Ambulance / Ambulance (2022/139/USA/Akční, Drama, Thriller) 58%

31.10.2022 17:41
JEDNOU VĚTOU
„Dva bratři, jedna sanita, 32 milionů dolarů a plyn až na podlaze."

OBSAH
Danny Sharp (Jake Gyllenhaal) je charismatický gauner, který chystá největší bankovní loupež v dějinách Los Angeles a potřebuje spolehlivé parťáky. Will Sharp (Yahya Abdul-Mateen) je jeho nevlastní bratr a válečný veterán, který potřebuje ranec peněz na náročnou operaci své ženy. I když Will ví, že spolupráce s Dannym smrdí průšvihem, v bezvýchodné situaci se dlouho přemlouvat nedá. Danny má totiž dokonalý plán, který se nemůže zvrtnout. Jenže se zvrtne a lupiči se ocitnou v pasti, v podzemních garážích banky, obklíčení armádou mužů zákona. Jedinou únikovou cestu představuje sanitka, která přijela pro těžce zraněného policistu. Will a Danny ji unesou, společně s postřeleným mužem a záchranářkou Cam Thompsonovou (Eiza González), která i v nelehkých podmínkách dělá všechno pro to, aby pacienta udržela naživu. To je ostatně v zájmu i obou řidičů. Dokud bude převážený muž žít, jeho kolegové si zachovají odstup. Danny ví, že potřebuje náhradní plán. Pokud možno naprosto geniální, což nebude uprostřed největší honičky, jakou kdy Los Angeles zažilo, vůbec jednoduché vymyslet. (CinemArt)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Když už Michael Bay pomrkvává v dialozích na své starší snímky, měl by si rozpomenout jak v nich natočil akční filmy, krásně, přehledně, dravě.  Bohužel tady v tom je jak nepříčetnej, zoom na všechno v opkolí 100 kilometrů, 20 střihů za sekundu, dronové nadhledy, pohledy a další obrazové laskominky mě začaly velmi brzy nasírat. Přitom se jinak jedná o našlapanej akční blázinec, kde o napaětí není nouze, přestřelky působí jako přestřelky a ne jako střelba na matějšký pouti. Líbilo se mě i pojetí hlavní hrdinky, na jednu stranu správná frajerka co si umí poradit ve vyhrocené situaci, na druhou ženská, která má strach a je zranitelná. (Enšpígl) 3*

Přišli jsme o Michaela Baye. Bohužel. Ale tak zlé to taky není. Divák nezatíná pěsti jako třeba při legendární epické pouliční přestřelce v Nelítostném souboji, matrixové řežbě v hale, výměnách zásobníků v první Smrtonosné pasti nebo právě i při mnohých Bayových prvních kouscích (nejvíc u Skály). Kameraman všemi těmi průlety vymýšlí psí kusy, dočkáme se neskutečných záběrů, ale vesměs příběh o bandě lupičů (ven z banky se dostanou jen dva bratři), kteří při úprku čmajznou záchranku, ve které se nachází sličná zdravotnice s umírajícím pacientem, nestrhne. Jeden je hodný černoch, válečný veterán, s vážně nemocnou manželkou, druhý bohatý hajzlík, který si rozumí s mafií a banky ho prostě berou. Následná předlouhá honička s policejními auty a helikoptérami nabízí mnoho bizarních momentů, včetně improvizované chirurgické operace, sanitka zdemoluje pár stánků s ovocem a zeleninou (klasika), způsobí nespočet policejních karambolů (klasika), vše samozřejmě v duchu barevné, prosluněné a co největší efektnosti (jak jinak). Ale je to určitě dravější a realističtější Bay než naposledy (o Transformerech nemluvě). A možná je to trochu příslib toho, že by mohl své akční divočiny vrátit zase trochu zpět na zem. Takže něco pozitivního, i když divák zívat přeci jenom začne, najdeme. (castor) 3*

Ambulance je z ranku filmů, které jsou jednou velkou autohoničkou, jako Nebezpečná rychlost nebo Šílený Max: Zběsilá cesta, po jejichž kvalitě ale jen z dálky pokukuje. Nemá totiž ani tak sympatické nebo dokonce zajímavé postavy, ani strhující tempo a děj a ani výraznější akci. Kamera sice bayovsky neustále kolem někoho/něčeho krouží a bláznivě prolétává prostory nebo dírami po střelách, ale jinak je film jen přehlídkou fadních přestřelek (Bayem dlouhodobě fetišizovaných mužů ze speciálních jednotek v neprůstřelných černých vestách se samopaly) a random bourajících aut. V Bayově předchozím opusu 6 Underground přitom byla akce mnohem hravější, nápaditější i brutálnější. Celou dobu mi bylo upřímně jedno, jak to dopadne, a jakkoli freneticky se to tváří, je to pro Baye typicky natahované až uondané. Naštěstí se tu ale netlačí tolik na humor a mezi tradičními přiblblými fóry (poblitý pes) se najde i pár fajn hlášek. Gyllenhaal vyfasoval nejvděčnější postavu a dle očekávání to táhne, ale mj. mu chybí nějaký výraznější protihráč na straně policie. Film tak nejlíp funguje jako Bayův milostný dopis adresovaný Los Angeles (viz. legrační zdůrazňování LA v názvu na plakátech a v trajlerech), protože s jeho ulicemi, mrakodrapy a odvodňovacími kanály se kamera mazlí jako nikde jinde. (choze) 2*

VELKÁ RECENZE
Během své už skoro třicetileté kariéry zvládl Michael Bay natočit dost pecek na to, aby se mohl nechat titulovat „král filmové akce“, faktem ovšem zůstává, že ty nejlepší kousky jako Armageddon, Skála nebo Mizerové natočil spíš na začátku kariéry. Poslední roky trávil s čím dál divočejšími Transformers, které občas proložil válečnou podívanou 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází nebo nějakým skoro až dětinským bizárem typu netflixovky 6 Underground: Tajné operace. Je mu sedmapadesát a jeho filmy vypadají, jako kdyby jejich tvůrce odmítal dospět a ne vždycky to vede k tomu, co by si asi on a jeho fanoušci představovali. Bayova novinka Ambulance se ale přeci jen pokouší o něco trošku jiného. Je však otázka, jestli se o to pokouší dobře.
Hrdinou ambulance je vysloužilý voják Will Sharp, jenž potřebuje přes dvě stě tisíc dolarů na operaci své nemocné manželky. Pomoc mu nabídne jen brácha Danny, nebude to ovšem zadarmo. Danny se totiž s partou chystá vykrást banku a odnést si domů 32 milionů dolarů a Will by mu měl pomoci. Plán je jednoduchý, ale pokud se nic nepokazí, měli by se všichni vrátit domů v jednom kuse a bohatí. Jenže ono se něco pokazí a Will a Danny skončí v sanitce, která se řítí městem, veze záchranářku Cam a postřeleného poldu. A dokud ten dýchá, nedovolí si jeho kolegové zaútočit. Will s Dannym jsou tak zatím v bezpečí. Jen musí zdrhnout celému policejnímu sboru L.A.
Ambulance je předělávkou pár let starého dánského snímku a i když jsem ho neviděl, dovoím si hádat, že to nebude zdaleka taková divočina jako Bayova verze. Ten pojal film jako adaptaci Grand Theft Auto V. Hodně střílení, hodně divokých honiček, kapka bizarního humoru a agresivní audiovizuální styl. Nic jiného jste asi stejně nečekali, ne? I tentokrát tak samozřejmě dostaneme výraznou bayovskou klipovitost, jeho trademarkovské půloblety a oblety, patos a výrazné barvy, ale na druhou stranu v rámci možností se režisér drží reality (mluvíme tu o bayovské realitě samozřejmě), takže sám sebe hlídá a všechny ty bouračky, poškrábaná auta a honičky s vrtulníky se pokouší točit tak, že u toho epileptik nebude trpět. Bay zkrátka sám sebe hlídá a díky tomu se na to celkem dobře kouká. Je ovšem docela překvapující, že v tomhle případě Bayovi očividně o akci možná zase až tak moc nešlo.
Ambulance má totiž nečekaně dobře vymyšlený příběh a zajímavě pracuje s postavami. Tak zajímavě, že je až škoda, že neskončila v rukách nějakého serióznějšího filmaře. Will, Danny a Cam jsou samozřejmě ve středu dění, ale do honičky po L.A. se postupně zapojují další hrdinové a nejsou tu jen jako „maso“ dobré jen pro efektní akční scénu a pak ho odklidit ze scény. Uniformovaný polda chce zachránit parťáka v sanitce, agent FBI má nevyřízené účty s jedním z hrdinů, šéf policejní jednotky chce zkrátka dělat svou práci a mexický gangster vycítil příležitost, jak se dostat k velkým penězům a malinko se mu to vymkne z rukou. Nebudu teď tvrdit, že Ambulance má bůhvíjak vymyšlené charaktery a stojí na hereckých výkonech (nejvíc zaujme Jake Gyllenhaal, který se rozhodl Dannyho pojmout tak, jak by to asi udělal Nicolas Cage), potěší však, že Bay evidentně zkoušel něco víc. Jakoby chtěl dospět. Jenže mu to nevydrželo.
S postupující stopáží se totiž objevuje čím dál víc pro něj typických idiotských vtípků, co nejsou nevtipné, ale do jinak vcelku seriózního tónu Ambulance se hodí asi jako vystoupení grind coreové kapely na festival náboženských písní. Bay se navíc přestane hlídat i v té do té doby sympatické střídomosti a když začne na scénu posílat vytuněná auta s rotačními kulomety, je to jasné znamení, že se vrací k tomu, co dělal poslední roky a s nějakou zásadní změnou jeho přístupu dlouhodobě počítat nemáme. Jenže tohle uhnutí a návrat do starých kolejí vede nakonec i k tomu, že zajímavě rozehrané příběhy postav nikam nevedou a že třeba vztah obou hrdinů, který měl náběh na osudovost srovnatelnou s klasikami Johna Woo, bohužel neskončí uspokojivým způsobem.
Ambulance je do značné míry typický Bay se vším, co na něm máme i nemáme rádi. Ale zároveň se tu občas ukáže, že režisér by přeci jenom mohl a dokázal pojmout akční divočinu trošku jinak, než jsme u něj zvyklí. Jenže to nezvládá dotáhnout do konce a při odchodu z kina jsem si tak říkal, že si ani nejsem jistý, jestli po tom vůbec touží. Takže i přes těch pár serióznějších scén a trochu komplexnější práci s postavami je to v jádru pořád bayovka. Sami nejlíp víte, jestli vám to stačí.

Ocenění:
The Saturn Awards
2022 - Nejlepší thriller (nominace)
2022 - Calvin Wimmer, Doug Brandt, Pietro Scalia (Nejlepší střih) (nominace)

DABING
1.DABING (DVD/VOD)
V českém znění: Filip Jančík - Jake Gyllenhaal (Danny Sharp), Pavel Chalupa - Yahya Abdul-Mateen II (Will Sharp), Tereza Groszmannová - Eiza González (Cam Thompsonová), Luboš Ondráček - Garret Dillahunt (kapitán Monroe), Milan Němec - Keir O'Donnell (agent Anson Clark), Martin Hrubý - Cedric Sanders (Mark), Petr Mikeska - Jackson White (Zach), Kamila Špráchalová - Olivia Stambouliah (Dzaghigová), Petr Lněnička - Colin Woodell (Scott), Vladimír Krátký - A Martinez (Papi), Zdeňka Hrdličková - Moses Ingram (Amy Sharpová), Ludvík Král - Jesse Garcia (Roberto), Jiří Krejčí - Jamie McBride (Jay), Luděk Jiřík - Wale (Castro), Ondřej Kavan - Randazzo Marc (Randazzo), Martin Zahálka - Devan Chandler Long (Mel), Daniel Rous - Affrunti Adam (velitel SWAT), Jan Škvor - Andy Favreau (Dr. Colin Waters), Tomáš Juřička - Remi Adeleke (Wade), Pavel Vacek - Jose Pablo Cantillo (Jesus), Pavel Vondrák - Brendan Robinson (manžel), Vladimíra Včelná - Jenn Proske (Lindseyina máma), Lubomíra Sonková - Annabelle Gurwitch (psycholožka), Eliška Lásková - Kayli Tran (Kim Danielsová), Zdeněk Gawlik - Evan Metropoulos (bankovní manažer), Svatava Milková - Chelsea Harris (policistka na kole), Petr Svoboda (redaktor + vysílačky), Drahomíra Kočová (vysílačky), Monika Žáková (vysílačky), Pavla Bišická, Barbora Kroužková, Ondřej Topinka (titulky)
Překlad: Milan Stejskal
Dramaturgie: Jakub Švejnar
Dialogy: Eliška Lásková
Odborný poradce: Jana Polášková
Produkce: Jakub Salák
Zvuk: Jiří Götz
Režie: Zdeněk Gawlik
Pro MagicBox vyrobila Tvůrčí skupina Josefa Petráska ve Studiu Na Jezerce - 2022

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 17.3.2022 CinemArt
Premiéra USA: 8.4.2022 Universal Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 20.7.2022 Magic Box
Poprvé na Blu-ray: 20.7.2022 Magic Box
Poprvé Na 4K Blu-ray: 20.7.2022 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 1 005 661
Tržby celkem - $ 51 309 115
Návštěvnost v ČR 5 885
Náklady (Rozpočet) - $ 40 000 000
 
Tvůrci a herci
Michael Bay (Režie), Ian Bryce (Produkce), Michael Bay (Produkce), William Sherak (Produkce), James Vanderbilt (Produkce), Lorne Balfe (Hudba), Roberto De Angelis (Kamera), Pietro Scalia (Střih), Calvin Wimmer (Střih), Doug Brandt (Střih), Denise Chamian (Casting), Karen Frick (Scénografie), Lucila Caro (Scénografie), Lisa Lovaas (Kostýmy), Erik Aadahl (Zvuk), Tom Ozanich (Zvuk), Ethan Van der Ryn (Zvuk), Ruth Haney (Masky), Chris Fedak (Scénář), Laurits Munch-Petersen (původní scénář), Lars Andreas Pedersen (původní scénář), Jake Gyllenhaal (Herec), Yahya Abdul-Mateen II (Herec), Eiza González (Herec), Moses Ingram (Herec), Garret Dillahunt (Herec), Colin Woodell (Herec), Keir O'Donnell (Herec), A Martinez (Herec), Devan Chandler Long (Herec), Chelsea Harris (Herec), Jackson White (Herec), Jesse Garcia (Herec), Brendan Miller (Herec), Olivia Stambouliah (Herec), Sheila Houlahan (Herec), Jamie McBride (Herec), Cedric Sanders (Herec), Victor Gojcaj (Herec), Douglas Rouillard (Herec), Charlotte Xia (Herec), Wale (Herec), Ayne (Herec)
 
2022/139/USA/Akční, Drama, Thriller
 
Zajímavost k filmu
- Režisér filmu Michael Bay se objevil v několika scénách filmu jako policajt.
- Stejně jako na konci, tak i na začátku filmu hraje hudební podkres z filmu 13 hodin: Tajní vojáci z Benghazí (2016).
- Během honičky zazní píseň „California Dreamin'“ od Bobbyho Womacka.
- Ve filmu jsou zmíněny snímky Statečné srdce (1995), Skála (1996) a Mizerové (1995).
- Úvodní titulky a část závěrečných titulků bliká červenými a modrými světly sanitky.
- Skladba, která zní na konci filmu, pochází z jiného snímku Michaela Baye, ke kterému napsal hudbu Lorne Balfe. Jedná se o skladbu „Forgotten“ z filmu 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016).
- Jedna z postav filmu se jmenuje Will Sharp (Yahya Abdul-Mateen II). Postava s obdobným jménem – plukovník Willie Sharp (William Fichtner) – se vyskytuje ve filmu Armageddon (1998), který rovněž režíroval Michael Bay.
 
Odkazy