Cruella / Cruella (2021/134/USA/Komedie, Krimi) 76%

31.10.2022 19:07
JEDNOU VĚTOU
„Hraná adaptace slavného příběhu 101 Dalmatinů, která se tentokrát zaměřuje na původ záporačky Cruelly de Vil, která ze všeho nejvíc touží po dalmatinském kožíšku."

OBSAH
Držitelka Oscara Emma Stone září v celovečerním filmu Cruella od společnosti Disney. Film se odehrává v době londýnské punckrockové revoluce 70. let a sleduje vzpurné počátky nechvalně proslulé módní darebačky, Cruelly de Vil. Mladá, chytrá a kreativní podvodnice Estella je odhodlaná se prosadit ve světě módy. Spřátelí se s dvojicí mladých zlodějů, kteří oceňují její zálibu v rošťárnách. Jednoho dne se Estelle podaří zaujmout pozornost ohromně šik a děsivě haute módní legendy, baronky von Hellman, jenž ztvárnila dvojnásobná držitelka Oscara Emma Thompson. Jejich vztah však uvádí do pohybu souhrn událostí a odhalení. Estella se rozhodne přijmout svou temnou stránku a stává se drsnou, módní a pomstychtivou Cruellou. (Falcon)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Takhle nějak bych si představoval zábavný moderní film dnešní doby, kterému funguje všechno, na co šáhne. Proč ale s tímhle přišla až Cruella (film od Disney a s postavou, u které byste nikdy nečekali samostatný film) a ne třeba už série Kingsmanů, u kterých bych nějakou tu nápaditou zábavu očekával, to mi hlava nebere. Možná je to tím, že Cruella je postavou z dalmatinů a tak si s ní tvůrci vlastně mohli dělat, co chtěli. Díky tomu připravili příběh, který solidních 134 minut baví a ani jednu minutu neustoupí. Neskutečně dobrá Emma Stone, neméně výborný protivník Emma Thompson, k tomu další balík herců, kde nejvíc mě překvapil Paul Walter Hauser svojí udatnou angličtinou z podsvětí. Exkluzivní hudební soundtrack, kterému samozřejmě dominuje i parádní titulní píseň. Akce a napětí, které má nápad, spád, vtip a dominují v ní psi různých odnoží. Dokonce dojde i k automobilové honičce, která tu dobu 70. let tak krásně podpoří, že se Vám z ní nebude chtít odejít. Kdyby tady někdo přemýšlel nad pokračováním, vůbec bych se nezlobil. Jak jsem na začátku řekl, tohle je ta filmová zábava 21. století, na kterou jsem tak dlouho čekal. (Malarkey) 5*

Dvacet minut pryč a nic, další půlhodinka a pořád stejné pocity. Navíc tenhle další Disneyho moderní velkoflák na motivy legendární pohádky má dvě a čtvrt hodiny, přitom docela brzy nemá moc co vyprávět a naprosto zoufale se snaží o napětí, dojetí nebo dokonce humor. Pro někoho talentovaný, pro mě zatím jen průměrný Craig Gillespie vzal psí taškařici z jiného konce: podíval se na zrod černobílé Cruelly de Vil z klasiky 101 dalmatinů. Ta rozhodně neměla na růžích ustláno (narodí se s černobílými vlasy, od spolužáků dostává nařezáno a sama rány rozdává a záhy přihlíží tragické smrti matky), ovšem já jí moc nefandil, a kdyby uhořela, bylo by mi to šumák. Tak či onak se z toho všeho nějak vyhrabe, spolčí se se dvěma londýnskými zlodějíčky a nechává se zaměstnat v salonu démonické baronky Emmy Thompson, protože o hvězdné módní kariéře vždycky snila, a navíc má sakra talent. Jenže pak se dozví jednu zásadní informaci a na povrch začne vylézat její drzejší, punkové a sviňské já. Oceňuji, že Gillespie šel svou cestou, prodává solidní styl, předkládá skvostné kostýmy a kulisy a tradičním disneyovkám se dost vymyká, ovšem to je tak nějak všechno. Proměna v potvoru nefunguje, následné neustálé přepínání mezi hodnou přirozeností a zlou pózou taky ne, všechna ta wow energie mi přišla umělá, stopáž nesmyslně přepálená, zlodějští kumpáni otravní, zápletka až moc myslící na rodiny s dětmi. Do toho loupeže, pomsta, traumata, asi černá komedie, prostě guláš. (castor) 3*

Craig Gillespie je hodně šikovný režisér a Cruella to potvrzuje. Nesmyslně přepálená stopáž mě sice zpočátku trošku děsila, ale tenhle disneyovský origin šlape až nečekaně dobře. Emma Stone je většinu času velmi sympatická, až se člověk diví, že má hrát vlastně záporačku, ale ty momenty, kdy se změní v sociopatku toužící po (oprávněné) pomstě, vlastně i díky tomu fungují tak dobře. Emma Thompson si svou prvotřídní svini taky užívá a Gillespie sype z rukávu jeden vizuální nápad za druhým, sem tam vyzobne něco z Jokera, sem tam z Burtona a na jeho stylový Londýn sedmdesátých let se zatraceně dobře kouká. Vlastně jako na celý film. Až mě docela mrzelo, že se tvůrci museli občas očividně trošku držet na uzdě. Celkově je to ale zatraceně zábavná a audiovizuálně našlapaná podívaná, která funguje jako drama, komedie, rodinný film i heist. Nevím, jestli bych podepsal tvrzení, že ze všech těch hraných návratů k disneyovským klasikám je Cruella nejlepší, rozhodně je ale nejosobitější a nejodvážnější. (MrHlad) 4*

VELKÁ RECENZE
Co bylo předtím, než se rozhodla udělat si kožich z dalmatinů?
Cruella de Vil je beze sporu jedním z největších padouchů z klasických Disney pohádek. Poprvé se na plátně objevila v původním animovaném snímku z roku 1961, inspirovaném stejnojmennou knižní předlohou. Do paměti se pak vryla její verze v hrané adaptaci z roku 1996, kde jí ztvárnila Glenn Close, která tuto postavu zosobnila tělem a duší. Cruella už od svého počátku byla všemi považována, za nejděsivějšího záporáka, přeci jen chtěla stáhnout z kůže nevinná štěňátka dalmatinů a udělat si z nich kožich, nic horšího už neexistuje.
A tak se šedesát let po uvedení prvního kresleného filmu a pětadvacet po hrané verzi s Close, objevuje Cruella opět na velkém plátně, tentokráte ve svém sólo snímku, jenž mapuje její dětství a život před událostmi 101 dalmatinů. Děj tak nabízí vhled do osobního života Cruelly a jejích počátků. Je poměrně zjevné, že tvůrci se zde snažili vytvořit podobné opus magnum jako byl Joker Todda Phillipse z roku 2019. Chtěli tedy představit temnou origin story pro jednoho ze svých ikonických záporáků. To se jim však nepodařilo. Tedy, závěrečné dílo je povedené, ale pokud jde o srovnání s Jokerem, tak jde jen o slabý odvar.
Režisérovi Craigu Gillespieovi (Já, Tonya) je tu na škodu především PG13 rating, díky kterému zkrátka Cruella není tak drsná a temná, jak by chtěla být. Děsivá štěňata vraždící záporáčka je zde tak sceděna jen na svou jakousi lite verzi a ani zdaleka není tak zlá, jako v původních filmech. I přes to je však Cruella záživnou podívanou po více stránkách.
Když tedy pomineme ne tak ponurou povahu děje, než jak bychom očekávali, tak je příběh i přes to kvalitně a dobře odvedený. Vyprávění má spád, zajímavou zápletku, plno akce a pompéznosti a rozhodně nenudí. Sice trochu trvá, než se to celé rozjede, a přes dvě hodiny dlouhá stopáž se zdá být trochu excesivní, i tak baví a drží pozornost. Zamrzí však pár nesrovnalostí, nad kterými se kdejaký fanoušek přeci jen trochu pozastaví (např. to, že dalmatiní Pongo a Perdita se zde zdají být představeni jako sourozenci, zjevně trochu romantická linka mezi Cruellou a jejím pomocníkem Jasperem nebo velký nedostatek Cruelliny lásky ke kožichům). Tvůrci se zjevně trochu snažili o inovativnost, ale ne vždy se jim to zcela vyplatilo.
Co se jim však vyplatilo, byla drahá sázka na vizuální stránku celého filmu. Velkým tahákem jsou zde především kostýmy, které údajně byly jednou z nejdražších produkční záležitostí. Ty jsou velmi výrazné, barevné a zkrátka skvěle provedené. Je znát, že kostyméři si zde vyhráli a výsledek je opravdu velmi povedený. Kreace, které na sobě nosí Cruella, ale i jiné postavy, jsou zkrátka nezapomenutelnou součástí celé podívané.
Stejně tak je velmi výrazný i chytlavý hudební doprovod. Za základním soundtrackem, který doplňuje vypjaté scény a dotváří celkovou atmosféru, stojí Nicholas Britell (Král, Kdyby ulice Beale mohla mluvit, Vice). Jenže ještě více zaujmou nadupané popové skladby, kterými tvůrci doplnili zvukovou stránku filmu. Zaznívají tu tak hity hudebníků jako jsou Bee Gees, The Doors, Nina Simone, Queen, Blondie, The Clash nebo Tina Turner.
Soundtrack i kostýmy jsou však jen doplňky, které pomáhají hercům ve ztvárnění jejich postav. A hlavní hvězdou je zde v tomto ohledu Emma Stone coby titulní protagonistka. Stone si svým výkonem snímek naprosto osvojuje. Její podmanivý a výrazný přednes má emoce i hloubku, a zkrátka jí skoro nic nechybí. Autentický je i její britský akcent. Stejně výrazná je i její jmenovkyně Emma Thompson, která se zde objevuje coby zlověstná baronka. Thompson podává silný a přesvědčivý výkon, z kterého je znát, že si tuto roli zkrátka užívala. Silný je pak i zbytek obsazení, který dohromady tvoří sehraný tým ztvárňující nové i známé tváře.
A právě na to známé tvůrci Cruelly sází poměrně hodně. Nostalgie je tu velkým tahákem. Postupně se zde rozprostírá spousta narážek na původní díla, ať už v podobě postav, únosu dalmatinů, ikonické dodávky, řidičských dovedností Cruelly, ukázky Hell Hallu nebo zopakování ikonických hlášek. Gillespie a spol. však využívají tyto reference s mírou, čímž se jistě zavděčí fanouškům původního příběhu.
Cruella je tak v závěru záživná podívaná, která zkrátka baví. Divák se tu skoro ani chvilku nenudí, až na poměrně rozvleklý začátek, a o zábavu je většinu času postaráno. Sice trochu trvá, než se dostaneme k tomu podstatnému, ale když se to rozjede, stojí to opravdu za to. Kvalitní herecké výkony, výrazné a propracované kostýmy a chytlavý soundtrack, to vše tvoří z Cruelly jeden z lepších live action Disney snímků za poslední léta. Jediné, co snad nejvíce zamrzí, je trochu rozmělčení ikonické postavy Cruelly, která je zde spíše drzá, ale nikoliv tak zlá, jako v originále. Třeba to však ještě časem napraví v sequelu.
Tak na zdraví! A na štěňátka!

Ocenění:
Academy Awards
2022 - Jenny Beavan (Nejlepší kostýmy)
2022 - Julia Vernon, Nadia Stacey, Naomi Donne (Nejlepší masky) (nominace)

British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
2022 - Jenny Beavan (Nejlepší kostýmy)
2022 - Nadia Stacey, Naomi Donne (Nejlepší masky) (nominace)

Golden Globes
2022 - Emma Stone (Nejlepší herečka - komedie nebo muzikál) (nominace)

The Saturn Awards
2022 - Nejlepší fantasy (nominace)
2022 - Emma Stone (Nejlepší herečka) (nominace)
2022 - Nicholas Britell (Nejlepší hudba) (nominace)
2022 - Jenny Beavan (Nejlepší kostýmy) (nominace)
2022 - Fiona Crombie (Nejlepší scénografie) (nominace)

DABING
1.DABING (Kino)
V českém znění: Berenika Kohoutová - Emma Stone (Estella / Cruella de Vil), Zuzana Slavíková - Emma Thompson (Baronka), Jakub Štáfek - Joel Fry (Jasper), Filip Kaňkovský - Paul Walter Hauser (Horác), Daniel Tůma - John McCrea (Artie), Lucie Štěpánková - Emily Beecham (Catherine / Služka), Jan Vondráček - Mark Strong (John), Josef Pejchal - Kayvan Novak (Roger), Milada Vaňkátová - Kirby Howell-Baptiste (Anita Zlatíčko), Vojtěch Dyk - Jamie Demetriou (Gerald), Daniel Krejčík - Andrew Leung (Jeffrey), Adéla Naumovičová - Tipper Seifert-Cleveland (Estella - 12 let), Samuel Budiman - Ziggy Gardner (Jasper - 12 let), Jan Vokrouhlecký - Joseph MacDonald (Horác - 12 let), Radek Valenta - Leo Bill (ředitel), Jan Teplý - Paul Bazely (komisař), Jiří Valšuba - John Mackay (obchodník 1), Michal Gulyáš - Nathan Amzi (obchodník 2), Kryštof Rímský - Joey Akubeze (sekuriťák mluvící francouzky), Jana Altmannová - Ninette Finch (lady), Marcela Kyselová - Angela Sims (lady), Natálie Růčková, Jan Battěk, Jan Szymik, Tobiáš Haertl, Roman Štabrňák, Miroslav Hrabě, Martina Šťastná, Adam Ipser, Martin Janouš, Tereza Jirotková, Jitka Jirsová, Filip Vlastník, David Voráček, Nela Primasová, Nikola Votočková
Zpívají: Jakub Štáfek - Joel Fry (Jasper), Filip Kaňkovský - Paul Walter Hauser (Horác), Josef Pejchal - Kayvan Novak (Roger)
Překlad: Petra Procházková
Jazykový poradce: Hana Podlešáková
Texty písní: Pavel Cmíral, Vladimír Žďánský
Produkce: Marek Hrazdil, Jan Jabůrek
Zvuk: Guillermo Teillier
Výsledný mix: Shepperton International
Supervize: Magdalena Dziemidowicz, Aleksandra Janikowska
Hudební režie: Lukáš Jindra
Dialogy a režie: Vladimír Žďánský
Producent české verze: Disney Character Voices International, Inc.
Pro Walt Disney Pictures vyrobilo Studio Virtual® - 2021

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 10.6.2021 Falcon
Premiéra USA: 28.5.2021 Walt Disney US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 20.10.2021 (DVD) Magic Box
Premiéra v půjčovnách Blu-ray: 20.10.2021 Magic Box
Poprvé na DVD: 20.10.2021 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 20.10.2021 Magic Box
Poprvé na VOD: 28.5.2021 Disney+

Tržby v ČR - Kč 3 252 810
Tržby celkem - $ 233 274 812
Návštěvnost v ČR 20 704
Náklady (Rozpočet) - $ 100 000 000
 
Tvůrci a herci
Craig Gillespie (Režie), Kristin Burr (Produkce), Marc Platt (Produkce), Nicholas Britell (Hudba), Nicolas Karakatsanis (Kamera), Tatiana S. Riegel (Střih), Lucy Bevan (Casting), Mary Vernieu (Casting), Fiona Crombie (Scénografie), Alice Felton (Scénografie), Luke Whitelock (Scénografie), Jenny Beavan (Kostýmy), Ron Bartlett (Zvuk), Ann Fenton (Masky), Nadia Stacey (Masky), Naomi Donne (Masky), Uxue Laguardia (Masky), Kelly Marcel (Scénář), Steve Zissis (Scénář), Tony McNamara (Scénář), Dana Fox (Scénář), Dodie Smith (kniha) (Předloha), Emma Stone (Herec), Emma Thompson (Herec), Paul Walter Hauser (Herec), Joel Fry (Herec), Mark Strong (Herec), Emily Beecham (Herec), Jamie Demetriou (Herec), Kirby Howell-Baptiste (Herec), Ed Birch (Herec), John McCrea (Herec), Gianni Calchetti (Herec), Haruka Abe (Herec), Michelle Greenidge (Herec), Niamh Lynch (Herec), Richard Price (Herec), Tipper Seifert-Cleveland (Herec), Atul Sharma (Herec), Chris Ryman (Herec), Martyn Mayger (Herec), Andrew Leung (Herec), John Wolfe (Herec), Waleed Akhtar (Herec)
 
2021/134/USA/Komedie, Krimi
 
Zajímavost k filmu
- Režisér Craig Gillespie si na práci na kostýmech vybral Jenny Beavan, které ho zaujala svou prací na snímku Šílený Max: Zběsilá jízda (2015). Pro hlavní obsazení filmu vytvořila 277 kostýmů, z toho 47 pro Cruellu (Emma Stone).
- Příběh je založený na pravdě. Film je natočen podle knihy „Sto a jeden dalmatinec“ od Dodie Smith.
- Během závěrečných titulků běží ještě jedna krátká scéna.
- Název filmu se objeví až těsně před závěrečnými titulky.
- V hotelové scéně, kde Cruella (Emma Stone), Horace (Paul Walter Hauser) a Jasper (Joel Fry) vykrádají některé pokoje, můžeme vidět, jak se Cruella dívá na starý černobílý film s Tallulah Bankhead. Postava Cruelly a mnoho jejich osobnostních nálad bylo založeno na okázalosti Tallulah Bankhead.
- Nicole Kidman, Charlize Theron, Julianne Moore a Demi Moore se ucházely o roli baronky. Tu nakonec získala Emma Thompson.
- Jedná se o pátý Disney film Emmy Thompson. Předchozími filmy byly Planeta pokladů (2002), Rebelka (2012), Zachraňte pana Bankse (2013) a Kráska a zvíře (2017).
- Natáčení bylo odloženo poté, co si Emma Stone na koncertě Spice Girls roku 2019 zlomila rameno.
- Jedním z producentů snímku se stala i herečka Glenn Close, jež ztvárnila Cruellu ve filmech 101 dalmatinů (1996) a 102 dalmatinů (2000).
- Cruella (Emma Stone) sleduje v hotelovej izbe čiernobiely film so ženou, ktorá sa diabolsky smeje. Jedná sa o Betty Lou Gerson, ktorá nadabovala Cruellu v pôvodnom animovanom filme a mnohé charakteristické črty postavy, vrátane onoho smiechu, boli vytvorené práve na základe jej práce v štúdiu počas výroby filmu.
 
Odkazy