Dar od Boha / C.R.A.Z.Y (2005/121/Kanada/Komedie, Drama) 76% -Originál DVD-

31.10.2022 20:35
JEDNOU VĚTOU
„Kanadské komediální drama vypráví o rodině Beaulieuových z Montrealu, která má pět synů. Zac se však od svých bratrů liší a trvá dlouho, než přesvědčí otce, že i on si zaslouží jeho lásku."

OBSAH
Kanadské komediální drama v režii Jean-Marca Valléeho se odehrává v 70. letech v Montrealu. Rodina Beaulieuových má pět synů a ten, který se narodil přímo o Vánocích, dostal jméno Zachary (Marc-André Grondin). Je jiný než jeho bratři, i když se moc snaží, aby mezi ně zapadl. Má rád svého konzervativního otce a raději mu lže, než by zklamal jeho očekávání. Sexuálně zmatený Zac hledá útěchu v muzice Pink Floyd a Davida Bowieho, jež mu dovoluje snít, ale sám život ho nakonec přiměje k tomu, aby přijal svou přirozenost. A co je ještě důležitější, i jeho otec posléze pochopí, že má svého syna mít rád takového, jaký je. (oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Přestože je film tak vysoko hodnocený, nemohu si pomoct, mě zase až tak moc nenadchnul. Souhlasím určitě s tím, že mladí lidé typu Zaca to mají v dnešní době nejednoduché a obzvlášť pak v takové konzervativní rodině Beaulieuových. Rozhodně mně to nepřišlo jako komediální drama, spíš bych se přiklonila k psychologické sondě do života mladého člověka, hledajícího svou skutečnou identitu Měla jsem však tu smůlu, nebo štěstí, jak se to vezme, že jsem v poslední době viděla dost filmů s podobnou tématikou (kterou já navíc vůbec nemusím), že mohu srovnávat. A také souhlasím s některými uživateli týkající se příliš dlouhé stopáže. Tudíž pro mě zklamání i když ten soundtrack byl super. To je můj ještě horký dojem, možná, že ho ještě změním...... (emma53) 2*

Jsou špatné filmy, které zná každý, a jsou výborné filmy, které unikají pozornosti. Na Dar od Boha jsem narazil náhodou a prakticky nic jsem od téhle kanadské komedie nečekal. O to větší bylo mé překvapení, jak příjemný a působivý je to snímek. Příběhů o obtížném dospívání je spousta, ale tenhle film dokáže být originální, mísí humorné prvky s tragickými momenty a ve všech fázích působí naprosto realisticky. Je to výpověď o určité době, kdy muži ještě hráli úlohu živitelů rodiny, ale postupně v téhle roli ztráceli půdu pod nohama s tím, jak probíhala emancipace. Měnil se i pohled na homosexualitu, objevil se ale problém drog a to všechno se v Daru od Boha nějakým způsobem ventiluje. Velmi slušně zahrané, ale tím největším kladem je chytrý scénář. Film, který potěší a ulpí v paměti. Celkový dojem: 90 %.  (gudaulin) 5*

Nenápadný film, který mě lákal pouze vysokým hodnocením a na který jsem koukal jen z důvodu, že nikde nedávali nic zajímavějšího. Naštěstí! Když na začátku sledujete rodinnou večeři, při které zní Jefferson Aitplaine a White Rabbit, navnadí vás to, když vzápětí synchronně s obrazem zazní několik songů od Pink Floyd a Rolling Stones, dostane vás to! Pro někoho je to asi maličkost, pro mě zásadní věc! Hudba se mění podle doby a od dob Forresta Gumpa poprvé slyším bezchybný písničkový soundtrack, který je navíc skvěle zakomponován do dění na plátně!...Samotný film je pak jakousi okleštěnou ságou sledující osudy jedné (ne)obyčejné rodiny v časovém rozmezí zhruba třiceti let, přičemž se zaměřuje především na osudy Zacka, sedmirozeného (včetně tří potratů) syna. Snímek kličkuje mezi komedií a dramatem a z obou žánrů si vybírá ty nejlepší okamžiky. Skvělé postavy, které jsou skutečně živé a známe je taky od sousedů jsou výborně zahrány pro mě zcela neznámými herci. Film je utajený skvost! (Boogeyman) 5*

VELKÁ RECENZE
Kde se vzal, tu se vzal film, u kterého zde zatím není uvedeno ani jméno režiséra, který se však již může chlubit hodnocením 90%. Jasně, soudě z množství hodnotících, nebude jej mít dlouho, ale přesto bych se odvážil tvrdit, že půjde o první film Jeana-Marca Valéeho, jenž uvidí počet lidí zasluhující již označení „velká skupina“. Původní název je poněkud zavádějící a za šťastnější lze v tomto ojedinělém případě označit překlad českého distributora.
Slovo Crazy sice má pro celý příběh nezanedbatelný význam, ale mnohý divák by po jeho přečtení mohl očekávat ujetou teenagerskou taškařici. Přitom jde o velice citlivý portrét jedné zmatené mladistvé duše napříč dvěmi dekádami, jenom občas okořeněný humorem. Ten si zaslouží přídomek „hřejivý“ nejen pro četný výskyt slova „buzík“.
Oním „buzíkem“ možná je a možná není hlavní hrdina Zach, sám neví. Snahu zjistit to, stejně jako spoustu jiných skutečností, mapuje tento dvouhodinový snímek o životě a jak na něj. Odvážnou stopáž můžeme považovat pouze za jeden z mnoha projevů Valéeho snahy, natočit jiný, lepší a větší generační film. Někdy hraničí až s metaforickým podobenstvím o Bohu a člověku uvězněném věčně v jeho stínu, čehož budiž důkazem „duchovní“ bloudění Jeruzalémem (věta o ateizmu hlavního hrdiny jakoby neměla žádnou váhu). Podobných výstřelků je ve filmu několik, některé působí rušivěji, jiné méně, stále jsem však (kupodivu a bohudík) měl dojem, že sleduji docela malý kanadský film, vymykající se pouze mimořádně kreativním přístupem režiséra a výborným hereckým obsazením.
Bohužel, na rozdíl od jiných podobně koncipovaných filmů, si hrdinové tohoto nezískali mé sympatie, což je – obávám se – základní předpoklad úspěchu. Ústřední dějová linie sleduje komplikovaný vztah otce a syna, kteří hledají cestu, z níž před lety sešli, neméně zajímavé jsou i vedlejší podzápletky, kterých bych ale stejně mohlo být méně. Režisér děj filmu prozíravě vklínil do období 60. až 80. let, tedy do období dobře zmapovaného, vyznačující se osobitým, na první pohled identifikovatelným, stylem (oblékání, hudby ad.). Velmi zdařilý je nostalgický portrét sedmdesátých let, přímo vybízející k použití songů od Pink Floydů, Rolling Stones nebo Davida Bowieho.
Dar od Boha nabízí osvěžující pohled na problémy staré jako lidstvo samo. Nepřináší nic přelomového, neříká nic objevného, nicméně má vše, co od podobného filmu zpravidla čekáme a jako bonus přidává něco navíc. 80% (Matty)

Ocenění:
European Film Awards
2005 - Jean-Marc Vallée (Cena pro mimoevropský film) (nominace)

Toronto IFF
2005 - Jean-Marc Vallée (Nejlepší kanadský celovečerní film)

DABING
V českém znění: Jan Škvor - Marc-André Grondin (Zachary Beaulieu 15 - 21 let), Pavel Šrom - Michel Côté (Gervais Beaulieu), Zuzana Mixová - Danielle Proulx (Laurianne Beaulieuová), Jan Cina, Petr Burian, Filip Švarc, Pavlína Kostková Dytrtová - Natasha Thompson (Michelle 15 - 22 let), Tereza Chudobová, Daniela Bartáková - Hélene Grégoire (Madam Chose), Jitka Moučková, Ivo Novák, René Slováčková, Vojtěch Hájek, Pavel Vondra, Jan Vágner, Marek Páleníček, David Štěpán a další
Překlad: Renáta Mlíkovská
Dialogy: Jitka Hoferková
Zvuk: Petr Mandák
Produkce: Jana Trefná
Režie: Vladimír Žďánský
Vyrobila: Spolednost SDI Sun Studio v roce 2007

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST    
Premiéra ČR: -
Premiéra Kanada: 27.5.2005 (Québec)
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 2.2.2009 DVD Edice
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

Tržby celkem - $ 3 700 000
Návštěvnost v ČR
Náklady (Rozpočet) - CAD 6 500 000
 
Tvůrci a herci
Jean-Marc Vallée (Režie), Pierre Even (Produkce), David Bowie (Hudba), Pierre Mignot (Kamera), Paul Jutras (Střih), Sean K. Lambert (Střih), Daniel Poisson (Casting), Patrice Vermette (Scénografie), Ginette Magny (Kostýmy), Martin Pinsonnault (Zvuk), Adrien Morot (Masky), Jean-Marc Vallée (Scénář), Michel Côté (Herec), Marc-André Grondin (Herec), Émile Vallée (Herec), Pierre-Luc Brillant (Herec), Maxime Tremblay (Herec), Alex Gravel (Herec), Mariloup Wolfe (Herec), Mohamed Majd (Herec), Jean-Marc Vallée (Herec), Claude Gagnon (Herec), Jean-Louis Roux (Herec), Francis Ducharme (Herec), Danielle Proulx (Herec), Élizabeth Adam (Herec), Michel Laperriere (Herec), Hélene Grégoire (Herec)
 
2005/121/Kanada/Komedie, Drama
 
Zajímavost k filmu
- Jean-Marc Vallée obsadil do hlavní role mladého Zacharyho svého syna Émile Valléeho.
- Na dveřích Raymondova pokoje visí plakát k filmu Harold a Maude (1971).
- Částka 600 000 dolarů zaplacená na získání práv ke skladbám použitých ve filmu tvořila nakonec velkou část celkových nákladů. Jean-Marc Vallée musel dokonce omezit výši svého vlastního platu.
- Napsání scénáře trvalo Jean-Marcu Valléemu deset let.
- Scénář je založen na zkušenostech z dospívání Françoise Boulaye, který pomáhal Jean-Marcu Valléemu při jeho psaní.
- I když jsou filmové dialogy ve francouzštině, ve Francii byly do filmu přidány francouzské titulky pro diváky, kteří nerozumí québecké francouzštině.
 
Odkazy