Divoká řeka / River Wild, The (1994/108/USA/Akční, Thriller, Dobrodružný, Drama) 66% -(Blu-ray)-

31.10.2022 20:39
JEDNOU VĚTOU
„Prázdninový výlet po řece se pro M. Streepovou a její rodinu mění v boj na život a na smrt."

OBSAH
Hrdinka Gail chce víkendovým výletem do hor oslavit synovy narozeniny a zachránit své nepříliš spokojené manželství. Rozhodne se s manželem a synem jet divokou řeku. Idylická pohoda však bere za své ve chvíli, kdy se rodina setkává se dvěma neznámými muži - Wadem a Terrym, kteří svými vražednými úmysly změní rodinný výlet v životu nebezpečný horor.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Ve své době zatraceně efektní - a adrenalinový - thriller v podstatě pro celou rodinu (až bude Kevin Bacon po někom střílet, můžete dětem zakrýt oči;)). Dnes kvalitní žánrová podívaná s Meryl Streepovou v nejlepší formě. Byť je to samozřejmě poněkud předvídatelné, Curtis Hanson tyhle věci umí, a tak máte na co se dívat. Když už na nic jiného, tak na přírodu. No a nezmínit nádhernou hudbu Jerryho Goldsmithe, to by byla v podstatě svatokrádež. Když si vzpomenu, jak jsme v kině tleskali - hm, moment, kdo vlastně tohle pustil jako školní projekci???:)) - nemůžu nedat 80%. Dobré herectví v thrilleru si to totiž zaslouží. (Gemini) 4*

Hodnocení se trošku divím.. River Wild je pro mě i díky netradičně obsazené Meryl Streep přesvědčivým, na nic si nehrajícím thrillerem, kterému dominují i spolehlivě slizký Kevin Bacon, panenská příroda, zajímavé kulisy i zvraty a na zádi to jistí fenomenální Jerry Goldsmith!! (castor) 4*

Je hezké zase jednou vidět film, kde nejsou pádla vodáků ztopořená, ale pádluje se s nimi.. Hanson umí, o tom není pochyb a taky měl šťastnou ruku při výběru herců (nenápadná síla Strathairn, nápadná síla Streep a Bacon, který je pro podobné týpky zrozen). Apropo, vynikajícím způsobem jej nadaboval Langmajer a ten si tak alespoň někoho v dobrém vodáckém filmu namluvil, když už mu nebylo panem Renčem dopřáno v něčem dobrém hrát.. (Gilmour93) 4*

VELKÁ RECENZE
Boj o život rodiny, nebezpečné peřeje a Meryl Streep jako hvězda napínavého thrilleru uhánějícího korytem divoké řeky.
Hlavní postavou napínavého příběhu je Gail Hartman, která se během návštěvy u rodičů v Montaně chystá se svým desetiletým synem Roarkem, manželem Tomem a jejich psem sjet na gumovém člunu divokou řeku ve zdejším národním parku. Během příprav se seznámí se sympatickým vodákem Wadem, který vyjíždí na řeku s parťáky Terrym a Frankem. Gail, která řeku sjížděla již nejednou a dobře ji zná, radí Wadeovi a Terrymu (Frank už s nimi není, prý se pohádali a on je opustil) jak sjet peřeje a při další zastávce se se sympatickým vodákem ještě více sblíží.
Tomovi se však dvojice vodáků nelíbí. Z rádia se doslechnou o loupeži na místní dobytčí aukci aniž by tušili, že skuteční pachatelé jsou velmi blízko. Pravda vyjde najevo, když se manželé rozhodnou Wadea a Terryho opustit. Právě oni jsou totiž hledanými zločinci. Potřebují Gail k tomu, aby s nimi sjela nebezpečný úsek peřejí a proto se zmocní chlapce.
Všichni pokračují v cestě, ale manželům je jasné, že psychopatický Wade se jich zbaví ve chvíli, kdy už je nebude potřebovat. Tom se neúspěšně pokusí sebrat Wadeovi pistoli, a pak skočí do řeky. Wade po něm střílí a po jednom výstřelu zmizí muž pod hladinou. Gail přísahá, že vraha dostane, zatím je však nucena pokračovat v cestě. A nebezpečné peřeje nazývané Gauntlet se blíží.
Zdařilý americký thriller postavený na oblíbeném motivu rodiny v ohrožení, který se téměř celý odehrává v nádherném prostředí divoké přírody, vznikl v roce 1994 a podle scénáře Denise O´Neilla ho natočil režisér Curtis Hanson (natočil také thriller o pomstychtivé chůvě pod názvem Ruka na kolébce, thriller Okno do ložnice). Hlavním magnetem filmu je bezpochyby představitelka Gail Hartman, slavná americká herečka Meryl Streep, která se tu poprvé objevila v akčněji laděném filmu, a dokázala, že je nejen výtečná herečka (Madisonské mosty, Silkwoodová, Sophiina volba), ale ve scénách sjezdů divokých peřejí také to, že je odvážná a fyzicky zdatná, protože 90% všech nebezpečných kaskadérských scén hrála sama, bez dublérky.
obrazek
Jejího manžela Toma si zahrál David Strathairn (Firma, Velké vítězství, Slídilové), jejich protihráčem, psychopatickým lupičem a vrahem Wadem je Kevin Bacon (Hráči se smrtí, Pár správných chlapů, Chvění).
Meryl v thrilleru. To se často nevidí a proto je to skvělá podívaná. Konečně natočila nějaký pořádný akční film, kde se o ní bojím. =D Kevin Bacon byl skvělý, na tu roli se opravdu moc hodil. Díky tomuto filmu jsem si oblíbila Davida Strathairna, který se ukázal jako skvělým hercem.

Ocenění:
Golden Globes
1995 - Meryl Streep (Nejlepší herečka - drama) (nominace)
1995 - Kevin Bacon (Nejlepší herec ve vedlejší roli) (nominace)

DABING
1.DABING (VHS, DVD)
V českém znění: Zlata Adamovská - Meryl Streep (Gail Hartman), Michal Bürger - Joseph Mazzello (Roarke Hartman), Jiří Kodeš - David Strathairn (Tom Hartman), Jiří Langmajer - Kevin Bacon (Wade), Pavel Šrom - John C. Reilly (Terry), Eva Miláčková - Elizabeth Hoffman (matka Gail), Renata Honzovičová - Diane Delano (Ranger), Ludvík Král- Benjamin Bratt (Ranger Johnny), Rudolf Kubík - Glenn Morshower (Policista)
Zvuk: Roman Sečkař
Produkce: Zdena Sirotková
Překlad: Daniela Margoliusová
Dialogy a režie: Marie Fronková
Vyrobilo: Studio Dabing S Pro Alfa 1995 pro Hollywood Classic Entertainment

2.DABING (Universal Channel)
V českém znění: Zlata Adamovská - Meryl Streep (Gail Hartman), Libor Hruška - David Strathairn (Tom Hartman), Pavel Vondra - Kevin Bacon (Wade), Martin Sobotka - John C. Reilly (Terry) a další

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: 5.1.1995 Lucernafilm
Premiéra USA: 30.9.1994 Universal Pictures US
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: 1.10.1995 (VHS) (Bonton Home Video)
Poprvé na DVD: 1.5.2002 Bontonfilm
Poprvé na Blu-ray: 13.7.2016 Magic Box

Tržby v ČR - Kč 3 445 288
Tržby celkem - $ 94 216 343
Návštěvnost v ČR 123 536
Náklady (Rozpočet) - $ 45 000 000

BONUSY (Blu-ray)
• Ne

ROZLIŠENÍ Blu-ray
16:9 / 1920x1080p (FULL HD) / 2.35:1
česky DTS-HD Master 2.0, anglicky DTS-HD Master 5.1 anglicky
české

Tvůrci a herci
Curtis Hanson (Režie), Lawrence Turman (Produkce), David Foster (Produkce), Jerry Goldsmith (Hudba), Robert Elswit (Kamera), David Brenner (Střih), Joe Hutshing (Střih), Nancy Klopper (Casting), Bill Kenney (Scénografie), Marlene Stewart (Kostýmy), Denis O'Neill (Scénář), Meryl Streep (Herec), Kevin Bacon (Herec), David Strathairn (Herec), Joseph Mazzello (Herec), John C. Reilly (Herec), Benjamin Bratt (Herec), Elizabeth Hoffman (Herec), William Lucking (Herec), Glenn Morshower (Herec), Paul Cantelon (Herec), Diane Delano (Herec)
 
1994/108/USA/Akční, Thriller, Dobrodružný, Drama
 
Zajímavost k filmu
- Roli Toma Hartmana odmítl Sam Neill.
- Meryl Streep zvládla většinu scén bez kaskadéra.
- Poslední tři symboly ve znakové řeči, které ukazoval David Strathairn, znamenaly "miluji tě."
- Vyčerpaná Meryl Streep se zalekla, když jí režisér Curtis Hanson požádal před koncem natáčecího dne ještě o jednu scénu. Meryl předpadla přes raft a málem se utopila. Když se vrátila na břeh, řekla bledému a rozklepanému Hansonovi: "Pro příště, když řeknu, že něco nezvládnu, tak by mi měli ostatní věrit." Hanson okamžitě souhlasil.
 
Odkazy