Četník a mimozemšťané / Gendarme et les extra-terrestres, Le (1979/92/Francie/Komedie, Sci-Fi) 65% -Originál DVD-

31.10.2022 20:44
JEDNOU VĚTOU
„Tentokrát se musejí vypořádat s návštěvou z vesmíru, která na sebe bere libovolnou podobu...“

OBSAH
Seriál úspěšných četnických komedií pokračuje dalším, bezpochyby nejfantastičtějším dobrodružstvím svérázných četníků ze Saint Tropez. Tentokrát se totiž musejí vypořádat z nenápadnou, ale to děsivější návštěvou z vesmíru. Návštěvníci z jiné planety na sebe mohou vzít libovolnou podobu, pijí olej a duní, když se na ně zaklepe. Přestože se strážmistru Cruchotovi snaží vysvětlit své poslání - chtějí studovat mravy a obyčeje lidí - k dohodě nedojde. Právě naopak. Cruchot, jemuž tvrzení o létajícím talíři pořádně zkomplikovalo život, se rozhodne dokázat existenci mimozemšťanů a jednoho chytit. Začíná bláznivá komedie plná omylů, přehmatů a stížností řádných občanů, kterým svérázné četnické metody boje proti vesmírným vetřelcům nejsou zrovna po chuti.(oficiální text distributora)

FILMOVÁ RECENZE ČSFD
Dějově asi nejbláznivější (či nejodvážnější, chcete-li) díl celé série, u něhož se už znatelně projevuje efekt vaření z vody. Přesto si dobře vzpomínám, že jsem v dětství tento film bezvýhradně zbožňoval - především kvůli fantastické hudbě (obzvlášť ve scénách s létajícím talířem!) a pak, ó ano, kvůli přítomnosti vozu Citroën Méhari - byl-li hlavní atrakcí předchozích dílů Citroën 2CV proslavený díky automobilovým honičkám s jeptiškou, zde na sebe bezvýhradnou pozornost strhává právě tento revoluční vůz, byť zmíněná "kachna" se zde též objeví. Možná až někam sem lze vysledovat moji náklonnost k vozům této francouzské automobilky. Rovněž si dobře vzpomínám, že jsem se tehdy podivoval tomu, proč Cruchotovu manželku hraje jiná herečka, kam se poděla jeho dcera Nicol (která ostatně chyběla už v předchozím díle), a kde se tu náhle vzali dva noví četníci. S odstupem let nyní vidím, že právě v těchto detailech se tehdy projevilo citelné vyčerpání námětu, který už musel začít nudit. Přes to všechno si stále myslím, že je toto prostě velmi dobrá komedie, a odmyslím-li si ty protivné vady na kráse, pořád mi z toho vychází perfektní odpočinková podívaná, která baví i na opakované zhlédnutí. (Vančura) 4*

Můj určitě nejoblíbenější díl četníka i díky mé lásce k sci-fi. Snažím se udržet jedno oko přivřené a těch 5* tu nechat, přestože z dnešního pohledu pro mě žádný díl ze Saint Tropez není na takto vysoké hodnocení. Těžko se však vzdávám vzpomínek na mých necelých 10let a sledování stále dokolečka geniálního de Funese v dabingu, který nikdo nikdy nepřekoná. (Djkoma) 5*

Za mého mládí se točilo sci-fi většinou jako komedie, parodie či nějaká ztřeštěná fraška. Myslel jsem, že tím byl postižen jen východní blok, ale i Francouzi si prosadili své a to hned do populární četníkovské série. Měl jsem nejradši toho novýho četníka - toho tlustýho, retardovanýho. Bylo mi líto, že mu nikdo nevěří, že viděl mimozemšťany. S odstupem let jsem si uvědomil, že to ani jako komedie tolik nefunguje. Tím myslím ten sci-fi prvek. Mimozemšťané, ať už byli třeba ze souhvězdí Koňské hlavy, se chtěli na Zemi asimilovat nebo přinejmenším rekognoskovat, ale přitom se jednalo jen o nějaké roboty s celkem sofistikovaným zařízením na změnu šasi a vzhledu, čímž byl nastolen jasný paradox, že z toho musel chudák Asimov dostávat psotník. (Sergesor) 4*

VELKÁ RECENZE
Nyní do přímořského slunného letoviska zavítají mimozemšťané. Přicházejí s přátelským posláním - studovat lidské mravy a zvyky. Avšak i když se to snaží vysvětlit Cruchotovi, ten je vůbec neposlouchá a považuje je za nepřátele. Po zjištění, jak se pozná mimozemšťan - pije olej a duní, když se na něj zaklepe - se strážníci rozhodnou jednoho chytit, aby dokázali jejich existenci. Poté, co plukovníkovi předloží rezavou kostru mimozemšťana, tak strážníkům povoluje, aby se dali do chytání dalších takových. Problém však vězí v tom, že mimozemšťané na sebe mohou vzít podobu jakéhokoli člověka, tedy i četníka, plukovníka atd.
Vědecko-fantastické téma zasáhlo i osudy francouzských četníků a tak si nelze představit nic jiného, než příchod mimozemských bytostí. Komediální téma však už bohužel tentokrát není tak vygradováno jak by si s ohledem na předchozí četnické díly zasloužilo. Vliv na tom měl hlavně Louis de Funes, na kterém jako obvykle film stavěl. Další infarkt už byl tak závažný, že viditelně sešel a lékaři mu striktně doporučili zvolnit. A Louis skutečně zvolnil, i když zase ne tak, jak by si právě lékaři představovali. Každopádně je to na snímku znát a jeho další filmy už prostě nebyly dle jeho gusta. A tak v pořadí páté pokračování přineslo poněkud zklamání. Scénář sice opětovně oplývá nápady a obsahuje nemalé množství četnických gagů, ale když už tu charakteristicky strážmistr Cruchot není co býval, byť se Louis snažil přes varování lékařů sebevíc, těžko se to prostě po divácké stránce stravuje. Vyloženě špatný film to není. Je však potřeba snímek brát právě s ohledem na zdravotní stav Louise shovívavě.
Četník a mimozemšťané (1979) je pátý díl série francouzských filmů o četnících z 60., 70. a 80. let 20. století. Na rozdíl od ostatních filmů o četnících jde o parodii na vědecko-fantastické téma.

O FILMU
Film Četník ve výslužbě e zaznamenal v roce 1970, kdy byl uveden do kin, divácký úspěch, stejně jako předchozí filmy o četníkovi ze Saint-Tropez, které vynesly herce Louise de Funese na vrchol slávy a na pozici kasovního šampiona. Pátý film s názvem Le Gendarme a l’exercice podle scénáře Richarda Balducciho byl plánován na rok 1975, ale nikdy nespatřil světlo světa kvůli dvěma infarktům, které Louis de Funes utrpěl v březnu a dubnu 1975. Zdravotní problémy ho donutily zdržovat se mimo natáčení, zatímco jeho poslední film Dobrodružství rabína Jakuba (1973) byl uměleckým i komerčním triumfem. V kinech se znovu objevil až v roce 1976 ve filmu Clauda Zidiho Křidýlko nebo stehýnko kde diváci zjistili, že kvůli drastické dietě zeštíhlel, zestárl a zeslábl. Nicméně veřejnost jeho návrat ocenila, což vedlo k velmi dobrým výsledkům v pokladnách kin. Následující rok hrál ve filmu Jeden hot a druhý čehý stejného režiséra, který byl méně úspěšný.
V září 1977 se Louis de Funes svěřil producentovi Gérardu Beytoutovi ze Société Nouvelle de Cinématographie se svou touhou natočit nový film o četníkovi ze Saint-Tropez: „Milý Gérarde, nebyl by to tak bláznivý nápad natočit četníka, ale potřebovali bychom scénář. Následující měsíc požádal scenáristu Jacquese Vilfrida, aby se pustil do psaní projektu. V té době se po čtyřech filmech natočených poměrně blízko sebe už více než sedm let žádný Četník nenatočil a zdálo se, že série definitivně skončila. Herec však ke své postavě Ludovica Cruchota a k seriálu zůstal velmi připoután a věděl, že stejně tak k němu přilnula i veřejnost, protože televizní reprízy filmů byly vždy úspěšné z hlediska sledovanosti.
Na konci 70. let byla v kinech v módě sci-fi, zejména díky úspěchu Hvězdných válek. Téma mimozemšťanů vtrhlo na obrazovky například s filmy Kočka z vesmíru, Muž odjinud a v televizi se seriálem Vetřelci. Louis de Funes, na kterého zapůsobily speciální efekty ve filmu Stevena Spielberga Blízká setkání třetího druhu, se rozhodl, že zápletkou dalšího filmu o četnících bude setkání mimozemšťanů s četnickou brigádou v Saint-Tropez. Projekt byl zahájen. Německý distributor je informován, že se natáčí nový film, a okamžitě složí zálohu ve výši jedné miliardy starých franků společnosti SNC.
Louis de Funes sní o létajícím talíři, který by byl stejně velkolepý a děsivý jako ten z filmu Blízká setkání třetího druhu. Jeho stavbou byla pověřena firma Matra, která se specializuje na letectví, kosmonautiku a automobilový průmysl a která tuto výzvu přijala pro zábavu. Na stavbu dohlížel „odborník“ na UFO, který byl spojen s GEIPANem a tvrdil, že už nějaké pozoroval, takže letadlo dodržovalo „standardy“ létajících talířů a odpovídalo svědectvím.
Christian Marin, který hraje četníka Merlota, se tohoto pátého filmu neúčastní, částečně proto, že ho Jean Anouilh požádal, aby hrál La Culotte v Théâtre de l’Atelier, ale také proto, že se domnívá, že „už na tomto tématu udělal všechnu práci“ a že „s pátým nebo šestým filmem by se to točilo v kruhu! Jeho postava je nahrazena ekvivalentem, vysokým, hubeným a stejně urostlým četníkem Taupinem, kterého hraje Jean-Pierre Rambal. Jean-Pierre Rambal se objevil v předchozím filmu Jeana Giraulta L’Horoscope (1978) a Louis de Funes si ho všiml během vystoupení v pořadu Aujourd’hui Madame, v čísle věnovaném plachosti, kde ho shledal „impozantním“. Rambal si v dalším filmu svou roli nezopakoval, protože byl příliš zaneprázdněn v divadle, a proto ho nahradil podobný představitel, kterého hrál Patrick Préjean.
Jean Lefebvre sice hrál četníka Fougasse v předchozích čtyřech filmech, ale ani v tomto se neobjevil - produkce ho pro nový film nekontaktovala. Tisk na tuto absenci neopomněl poukázat, neboť již v době vzniku filmů Četník v New Yorku a Četník se žení upozornil na napětí mezi Lefebvrem, Jeanem Giraultem a Louisem de Funesem. Režisér jasně vysvětlil, že Louis de Funes nechtěl pracovat s lidmi, kteří by mohli na place vytvořit špatnou atmosféru. Postava byla proto nahrazena ekvivalentem, novým komediálním pomocníkem, četníkem Beaupiedem, kterého hrál Maurice Risch. Louis de Funes si Rische vybral poté, co ho hrál ve filmech Le Grand Restaurant, Les Grandes Vacances a nedávno ve filmu La Zizanie. V dalším filmu převzal roli Maurice Risch.
Claude Gensac se měla vrátit jako Josépha Cruchot, Ludovicova manželka. Její natáčecí plán byl rozvržen do pouhých tří týdnů, aby mohla v Théâtre de la Ville pod vedením Jeana Mercura zkoušet hru George Bernarda Shawa Dům zlomených srdcí. Nakonec, jen několik dní před začátkem natáčení, ji režisér odmítl pustit. Claude Gensac byla proto narychlo nahrazena Marií Maubanovou, pro kterou byla role „zkrácena a zmenšena“, přičemž její nepřítomnost během velké části filmu byla omluvena dovolenou v Bretani. Herečka, jejíž poslední filmové vystoupení je právě toto, se s Louisem de Funesem seznámila v roce 1950 při natáčení filmu Pas de week-end pour notre amour. Josépha Cruchota si opět zahrála Claude Gensac v následujícím filmu Četník a četnice.
Jacques François nahradil Yvese Vincenta v roli plukovníka.
Za zmínku stojí role Henriho Génese (majitel restaurace Le Cabanon), Pierra Reppa (majitel garáže) a Lamberta Wilsona (mimozemšťan, který mluví s Beaupiedem), který zde debutoval jako herec.
Serge Brasseur, impozantní místní muž, je najat pro malou roli, v níž ho Cruchot poplácá po zádech.
Micheline Bourdayová nahradila Nicole Vervilovou, která dobrovolně odstoupila od sedmého dílu v roli manželky praporčíka Gerbera Michela Galabrua, v posledních dvou dílech série Četníci.

O NATÁČENÍ
Natáčení začíná 15. září 1978 v Saint-Tropez a trvá dvanáct týdnů. Konala se v Saint-Tropez a Gassinu ve Var.
K natáčení byly zapotřebí dva „létající talíře“; jeden v „životní velikosti“, druhý o průměru asi 1,20 m, pouze pro natáčení jeho pádu v přístavu Saint-Tropez. Postavili je, stejně jako interiér četnické stanice, kulisáři společnosti Société française de production (SFP) v Buttes-Chaumont.
V pondělí 9. října 1978 natáčí štáb kaskadérskou scénu s modrým kabrioletem Oldsmobile na náměstí Auguste-Blanqui před policejní stanicí. V této scéně musí Josépha Cruchotová (v podání dublérky Marie Maubanové, třicetileté kaskadérky) za volantem svého Oldsmobilu před kamerami ustoupit Renaultu 16, který přijíždí na náměstí Blanqui. Natáčení probíhá kolem desáté hodiny dopoledne, doprava je přerušena a je zřízena bezpečnostní služba. Kaskadérka jela normálně na náměstí Blanqui, „pak z nějakého důvodu špatně projela zatáčku asi padesát metrů od supermarketu“. Navzdory svým dvanáctiletým zkušenostem kaskadérka „najela na chodník a poté se prudce střetla s vozidlem R16, které měla nechat projet“. Vozidlo nezpomalilo, rozjelo se a nakonec narazilo do sloupu u vchodu do supermarketu Prisunic naproti policejní stanici. Auto smetlo tucet kolemjdoucích. Hasiči, jejichž záchranné středisko je nedaleko, zasáhli rychle a o oběti (včetně kaskadérky) se postaraly čtyři sanitky, které je převezly do nemocnice v Saint-Tropez nebo na kliniku Oasis v Gassinu. Na následky zranění zemřela 82letá Madeleine Montfolletová. François Bernard, 70letý četník ve výslužbě, měl amputované obě nohy. Dne 14. října ve zprávách ve 20:00 na TF1 oznámil moderátor Jean-Claude Bourret, že byli zabiti dva lidé a sedm jich bylo zraněno.
Poškozené vozidlo bylo zaparkováno v karosárně na cestě na Tahiti. Soudce draguignanského státního zastupitelství, který má vyšetřování na starosti, požádal, aby z garáže nebyla vynesena žádná část vozu, aby nedošlo ke zkreslení expertízy vozidla. Produkční tým filmu však chtěl obnovit čelní sklo vozu, aby mohl natočit stejný model během předchozích scén. Podle Louise de Funese byla příčinou nehody mechanická závada, nikoli chyba kaskadérky při řízení. Navzdory tragédii natáčení pokračovalo pod tlakem produkce, která si nepřála žádné zpoždění, ale v napjaté atmosféře. V Gassinu pokračovala střelba. Scény plánované v Saint-Tropez jsou pozastaveny a natáčení se přesouvá do Port Grimaud.

DABING
V českém znění: František Filipovský - Louis de Funes (strážmistr Ludovic Cruchot), Soběslav Sejk - Michel Galabru (velitel Jérôme Gerber), Jiří Bruder - Maurice Risch (Beaupied), Jan Schánilec - Jean-Pierre Rambal (Taupin), František Vicena - Guy Grosso (Tricard), Jiří Novotný - Michel Modo (Berlicot), Simona Stašová - France Rumilly (matka představená Klotilda), Otakar Brousek st. - Jean-Roger Caussimon (monsiňor), Josef Langmiler - Jacques François (plukovník), Sylva Turbová - Maria Mauban (Josefa Cruchotová), Svatava Hubeňáková - Micheline Bourday (Cécilia (v české verzi Simona) Gerberová), Robert Vrchota - Henri Génes (hostinský), Jiří Štěpnička - Percival Russel (Johnny), Miroslav Moravec - Lambert Wilson (mimozemšťan), Jarmila Švehlová - Toni Moor (Američanka), Boris Rösner - Carlo Nell (reportér), Jan Sedliský - Pierre Repp (okradený muž na kole), Bohumil Švarc - Fulbert Janin (návladní), Jan Víšek - René Berthier (Berthier, plukovníkův zástupce), Ladislav Krečmer (farář), Jan Řeřicha - Mario David (zloděj plechovky s olejem + titulky), a další.
Zvuk: Václav Hálek
Střih: Jana Stejskalová
Vedoucí výroby: Eva Kučerová
České dialogy a režie českého znění: K.M.Walló
Vyrobilo: Filmové studio Barrandov Dabing, 1982

DVD, KINA  a NÁVŠTĚVNOST
Premiéra ČR: -
Premiéra Francie: 31.1.1979
Premiéra v půjčovnách VHS/DVD: -
Poprvé na DVD: 1.6.2007 DVD Edice
Poprvé na Blu-ray: (Zatím nevyšlo)

FILMY V SÉRII
Četník ze Saint Tropez (Originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/008-original-dvd/
Komedie / Krimi, Francie / Itálie, 1964
Režie: Jean Girault, Hrají: Louis de Funes, Genevieve Grad

Četník v New Yorku (Originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/006-original-dvd/
Komedie, Francie / Itálie, 1965
Režie: Jean Girault, Hrají: Louis de Funes, Michel Galabru

Četník se žení (Originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/005-original-dvd/
Komedie, Francie / Itálie, 1968
Režie: Jean Girault, Hrají: Louis de Funes, Claude Gensac

Četník ve výslužbě (Originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/007-original-dvd/
Komedie, Francie / Itálie, 1970
Režie: Jean Girault, Hrají: Louis de Funes, Jean Lefebvre

Četník a mimozemšťané (Originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/004-original-dvd/
Komedie / Sci-Fi, Francie, 1979
Režie: Jean Girault, Hrají: Louis de Funes, Michel Galabru

Četník a četnice (Originál) gastonrolinc.preview.webnode.cz/news/003-original-dvd/
Komedie / Krimi, Francie, 1982
Režie: Jean Girault, Hrají: Louis de Funes, Michel Galabru
 
Tvůrci a herci
Jean Girault (Režie), Gérard Beytout (Produkce), Raymond Lefevre (Hudba), Marcel Grignon (Kamera), Didier Tarot (Kamera), Michel Lewin (Střih), - (Casting), Sydney Bettex (Scénografie), Jacques Cottin (Kostýmy), Paul Lainé (Zvuk), Anatole Paris (Masky), Louis de Funes (Scénář), Louis de Funes (Herec), Michel Galabru (Herec), France Rumilly (Herec), Guy Grosso (Herec), Michel Modo (Herec), Mario David (Herec), Jacques François (Herec), Maria Mauban (Herec), Lambert Wilson (Herec), Jean-Roger Caussimon (Herec), Henri Génes (Herec), Maurice Risch (Herec), Jean-Pierre Rambal (Herec), Micheline Bourday (Herec), Marco Perrin (Herec), Antoine Marin (Herec), Carlo Nell (Herec), André Badin (Herec), René Berthier (Herec), Fulbert Janin (Herec)
 
1979/92/Francie/Komedie, Sci-Fi
 
Zajímavost k filmu
- Christian Marin (Merlot) sa už natáčania Žandár a mimozemšťania a Žandár a žandárky (1982) nezúčastnil, nakoľko mu to nedovoľovali jeho divadelné záväzky.
- Keď herec Jean Lefébvre (Fougasse) zistil, že jeho komické výstupy v predchádzajúcich častiach Žandárov vystrihávali častejšie, ako by si želal, rozhodol sa, že natáčania filmov série Žandár a mimozemšťania a Žandár a žandárky (1982) sa už nezúčastní.
- Během natáčení jedné ze scén zabilo auto diváka. Příčinnou byla patrně technická závada. Scéna byla z filmu vystřižena.
- V úlohách četníků se zde poprvé objevují herci Maurice Risch a Jean-Pierre Rambal, a to jako náhrada za Christiana Marina a Jeana Lefebvrea, kteří z četnické série odešli.
- Herečka Claude Gensac, jež ztvárnila Funésovu manželku v pokračováních Četník se žení (1968) a Četník ve výslužbě (1970), se v tomto pokračování neobjevuje - její postava byla přeobsazena. Nakonec se však k roli vrátila, a to v posledním pokračování Četník a četnice (1982).
 
Odkazy