeho dospívání až po plně vyvinutého lva. Navíc Pumbova srst lehce zešediví. Tato scéna tak vlastně nepoukazuje jen na růst Simby, ale i jeho dvou přátel, kteří jsou mnohem starší než hlavní hrdina.
- Ve filmu se objeví celkem 86 druhů zvířat.
- Jelikož lidské mimiky aplikované do říše zvířat by působily poněkud zvláštně, bylo tvůrci rozhodnuto, že hlavním nástrojem emocí zvířat bude jejich řeč těla.
- Jména hyen Shenzi, Kamari a Azizi pocházejí ze svahilštiny a znamenají divoký, mocný a měsíční svit. Hyena Kamari zastoupila v animované verzi Banzai a hyena Azizi šíleného Eda.
- James Earl Jones, který propůjčil hlas Mufasovi, je v 86 letech nejstarším hercem v obsazení. V původním Lvím králi (1994) mu bylo 63 let.
- Donald Glover (Simba) vyrůstal v éře animovaného Lvího krále (1994), a tak během natáčení remaku nepotřeboval nikoho, kdo by ho učil písní pro film, jelikož, jak sám později zmínil, písně Lvího krále ho provázely celým dětstvím.
- V úvodnej scéne má malý Simba modré oči, neskôr hnedé. Toto však nie je chyba, autori len odrazili skutočnosť, že v prírode majú levy po narodení oči modré a neskôr sa ich farba mení.
- V písni „Hakuna matata“ Pumba zazpívá výraz „prdnul“, načež se podiví, že ho Timon nepřerušil. V původní kreslené verzi Lví král (1994) byl v tuto chvíli přerušen právě Timonem se slovy „ne před dětmi“.
- Natáčelo se od 1. února 2017 do 31. prosince 2018 v Jižní Africe a v Kalifornii.
- Hyena Azizi je ve filmu mírně pomatená. Slovo Azizi totiž znamená ve svahilštině „měsíční svit“, který je často spojován s duševními nemocemi. Hyenu ve filmu hraje herec Eric André, jehož svérázný choromyslný styl humoru k postavě sedí perfektně.
- Scarova píseň „Be Prepared“ byla z filmu původně vyškrtnuta, protože se zástupci studia Disney obávali kontroverze vyvolané tím, že je píseň založena na nacistickém propagandistickém snímku Triumf vůle (1935). Představitel Scara Chiwetel Ejiofor navíc neměl ke zpěvu vhodný hlas. Po kritice ze strany fanoušků a filmových publicistů se ale studio rozhodlo ikonickou píseň do filmu vrátit.
- Benedict Cumberbatch odmítl možnost namluvit Scara (Chiwetel Ejiofor).
Odkazy
Hrají:
Donald Glover, Seth Rogen, Chiwetel Ejiofor, Beyoncé, James Earl Jones, Alfre Woodard, Billy Eichner, John Kani, John Oliver, Florence Kasumba, Eric André, Keegan-Michael Key, JD McCrary, Shahadi Wright Joseph, Amy Sedaris, Penny Johnson Jerald, Chance the Rapper, Phil LaMarr, J. Lee, Patrick Pinney